«Згадуючи випробування минулого, ми повинні мудро ставитися до цього», – ветерани Кримськотатарського національного руху
16 квітня 2012 року ветерани Кримськотатарського Національного руху, рідні, друзі, соратники Мустафи Джемілєва, представники кримськотатарських громадських організацій відвідали офіс Меджлісу, де відбулася з ним тепла зустріч, присвячена 36-й річниці Омського процесу.
Серед гостей Мустафи Джемілєва в цей день були брат Асан Джемілєв, сестри Васвіє Хаїрова та Гулізар Абдуллаєва. Голову Меджлісу кримськотатарського народу також відвідали його старі й молоді соратники по національному руху: ветерани Зампіра Асанова, Веджіє Кашка, Айдер Зейтуллаєв, Ремзі Аблаєв, Едіє Джемілєва, Арсен Альчиков, Ролан Іслямов, Мамбет Усеїнов, Саліха Сейдаметова, Велор Саранаєв, Зодіє Салієва, Сінавер Кадиров, Зевджет Куртумеров, Алі Хамзін, в.о. Ревізійної комісії Курултаю 5 скликання Куртсеіт Абдуллаєв, Фадіме Шерфе Мамбетова, Ферасултан Мурадосилова, член правління Ліги кримськотатарських жінок Зарема Халікова, генеральний директор Благодійної організації «ФОНД «КРИМ» Риза Шевкієв, письменниця Уріє Едемова і багато інших.
Щороку, учасники зустрічі діляться своїми спогадами про один з гучних судових процесів над відомим радянським правозахисником і дисидентом, борцем за права свого народу, який нині є Головою Меджлісу кримськотатарського народу, народним депутатом України Мустафою Джемілєвим.
Як відомо, ініційоване радянським режимом судилище над Мустафою Джемілєвим в далекому 1976 році місто Омськ, нічим не примітне сибірське місто, на коротку мить зробило всесвітньо відомою ареною жорстокого протистояння сил добра зі злом. З одного боку, в особі Мустафи Джемілєва, що представляв демократично налаштовані сили в радянській державі СРСР і солідарної з ними міжнародної демократичної громадськості, з іншого, сили, що уособлюють принципи і догми людиноненависної ідеології КПРС, радянської імперії.
Присутні не скривали своїх сліз, згадуючи квітень 1976 та стан Мустафи Джемілєва, який оголосив і протримав 303 – денну голодовку на знак протесту. «Кримськотатарський народ пишається своїм лідером, його великою мужністю і незмінними принципами в боротьбі за права і свободу свого народу», – говорили ветерани Кримськотатарського національного руху та учасники зустрічі.
Цікаві моменти з судового процесу над Мустафою Джемілєвим розповіли Васфіє Хаїрова, Веджіє Кашка, Ремзі Аблаєв. Старший брат Мустафи Джемілєва, Асан Джемілєв, згадав приїзд на Омський процес правозахисника, академіка Сахарова з дружиною Оленою Боннер.
Глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, висловлюючи подяку всім присутнім з нагоди 36-ї річниці одного з судових процесів у його житті, зазначив, що в довгі роки його ув’язнень величезна підтримка народу, активістів національного руху кримських татар, міжнародної громадськості, представників демократичних сил, правозахисників і дисидентів СРСР служили для нього високим моральним стимулом вижити і добиватися справедливості для свого народу.
Для довідки:
Омський процес 1976 року був одним з найгучніших судових процесів над учасником правозахисного руху в СРСР. Процес, який в котрий раз продемонстрував жорстокі реалії тоталітарного часу. Зараз можна з упевненістю сказати, що безпрецедентна голодовка до початку процесу не зламала 33-річного Мустафу Джемілєва. Тоді, на захист борця за кримськотатарський народ, вимагаючи його звільнення, виступили відомі правозахисники і дисиденти Петро Григоренко, Андрій Сахаров, російські письменники Лев Копелєв, Лідія Чуковська, Олександр Галич, відомі німецькі письменники Генріх Бель і Карл Амері. За кордоном розгорнулася широка кампанія щодо захисту та порятунку його життя, публікації та радіопередачі про нього і про становище кримських татар в СРСР не припинялися.
Влада навіть не припускала, що процес та події, пов’язані з голодуванням і Омським процесом, стануть потужним фактором надання кримськотатарському національному питанню міжнародного резонансу. Багато закордонних радіостанцій ВВС, німецьке радіо, створювали репортажі, в яких говорили – сьогодні 50-й, 60-й день голодовки М.Джемілєва і, звичайно, в цих репортажах розповідалося про причини голодування, про не вирішення кримськотатарського питання в СРСР, про те, як їх депортували, чого вони домагаються.
Омський процес мав не менш важливе і внутрішнє значення, він став символом високого духу, непохитної впевненості у правоті своїх ідей і дій. Цей процес став прикладом того, як окрема людина може надати не тільки гідного опору, але і ціною свого здоров’я і під загрозою смерті піти в атаку на, здавалося б, неприступні стіни лицемірних ідеологічних позицій.