Заява голови Меджлісу кримськотатарського народу з нагоди Міжнародного дня прав людини
Загальна декларація прав людини, ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, стала першим в історії людства документом, який проголосив необхідність захисту прав людини.
Ухвалюючи Загальну декларацію прав людини, держави-члени ООН виходили з того, що її реалізація дозволить захистити людство від бід війни, затвердити віру в основні права людини, розвивати дружні відносини між державами та народами на основі поваги та дотримання принципів справедливості та міжнародного права.
І хоча багато держав, які дотримуються положень Загальної декларації прав людини, досягли значного прогресу у дотриманні прав людини у своїх суспільствах, людство так і не змогло побудувати ефективну систему захисту прав людини та прав народів на глобальному рівні.
Міжнародні організації, у тому числі ООН, ОБСЄ, Рада Європи та інші, не зумівши зупинити в лютому 2014 року вторгнення російських військ та окупацію Криму, не можуть запобігти й масштабним цілеспрямованим репресіям та переслідуванням російськими каральними органами корінного кримськотатарського народу.
Одинадцятий рік у Криму органи російської окупаційної влади вчиняють стосовно громадян України – мешканців Криму позасудові страти, викрадення, насильницькі зникнення, політично вмотивовані переслідування, дискримінацію, залякування, довільні затримання та арешти, тортури та жорстоке поводження, зокрема з метою добитися свідчень, поміщення в психіатричний стаціонар, примусове переміщення з Криму в російську федерацію, а також посягання на інші основні свободи, включаючи свободу слова, свободу релігії або переконань, свободу асоціації та право на мирні збори.
Не виконується органами російської окупаційної влади рішення Міжнародного суду ООН щодо скасування незаконної та злочинної заборони ними діяльності єдиного повноважного представницького органу корінного кримськотатарського народу – Меджлісу кримськотатарського народу. Посилюються переслідування кримськотатарських медіа, зокрема видань, призначених для дітей.
У Міжнародний день прав людини вважаю доцільним заявити про наступне:
– без створення у діяльності міжнародних організацій ефективних механізмів забезпечення та захисту принципів та норм міжнародного права, неможливе дотримання на глобальному рівні прав людини та прав народів;
– лише звільнення Криму від російської окупації та повернення півострова у правовий простір Української держави, трансформація нинішнього статусу Криму в національно-територіальну автономію на основі права корінного кримськотатарського народу на самовизначення у складі України дозволять відновити дотримання прав та свобод людини, колективних прав кримськотатарського народу;
– Крим є батьківщиною корінного кримськотатарського народу та невід’ємною частиною Української держави. Жодне рішення щодо територіальної приналежності Кримського півострова, його правового статусу, організації його політичного, економічного, соціального, культурного життя не має і не може прийматися без виявлення волі корінного кримськотатарського народу та згоди Української держави.
Рефат Чубаров
Голова Меджлісу кримськотатарського народу
10 грудня 2024 року
м. Київ