Меню

Заява Президії Меджлісу кримськотатарського народу

26 Лютого 2023
Заява Президії Меджлісу кримськотатарського народу

Війна росії проти України почалася у 2014 році з Криму, звільненням Криму вона і має закінчитися

(до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя).

20 лютого 2014 року російська федерація у таємному режимі розпочала спецоперацію із захоплення Криму, яка за лічені дні набула форми відкритого збройного вторгнення та окупації Криму.

Перебіг російської збройної агресії проти України, що відбувався тоді та продовжується сьогодні, свідчить про те, що силове відторгнення Криму від України шляхом його окупації та анексії, завжди розглядалося військово-політичним керівництвом росії як один з ефективних способів знищення незалежності України і перетворення її на сателіт москви.

При цьому, у всі 23 роки незалежної України, які передували російській окупації, росія забезпечувала вплив на суспільно-політичні процеси в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі через діяльність безлічі проросійських організацій, які безкарно діяли на півострові за повного потурання центральних органів виконавчої влади та правоохоронних органів України.

За відсутності державної політики України щодо відновлення колективних прав корінного кримськотатарського народу та забезпечення прав етнічних українців Криму, органи представницької та виконавчої влади Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які формувалися етнічною російською більшістю, відкрито сприяли економічній, культурній та інформаційній експансії росії в Криму.

Перемога Революції гідності, яка відкривала Україні реальний шлях до європейської і євроатлантичної інтеграції, була сприйнята москвою як поразка у її багатоходовому плані щодо відновлення російської імперії.

План щодо відторгнення Криму від України, розроблений у кремлі, передбачав імітацію референдуму, що, на думку москви, мало б створити у міжнародної спільноти ілюзію про нібито добровільне волевиявлення жителів Криму.

Схвалення незаконного рішення про призначення незаконного “референдуму” було покладено на керівництво та частину депутатів Верховної Ради АРК, які вже були завербовані російськими спецслужбами.

З метою запобігання силовому втручанню росії у ситуацію в Криму, Меджліс кримськотатарського народу, регіональні та місцеві меджліси, делегати Курултаю кримськотатарського народу та громадські активісти розгорнули масштабну роз’яснювальну роботу серед жителів Криму та керівників органів державної влади щодо катастрофічних наслідків для Криму і України у разі, якщо не будуть зупинені сепаратистські дії проросійських організацій та частини депутатів і керівництва Верховної Ради АРК.

Неодноразові зустрічі керівництва та членів Меджлісу кримськотатарського народу з ватажками кримських сепаратистів, керівництвом правоохоронних органів, депутатами Верховної Ради Криму, а також заклики до дотримання територіальної цілісності України не мали належного результату.

Залишилися не почутими також заклики до Верховної Ради України щодо необхідності терміново долучитися до розв’язання критичної ситуації у Криму.

23 лютого 2014 року на проросійському мітингу в Севастополі за участю переодягнених військовослужбовців російської федерації сталося повалення міської влади, і на площі було обрано так званого «народного мера» Севастополя.

Сценарій по захопленню російськими військами всієї території Криму мав бути запущений 26 лютого 2014 року ухваленням на позачерговій сесії Верховної Ради Криму незаконного рішення щодо проведення референдуму.

Вичерпавши всі можливості зупинити сепаратистські дії проросійських організацій та частини депутатів і керівництва Верховної Ради АРК, Меджліс кримськотатарського народу ввечері 25 лютого 2014 року ухвалив рішення про проведення 26 лютого на площі біля будинку Верховної Ради АРК всекримського мітингу на підтримку територіальної цілісності України та проти спроб відторгнення Криму.

Кримськими ЗМІ, особливе місце серед яких займав кримськотатарський канал АТR, що транслювався цілодобово, це рішення одразу було доведено до всіх жителів Криму.

Близько 15 тисяч учасників всекримського мітингу на підтримку територіальної цілісності України, які зібралися у Сімферополі на заклик Меджлісу кримськотатарського народу 26 лютого 2014 року, повністю виконали свій громадянський обов’язок, не давши частині проросійських депутатів напряму виконати вказівку Москви – забезпечити гламурну картинку з сесії Верховної Ради АРК про нібито “добровільне входження” Криму до складу Росії.

Учасники всекримського мітингу 26 лютого 2014 року, переважна більшість яких були кримські татари, продемонстрували всьому світу незмінність позиції корінного кримськотатарського народу щодо своєї історичної Батьківщини – Криму як невід’ємної частини Української держави.

Однак, органи державної влади України в Криму, покликані захищати суверенітет Української держави, не скористалися шансом, наданим їм учасниками всекримського мітингу 26 лютого 2014 року, та не виконали свої повноваження: вранці 27 лютого 2014 року російські війська розпочали відкрите захоплення органів державної влади та стратегічних об’єктів в Криму.

Незабаром єдиним місцем в окупованому Криму, де до кінця вересня 2014 року майорів державний прапор України, залишалася будівля Меджлісу кримськотатарського народу. Для того, щоб зірвати ненависний для них державний символ України з будівлі Меджлісу, російські окупанти оголосили про арешт будівлі та силою видворили з нього співробітників Фонда «Крим» та членів Меджлісу кримськотатарського народу.

У День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, встановленого з метою вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території — в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, у відстоюванні територіальної цілісності України, з нагоди відзначення 9-ої річниці від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі всекримського мітингу на підтримку територіальної цілісності України, організованого Меджлісом кримськотатарського народу

Президія Меджлісу кримськотатарського народу:

1. Звертається зі словами підтримки та вдячності до жителів Криму, які не сприймають російську окупацію Криму, зберігають свою вірність Криму та відданість Українській державі.

2. Закликає всіх співвітчизників, які проживають у тимчасово окупованому росією Криму, зберігати єдність, підтримувати політв’язнів, допомагати сім’ям, які зазнали репресій і гонінь з боку російських окупантів.

3. Закликає міжнародне співтовариство, зокрема Уряди та Парламенти держав-членів Кримської платформи, посилити політичну, дипломатичну, військову, фінансову та іншу допомогу Україні до повного відновлення її суверенітету та територіальної цілісності у межах міжнародно визнаних кордонів.

4. Закликає держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування російської федерації в ООН, позбавити рф статусу постійного члена Ради Безпеки ООН та провести процедуру її виключення з ООН.

5. Висловлює вдячність Збройним Силам України, іншим органам державної влади, що виконують функції захисту держави, воїнам – жителям Криму за самовідданість і героїзм, що виявляються ними у відсічі російської військової агресії.

Рефат Чубаров

Голова

Меджлісу кримськотатарського народу

м. Київ, 26 лютого 2023 року