Меню

Загальнокримське святкування Хидирлєза відбудеться 6 травня 2013 року на майданчику біля культурно-розважального центру «Шехеризада»

09 Квітня 2013
Загальнокримське святкування Хидирлєза відбудеться 6 травня 2013 року на майданчику біля культурно-розважального центру «Шехеризада»

9 квітня 2013 року в Ак’месджиті (м. Сімферополь) відбулася прес-конференція першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, голови Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтема Чийгоза і голови Оргкомітету з підготовки та проведення свята Хидирлєз Еміне Авамілєвої на тему «Підготовка та проведення кримськотатарського національного свята «Хидирлєз».

Як заявив на прес-конференції Рефат Чубаров, щорічне загальнокримське святкування Хидирлєза відбудеться 6 травня 2013 року на майданчику біля культурно-розважального центру «Шехеризада» (25-й кілометр траси Сімферополь-Бахчисарай).

Організаційний комітет, затверджений на засіданні Меджлісу кримськотатарського народу 31 березня поточного року, очолила Еміне Авамілєва і до складу Оргкомітету увійшли голови всіх регіональних меджлісів.

Рефат Чубаров нагадав, що в 2011 році з ідеєю щодо святкування одного з національних кримськотатарських свят на загальнокримському масштабі виступив Володимир Яцуба, який на той момент очолював представництво Президента України в Криму.

«У 2012 році ми обговорили цю ініціативу з кримськотатарською інтелігенцією, духовенством, громадськими організаціями та визначилися на святі Хидирлєз, – пояснив перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу. – У цьому ж році, 18 квітня було прийнято Постанову РМ АРК «Про підготовку та проведення заходів, присвячених кримськотатарському національному святу Хидирлєз».

Як відомо, впродовж двох років загальнокримське святкування Хидирлєза проходило на величезному полі біля культурно-розважального центру «Шехеризада» (25-й кілометр траси Сімферополь-Бахчисарай). В 2012 році у святкуванні Хидирлєза взяв участь і голова РМ АРК А.Могильов, який пообіцяв кримській громадськості, що зробить постійну площадку на місці святкування Хидирлєза для подальшого проведення етносвят, але результат поки відсутній.

За словами Чубарова, в цьому році РМ АРК ухвалила рішення змінити дату і традиційне місце свята і провести заходи, присвячені Хидирлєзу, локально в ряді районів Криму.

Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров оцінює небажання РМ АРК, як влади Криму, брати участь у підготовці та проведенні Загальнокримського заходу Хидирлез виключно як політичний випад.

«Ми залишаємося послідовними, тому вирішили провести святкування Хидирлєза на тому ж місці, що і в минулі роки, – сказав заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров. – При цьому ми також беремо до уваги те, що райдержадміністрацією Бахчисарайського району прийнято рішення «Про проведення національного свята Хидирлєз 6 травня 2013 року на майданчику біля культурно-розважального центру «Шехеризада». Відповідно, Меджліс кримськотатарського народу реалізує план заходів, який перетворює цей захід в загальнокримський».

У свою чергу, керівник Оргкомітету з підготовки та проведення свята Хидирлєз Еміне Авамілєва докладно розповіла про організаційно-підготовчі заходи напередодні масштабного святкування Хидирлєз.

Глава Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтем Чийгоз підкреслив, що Бахчисарайський район має великий досвід у проведенні багатотисячних заходів та висловив упевненість, що національне свято пройде на славу і збере не тільки кримських татар, але як і минулими роками, представників різних національностей і жителів багатьох куточків України і Криму.

Він також повідомив, що всі регіональні меджліси підтвердили свою участь в організації та проведенні заходів, присвячених національному кримськотатарському святу Хидирлєз.

Для довідки:Свято «Хидирлєз» відзначається в п’ятницю 1-го тижня місяця «к’уралай» (травень). Назва свята «Хидирлєз» включає два мусульманських імені святих: Хидир та Ільяс. За однією з легенд святі безперервно подорожують по всьому світу, допомагаючи людям: Хидир обходить землю праворуч, а Ільяс – ліворуч, і зустрічаються вони в тій точці землі мусульман, де завершилися господарські роботи, окіт худоби. Свято являє собою комплекс обрядів і звичаїв, спрямованих на задобрювання сил природи з метою отримання багатого врожаю і збільшення поголів’я худоби. Це свято намагаються проводити на природі, поблизу джерела. Невід’ємна частина свята – спуск з гори заздалегідь спечених хлібців («к’алак’ай»). Свято завершується народними гуляннями і загальним танцем «Хоран».