Візит делегації Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин
З 22 по 27 січня 2012 року в Україні перебуває делегація Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин Ради Європи у складі Президента Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин Райнера Хофманна, членів комітету Гьєржи Синані та Олександри Бояджиєвої, а також представника Секретаріату Рамкової конвенції Шарлотти Альтенхеннер-Діон.
Мета візиту делегації – підготовка оціночної доповіді по Україні в контексті обговорення питань захисту прав людини в Україні, а також прав національних меншин.
24 січня 2012 року делегація Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин Ради Європи відвідала Меджліс кримськотатарського народу, де відбулася зустріч з Головою Меджлісу, народним депутатом України Мустафою Джемілєвим.
У зустрічі також взяли участь перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін, керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв, член Меджлісу, головний редактор газети «Кирим» Бекір Мамутов і член Меджлісу, політолог Наріман Джелялов.
На початку зустрічі Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв ознайомив гостей з історією кримськотатарського народу, трагічними наслідками депортації кримських татар з своєї історичної Батьківщини в травні 1944 року і самовідданої боротьби кримськотатарського народу, що домагається відновлення своїх прав.
При цьому, Мустафа Джемілєв, перейшовши до сучасного становища кримськотатарського народу, звернув увагу своїх співрозмовників на особливості системи національного самоврядування кримських татар, зазначивши принцип виборності національних органів – Курултаю, Меджлісу кримськотатарського народу і місцевих меджлісів.
Крім того, Мустафа Джемілєв докладно зупинився на особливостях взаємовідносин між вищим представницьким органом кримськотатарського народу і керівництвом країни.
Далі співрозмовники детально обговорили становище з правами кримськотатарського народу в контексті положень і вимог Рамкової конвенції із захисту національних меншин, приділивши особливу увагу питанням збереження мовної, культурної та релігійної ідентичності кримських татар, проблемам організації та діяльності друкованих та електронних ЗМІ кримськотатарською мовою, відновлення історичної топоніміки .
Звернувши увагу високих гостей на те, що в місцях висилки, на території колишнього СРСР, все ще залишаються понад 100 тисяч кримських татар, які прагнуть повернутися на свою Батьківщину, Мустафа Джемілєв продовжив: «У цьому випадку, ми говоримо ще й про таке болюче для кримських татар явище, як розділені сім’ї та родинні зв’язки, що руйнуються».
Учасники зустрічі також обмінялися думками про хід підготовки Міжнародного форуму щодо відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні. У зв’язку з цим делегація Консультативного комітету була детально проінформована про результати зустрічі керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з главами дипломатичних представництв та міжнародних місій, що відбулася в жовтні 2011 року в Києві, а також про спільні дії з офісом Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин , спрямовані на реалізацію ідеї Міжнародного форуму.
Президент Консультативного комітету Райнер Хофманн високо оцінив ідею проведення Міжнародного форуму. «Як нам здається, складання за участю міжнародних організацій «дорожньої карти» з зазначенням всіх заходів, що будуть вживатися зацікавленими сторонами і, насамперед, Україною, в справі відновлення прав кримськотатарського народу, буде також дієвим механізмом, який забезпечує виконання в Україні положень Рамкової конвенції щодо захисту прав національних меншин», сказав пан Райнер Хофманн.
Повертаючись до проблеми збереження мовної та етнічної ідентичності кримських татар, Президент Світового конгресу кримських татар Рефат Чубаров і член Меджлісу, головний редактор газети «Кирим» Бекір Мамутов привели аналіз стану друкованих та електронних ЗМІ кримськотатарською мовою, звернувши увагу гостей на ряд вимог чинного законодавства України , що ускладнюють розвиток ЗМІ мовами національних меншин і корінних народів.
Учасники зустрічі обговорили також особливості виборчої системи України в контексті можливостей представництва кримськотатарського народу в органах місцевої влади та парламенті України. «В силу дисперсного розселення кримських татар нинішня виборча система набагато обмежила їх можливості бути представленими у виборних органах влади», – зазначив Рефат Чубаров.
У своїх виступах в ході зустрічі Алі Хамзін, Наріман Джелялов і Бекір Мамутов звернули увагу високих гостей на взаємозв’язок справедливого вирішення кримськотатарської проблеми і можливостей демократичного розвитку України. «Думаю, що в Україні ніхто не стане заперечувати продержавну позицію кримських татар. Тим більше, неприпустиме подальше ігнорування державою прав нашого народу», – завершив Бекір Мамутов.
На завершення зустрічі в Меджлісі Президент Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин Райнер Хофманн зазначив, що всебічне інформування керівництвом Меджлісу про поточний стан кримських татар дозволило членам його делегації отримати відповіді на багато питань, що їх хвилюють.
«Ми глибоко переконані, що ще дуже багато необхідно зробити для кримськотатарського народу, що повертається. Але в той же час ми розуміємо, що великі обсяги роботи за останні 20 років в домінуючому порядку були зроблені виключно завдяки зусиллям самого народу», резюмував пан Хофманн і продовжив: «Створена кримськими татарами система національного самоврядування, члени яких обираються безпосередньо самими людьми, діяльність Меджлісу як представницького органу кримськотатарського народу, що дозволяє ефективно захищати права кримськотатарського співтовариства, представляють цікавий приклад для країн Європи».
Члени делегації Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин також висловили думку, що практично весь озвучений на зустрічі комплекс проблем безпосередньо свідчить про необхідність прийняття спеціальних законів, спрямованих на відновлення прав кримськотатарського народу, включаючи необхідність компенсації і забезпечення землею.
Звертаючись до керівництва Меджлісу кримськотатарського народу, члени делегації Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин ще раз підкреслили, що настільки змістовний діалог дозволив чітко визначити ті сфери, де необхідна допомога Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин.
У цей же день делегація Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин у супроводі членів Меджлісу та голови Земельної комісії Меджлісу Зевджета Куртумерова відвідали селища компактного облаштування кримських татар у Сімферополі. Особливо їх вразила зустріч з жителями масиву Васієт (Строганівка), що відбулася безпосередньо в селищі, куди гості добралися розбитими дорогами. Жителі масиву Васієт, розповідаючи своїм гостям про численні проблеми, приводили конкретні приклади, що свідчать про бездушність влади по відношенню до жителів селища, насамперед, у сфері забезпечення об’єктами соціальної та інженерної інфраструктури – школи, дитячого садка, медичного пункту, доріг і електрозабезпечення.
Члени делегації оглянули також галявини протесту на масивах Лугове і Курбан-кой.
У Бахчисараї делегація Консультативного комітету Рамкової конвенції щодо захисту національних меншин оглянула комплекс Зинджирли – медресе. Зустріли високих гостей директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Валерій Науменко та директор музею «Ларішес» Гулівер Алтін, які розповіли гостям про історію цього унікального пам’ятника історії і культури кримськотатарського народу і провели для них оглядову лекцію.
По завершенні поїздок члени делегації Консультативного комітету та члени Меджлісу кримськотатарського народу підвели підсумки спільного робочого дня і запланували шляхи подальшої співпраці.