Меню

В Анкарі відбулася презентації фільму К’иримог’лу . … Боротьба одного народу»

30 Березня 2013
В Анкарі відбулася презентації фільму К’иримог’лу . … Боротьба одного народу»

28 березня 2013 року в Анкарі (Туреччина) у конференц-залі Спілки Палат і Бірж Туреччини відбувся урочистий вечір, присвячений презентації фільму «К’иримог’лу … Боротьба одного народу».

Через призму долі сучасного лідера нації і відомого політичного діяча Мустафи Абдуджеміль К’иримог’лу фільм знайомить глядача з трагічною долею кримськотатарського народу після депортації з Криму в травні 1944 року і його, наповненою мужності і драматизму нерівною боротьбою за повернення на Батьківщину і відновлення своїх національних прав.

Фільм «К’иримог’лу … Боротьба одного народу» – початок цілої серії фільмів, присвячених трагічній долі кримськотатарського народу в ХХ столітті, національній боротьбі за відновлення національних прав в Криму, його сучасному становищу і розвитку в Україні. Це робота перша в задумці відомих режисерів документальних фільмів і телеведучих Турецького державного телеканалу «TRT» Неше Сарисой Каратай і Зафера Каратая.

Презентацію фільму «К’иримог’лу … Боротьба одного народу» організували на офіційному рівні. На сцені були виставлені прапори Турецької Республіки та України.

Проведенню заходу сприяли керівники кримськотатарських дернеків Туреччини Тунчер Калкай, Джелял Ічтен, Реджеп Ічин та інші активісти.

У презентації фільму взяли участь представники вищого керівництва Туреччини – заступник прем’єр-міністра Туреччини Бюлент Аринч, глава Союзу палат та Бірж Туреччини Рифат Хисарджиклиоглу, глава Верховної Ради радіо і телебачення Давут Дурсун, генеральний директор Державного телеканалу Туреччини «TRT» Ібраїм Шахін, представники столичної влади.

У заході також взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в Туреччині Сергій Корсунський, перший секретар Посольства України Денис Золотарьов.

З Криму прибула делегація на чолі з народним депутатом України, головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим і його дружиною Сафінар Джемілєвою. До складу делегації увійшли: почесний Генеральний консул Турецької Республіки в Сімферополі (Акмесджиті) Сейран Османов, генеральний координатор ІА QHA, радник голови Міллі Меджлісу з питань Туреччини Ісмет Юксель, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін, член Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Сімферопольської (Акмесджитської) міської ради Садик Табах, голова правління Земляцтва кримських татар у Києві Аслан Умеров, власник каналу «АТР» Ленур Іслямов, депутат Сімферопольської (Акмесджитської) міської ради Сейтумер Берберов, голова кримськотатарського культурно-етнографічного центру «Дерекой» м. Ялти Зарема Менсітова , делегати Курултаю кримськотатарського народу, підприємці Рустем Умеров, Бекір Ганієв і представник кримських татар з Москви, підприємець Еміль Алієв.

Відкриваючи урочистий захід, заступник прем’єр-міністра Туреччини Бюлент Аринч зазначив, що «трагічна доля близького для Туреччини кримськотатарського народу – це вічний біль турецького народу, що не вщухає». Він зазначив, що зняти фільм про великого сина тюркського світу Мустафу Абдуджеміль Кирим оглу, який, як відомий демократ, отримав високу вдячність демократичних сил світу, а також про боротьбу кримськотатарського народу з радянським режимом за повернення та відновлення своїх національних прав на Батьківщині – це обов’язок не тільки Турецького державного телеканалу TRT, але і 75 мільйонів жителів Туреччини.

Він також зазначив, що Мустафа Абдуджеміль Кирим оглу є визнаним національним героєм Туреччини і користується високою повагою серед турецької громадськості як борець за права свого народу. «Ми хотіли б, щоб цей фільм став символом того, як тисячі людей Криму вели терплячу, наполегливу боротьбу, як люди приносили себе в жертву в цій боротьбі. І ми хотіли б, щоб цей фільм поширився по всьому світу. Сьогодні весь світ дивиться телеканал TRT через супутник. Якщо буде на те воля Аллаха, ми хотіли б перевести його на багато мов і транслювати його всіма нашими каналами», – сказав Бюлент Аринч.

Заступник прем’єр-міністра Туреччини окремо розповів про ситуацію, що мала місце в 2005 році, коли президентом України став Віктор Ющенко, коли він був Головою Великих Національних Зборів Туреччини. «Був обраний новий президент України Віктор Ющенко. Він навідав мене. Я влаштував вечерю в його честь. На ній був присутній наш президент. Він також брав участь в офіційних переговорах. Не подумавши про те, чи буде це відповідати дипломатичним правилам, я сказав йому наступне: «Шановний пане Ющенко, Мустафа Джемілєв – герой всіх тюркських народів. Ми всі його поважаємо і любимо. Якщо ви образите його, значить, образите і нас. Якщо ви засмутите його, значить, засмутите і нас. Якщо ж ви хочете співпрацювати з Туреччиною, ви спочатку повинні зробити так, щоб ваші дії і позицію (щодо кримськотатарського народу – ред.) прийняв Джемілєв, так як, засмутивши його, ви засмучуєте нас. Наше майбутнє співробітництво залежить від вашого ставлення до Джемілєва», – сказав Бюлент Аринч.

Окремо він зазначив про долю депортованих народів у колишньому СРСР, в ході яких постраждали турки-месхетинці та ряд народів Кавказу, які теж заслуговують на співчуття і солідарність.

Закінчуючи свій виступ, заступник прем’єр-міністра Туреччини висловив Послу України Сергію Корсунському подяку за особисту участь в презентації фільму. Він особливо підкреслив, що кримськотатарський фактор, при позитивному ставленні до нього з боку української влади, це свого роду міст дружби та повноцінного розвитку двосторонніх стратегічних взаємин. І сучасне керівництво України повинне враховувати і цю обставину теж.

Генеральний директор TRT Ібраїм Шахін у своєму виступі зазначив, що відчуває гордість від того, що Телерадіокомпанія Туреччини виконала свій обов’язок від імені всього турецького народу. Він зазначив, що в документальному фільмі автори намагалися максимально відобразити факти і дійсність, додавши, що на основі виконаної роботи в продовження даної теми планується зняти кілька серій фільму.

Глава Союзу Палат та Бірж Туреччини Рифата Хисарджиклиоглу виділив обставину, пов’язану з проведенням презентації фільму «К’иримог’лу … Боротьба одного народу» саме в залі Союзу, що є для них великою честю. «Те, що цей фільм розповідає про боротьбу Криму і Джемілєва, робить мене щасливим. Він для нашого покоління є взірцем патріотизму і любові до свого народу в усіх сенсах, – підкреслив Рифата Хисарджиклиоглу. – Мустафа Джемілєв для мене як старший брат, як символ стійкості. Він ніколи не здавався, навіть тоді, коли піддався мукам. І навіть у найстрашніших з них він продовжував говорити тільки мовою світу. Він захищав свої права не насильством, а ідеями».

На завершення Р. Хісарджиклиоглу, звертаючись до Мустафи Джемілєва, сказав: «Ваша боротьба – це наша боротьба».

У відповідь, Мустафа Джемілєв, висловивши подяку від імені кримськотатарського народу та його представницького органу Меджлісу кримськотатарського народу творцям цього фільму, окремо Турецькій Республіці і державному телеканалу «TRT», відзначив важливість цього фільму, як данини поваги і пам’яті сотням і тисячам активістів національного руху, хто, жертвуючи всім, домагався повернення в Крим свого народу.

«Наша найзаповітніша мрія була, і ми молилися Аллаху, щоб він дозволив нам померти на Батьківщині. Слава Аллаху, сьогодні ми цього добилися (повернулися на Батьківщину – ред.)», – Сказав Джемілєв.

Мустафа Джемілєв також зазначив, що трансляція документального фільму різними мовами внесе свій важливий і неоціненний внесок у боротьбу народу за свої національні права в Криму.

«Нехай демократична війна завжди буде такою – без пролиття крові», – підкреслив М. Джемілєв.

Після виступів пройшла процедура вручення подарунків від імені делегації Меджлісу кримськотатарського народу і представників турецької влади.