Меню

У Сімферополі відбувся Загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини

10 Грудня 2011
У Сімферополі відбувся Загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини

Учасники загальнокримського мітингу закликали керівництво України підтримати проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні

10 грудня 2011 року на Центральній площі міста Сімферополя відбувся загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини, організаторами якого виступили кримськотатарські громадські організації за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу.

 У мітингу взяли участь понад 5 тисяч осіб, які прибули з різних регіонів Криму. Над головами мітингуючих майоріли кримськотатарський національний прапор і державний прапор України, а також підняті транспаранти: «Вимагаємо відновлення прав кримськотатарського народу!», «Єдність у словах, думках і справах», «Права людини і права народу невіддільні!», «Крим ! Кому – перлина, а кому – Батьківщина!»,«Земля – багатство народу, а не влади!»,«Ні – земельному аукціону без вирішення земельних проблем кримчан» та інші.

Головним гаслом мітингу стали безсмертні слова видатного сина кримськотатарського народу Ісмаїла Гаспринського – «Тільде, фікірде, іште – Бірлік!» («Єдність у словах, думках і справах!”).

Ведучий мітингу, глава Секретаріату Меджлісу кримськотатарського народу Заїр Смедляєв, у своєму вступному слові, сказаному як кримськотатарською, так і російською мовою (у мітингу взяли участь жителі Криму різних національностей), коротко проінформувавши присутніх про організаторів мітингу, його цілі й завдання, надав слово для здійснення дуа (благословення) Муфтію мусульман Криму Еміралі hаджі Аблаєву.

Звертаючись до учасників мітингу, керівник Кримської крайової організації Народного Руху України, депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим Леонід Пілунський акцентував увагу учасників мітингу на постійні спроби противників відновлення прав кримськотатарського народу внести розкол у єдність кримських татар. «Сьогодні українська нація може тільки заздрити, що у кримських татар є Меджліс і Курултай. Саме на ці національні органи самоврядування намагаються бити деякі представники влади і всякого роду їх прислужники », – підкреслив Леонід Пілунський.

При цьому, Леонід Пілунський, зауваживши, що стан прав людини в Україні не може нікого задовольняти, додав: «Минуло 63 роки з того часу, як була прийнята Загальна декларація прав людини, більше 20 років, як повертаються на свою Батьківщину кримські татари, але їх права не відновлені. Влада нічого не робить, щоб були закони, щоб люди нормально жили на землі своїх батьків. Те ж саме, і з українцями, але сьогодні, в першу чергу, повинні бути відновлені права кримських татар».

Незважаючи на прохолодну погоду, всі учасники мітингу з особливою увагою і повагою слухали усі виступи. На мітингу виступили: голова Міжнародної громадської організації «Бізім Кирим» Абдураман Егіз, ветерани кримськотатарського національного руху – Айше Сейтмуратова, Сейтасан Асанов, Рефат Чайлак, голова правління громадської організації «Авдет» Мустафа Маушев, голова ревізійної комісії Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Бійе Ільясова, юрист садівничого кооперативу «Каменський масив» Тетяна Панкова, а також ті учасник мітингу, щодо яких (або їхніх родичів) в недавньому були скоєні злочинні дії.

У їх числі, Лілія Гафурова з Іслям-Терека (смт. Кіровське), чий син Едем Гафуров загинув в результаті наїзду машиною, якою управляли співробітники правоохоронних органів, які намагаються сьогодні, шляхом фальсифікації слідства, уникнути законного покарання; Мустафа Хаїров з с. Мирне (Сімферопольський район), на родину якого в нічний час, із застосуванням зброї та спеціальних шумових гранат, вчинили напад в лютому 2009 року співробітники спецпідрозділу «Беркут», внаслідок чого Мустафа Хаїров позбувся кисті лівої руки.

Слід зауважити, що всі, хто виступав, безпосередньо проводили взаємозв’язок дотримання прав людини з необхідністю дотримання прав народу, заявляючи, що без відновлення прав кримськотатарського народу й реалізації його права на самовизначення важко розраховувати на дотримання прав людини в Україні.

Член Меджлісу кримськотатарського народу, голова Карасубазарського регіонального меджлісу Мустафа Асаба переконаний, що тільки сам народ повинен карати тих, хто намагається знищити єдність, внести смуту і розкол у середовище кримськотатарської нації, яка століттями зберігає і зміцнює свою ідентичність. «Ми не дозволимо ні на йоту зруйнувати згуртованість нашого народу, не допустимо безкарно ображати Меджліс і Курултай, а тих, хто спробує і далі здійснювати такі спроби, люди самі ізолюють зі свого кола спілкування», – заявив Мустафа Асаба.

Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим Рефат Чубаров, подякувавши присутнім співвітчизникам за їх громадянську позицію і демонстровану ними єдність, заявив: «Ми виходимо з того, що кожен наш співвітчизник зобов’язаний знайти собі таку ділянку роботи, яка, з одного боку, йому під силу, з іншого, – сприятиме зміцненню єдності кримськотатарського народу, без чого неможливо розраховувати на відновлення його прав. Я особливо хочу звернутися до тих небагатьох співвітчизників, які своїми чварами й інтригами поставили себе за межами народу – поверніться в народ, а для цього почніть з конкретних справ, – будуйте мечеті, відкривайте школи, обирайтесь до місцевих меджлісів, випускайте потрібні для народу книги … Робіть хоч щось корисне для людей, залишивши в минулому амбіції, заздрість, злостивість».

На завершення мітингу його учасники одноголосно прийняли Резолюцію, в якій заявили, що докладуть всіх своїх зусиль для зміцнення згуртованості і духовної єдності кримськотатарського народу, подальшого розвитку та посилення виборних органів кримськотатарського народу – Курултаю кримськотатарського народу, Міллій Меджлісу, регіональних і місцевих меджлісів.

Учасники загальнокримського мітингу також закликали Президента України, Верховну Раду України, політичні партії та громадські організації України підтримати ініціативу кримськотатарського народу про проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

Мітинг завершився потужним багатотисячним скандуванням: «Міллет! Ватан! Меджліс! »

Для довідки: Міжнародний день прав людини щороку відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної Асамблеї ООН, починаючи з 1950 року. У цей день в 1948 році Генасамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини.

Фото: Zarema Yaliboylu,

прес-служба Меджлісу