У Сімферополі пройшов щорічний мітинг у рамках Загальноєвропейського дня пам’яті жертв сталінізму і нацизму
23 серпня 2013 року в сімферопольському парку «Салгірка» біля меморіалу в пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу пройшов щорічний інформаційний пікет – мітинг у рамках Загальноєвропейського дня пам’яті жертв сталінізму та нацизму в ім’я збереження пам’яті про жертви масових депортацій і страт .
На виконання Постанови Меджлісу кримськотатарського народу від 8 серпня 2011 року, а також відповідно до Резолюції Парламентської Асамблеї ОБСЄ від 3 липня 2009 року «Возз’єднання розділеної Європи : заохочення прав людини та громадянських свобод в регіоні ОБСЄ у ХХI столітті» і на згадку про багатомільйонні людські жертви , понесені народами Європи від злодіянь комуністичних і нацистських режимів , Меджліс кримськотатарського народу , починаючи з 23 серпня 2009 року, щорічно організовує траурний мітинг у м. Сімферополі за участю представників різних громадських і політичних організацій.
У цьому році близько 500 осіб взяло участь у жалобному мітингу , присвяченому жертвам нацизму – сталінізму , організатором якого виступив Меджліс кримськотатарського народу спільно з українськими національно – демократичними силами.
Серед учасників жалобного мітингу були члени Меджлісу кримськотатарського народу , представники багатьох регіональних і місцевих меджлісів , члени «Української народної партiї» , «Конгресу українських націоналістів» , ГО «Кримська правиця» , ГО «Українська громада Криму» , представники різних кримськотатарських та українських громадських організацій , ветерани Кримськотатарського національного руху , молодь і діти, які прийшли зі своїми батьками.
Учасники акції тримали в руках національні кримськотатарські і державні прапори , символіку політичних і громадських організацій , також можна було побачити гасла кримськотатарською , українською та англійською мовами : «23 avgust – natsızım ve stalinizım qurbanlarının butünavropa hatıra kunü . Kütleviy sürgünlıkler ve aqsız olüm cezası qurbanları aqqında hatıra saqlamaq kunüdır» – «23 серпня – Загальноєвропейський День пам’яті жертв сталінізму і нацизму в ім’я Збереження пам’яті про жертви масових депортацій і страт» – « On the 23 of August the whole Europe commemorates the Day of the victims of the Nazism and Stalinizm in order to save the memory of the victims of mass deportations and political executions»,«Ні відродженню тоталітарних режимів!» , «Сталінізм = фашизм».
Відкрив траурний мітинг дуа ( молитвою ) Муфтій мусульман Криму hаджі Еміралі Аблаєв. Після прочитання дуа він сказав кілька слів.
«Незважаючи на те , що минуло вже стільки років , наше суспільство досі пам’ятає ті страшні трагедії і криваві злочини віроломних режимів , – сказав Еміралі Аблаєв. – Ми повинні бути справедливими і розуміти біди інших людей і націй. Наш обов’язок проявляти гуманність і людяність» .
Потім виступив глава Секретаріату Меджлісу кримськотатарського народу Заїр Смедляєв .
«Ми зібралися тут для того , щоб вшанувати світлу пам’ять тих невинних мільйонів жертв гітлерівського нацистського і сталінського комуністичного режимів , – почав свій виступ З.Смедляєв . – Сьогодні ми не бачимо засудження тоталітаризму , а навпаки стаємо свідками подій , коли в стінах парламенту звучать образи на адресу кримськотатарського народу , коли ті комуністи , які повинні відповідати за мільйони людських душ , які вони принесли в жертву , вони замість цього ображають інші народи і приймають закони , за якими нам усім жити . Відверто “відбілюють” злочинців 20 століття».
Після цих слів присутні неодноразово скандували «Ганьба КПРС» і «Комуністів до суду» , «Могильова у відставку» і «Могильов, геть з Криму» .
«Сьогодні прем’єр Криму повторює слова тих злочинців і схвалює злочинну депортацію 1944 року. Він не спромігся вибачитися перед нашим народом і сьогодні розмірковує про демократію , ще про якісь принципи , намагаючись вчити наш народ життя. Більше того , глава кримського уряду проводить етнічні чистки , – заявив З. Смедляєв . – Подивіться , наскільки скоротилася кількість кримських татар у владі , подивіться, кого він бере в цю владу – тих , хто повторює його слова , тих , хто звинувачує наш народ у зраді . Представники влади , нібито борючись з фашизмом , по суті, борються за його відновлення . Це те , що робиться всупереч європейським демократичним цінностям» .
На мітингу не обійшли стороною і тему видання за рахунок коштів громадян України книжок , що ганьблять і принижують кримськотатарський народ. « Я в черговий раз повторю – СБУ має спростувати , що немає таких матеріалів. Це вигадка і фантазії хворої людини» , – підкреслив глава Секретаріату Меджлісу.
Також слово було надано голові Кримського відділення «Конгресу українських націоналістів» Василю Овчаруку . Він зауважив , що «пам’ять багатьох народів продовжує тримати їх у тих далеких трагічних часах , коли відбувався злочин проти людства тиранами комунізму і фашизму , які вирішили, що вони можуть тут командувати , давати життя тим , кому вони захочуть , знищувати тих , хто їм суперечить» .
Глава відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін у свою чергу захопився мужністю кримськотатарського народу і підкреслив , що Європейська платформа совісті та пам’яті , створена в жовтні 2011 року на базі Вишеградської групи, підтримує проведення траурного мітингу , присвяченого жертвам нацизму – сталінізму .
«Більше того , з весни 2012 року Меджліс кримськотатарського народу став повноцінним членом цієї організації. Підкреслю , що туди входять держави , – продовжив А. Хамзін . – Ми обурюємося владою , обурюємося діями глави уряду Криму А. Могильова. Але хто він такий? Він в радянський час був комуністом , він і сьогодні ним залишився» .
Перший заступник Голови Меджлісу , Президент Світового конгресу кримських татар Рефат Чубаров, виступаючи на мітингу , заявив , що як би суспільство не жадало справедливості , але якщо в державі відсутні закони, спрямовані на відновлення прав тих , проти кого було скоєно злочини тоталітарним режимом – це свідчить про те , що цієї справедливості ще довго не буде.
«Як би Українська держава вустами своїх посадових осіб не говорила б про свою прихильність до Вільнюської декларації , але поки не буде прийнятий закон про відновлення прав кримських татар – ці слова абсолютно не щирі» , – переконаний депутат ВР АРК Р. Чубаров.
Зокрема , Чубаров зазначив , що останнім часом у Криму відбулися дії , за які за законодавством України повинна наступати кримінальна відповідальність за статтями про розпалювання національної ворожнечі та ненависті.
«Правові наслідки щодо цих діянь не послідували. Більше того , ні Могильов , ні Константинов , ні Плакіда навіть словесно не засудили ці діяння , – зауважив Чубаров і нагадав , що кримськотатарський народ самостійно домігся не тільки усунення та видворення генерального консула РФ в АРК Андреєва з займаної ним посади за публічні образи кримськотатарського народу , але аж до вибачень МЗС Російської Федерації .
Також він підкреслив , що поки посадові особи будуть мовчати в таких ситуаціях, не можна говорити про те , що засудження тоталітарного режиму сповнені щирості.
В ході мітингу , Р.Чубаров також торкнувся події останніх днів , в результаті яких, як відомо, російський актор Олексій Панін , перебуваючи в Криму , образив весь кримськотатарський народ , назвавши кримських татар убогими і злиденними , а також жалкував , що Сталін не знищив весь народ у 1944 році.
«Подумайте , два дні весь інформаційний простір гуде . І не тільки України і Криму , а й сусідніх країн . Якийсь блазень з сусідньої держави на території Криму озвучив ті речі , які , треба думати , тепер в головах у багатьох і у представників влади в тому числі , – продовжив Чубаров. – Цей актор сказав , що «Татарин , якого Сталін недорозстріляв, врізався і повернувся до Криму. Бачили дерева вздовж дороги на Перевальне ? Для кожного татарина по дереву». Ви вдумайтеся , якщо б він заявив про те , щоб там висів хтось іншої національності . Яка була б реакція? ! Це був би величезний скандал. Але сьогодні , з цієї нагоди, глава кримського уряду Анатолій Могильов не промовив жодного свого звуку».
Також Чубаров зазначив , що якщо органи кримської влади та їх представники настільки вибагливі у своїх оцінках і відчуттях по відношенню до різних частин кримського суспільства , що можна з ними створювати і будувати в Криму?
Наприкінці своєї промови 1- й заступник Голови Меджлісу зазначив , що не буває чужих бід, і не буває , що чиїсь права вище прав інших . «Поки цього розуміння в суспільстві немає , ми будемо знову і знову наступати на ті ж граблі , – вважає Чубаров. – Потихеньку приходить розуміння того , що від слів треба переходити до справи , де за нами закон і право».
Рефат Чубаров зажадав , щоб російський актор Олексій Панін поніс покарання, згідно з законами України за свої слова , а також був оголошений персоною нон грата в Україні .
Також , в ході мітингу виступили ветерани національного руху Веджіє Кашка , Шефіка Консул , делегати Курултаю кримськотатарського народу , а також представники українських організацій.
На завершення було зачитано проект Резолюції Всекримської акції – інформаційного пікету, присвяченого Загальноєвропейському дню пам’яті жертв сталінізму та нацизму в ім’я збереження пам’яті про жертви масових депортацій і страт , який одноголосно був прийнятий всіма учасниками мітингу.