У Сімферополі презентували експертне дослідження «Соціально – політична ситуація в Криму напередодні Курултаю»
«Перш за все хотів би сказати , що Фонд розвитку Криму , як благодійна організація , проводить перше таке відкрите дослідження , результати якого ми сьогодні представляємо увазі громадськості , – розпочав прес – конференцію Олексій Скорик. – Я б також хотів сказати про цілі такого дослідження . У наших статутних документах є пункт про повернення та сприяння в інтеграції кримських татар в українське співтовариство після депортації . Також Фонд декларує і сприяє розвитку інститутів національного самоврядування , оскільки ми вважаємо , що саме інститути національного самоврядування є гарантом збереження ідентичності кримськотатарського народу».
Розповідаючи про концепцію дослідження та його зміст , керівник ДЦ «SPHERA» Олександр Шульга зазначив , що в дослідженні взяли участь безпосередні делегати Курултаю , лідери кримськотатарських політичних сил , місцевого самоврядування та громадських організацій , представники кримської влади , а також політичні експерти , журналісти , вчені та правозахисники. «Інтерв’ю , багато з яких тривали по 1,5-2 години , проходили в Сімферополі та Києві , – уточнив А. Шульга . – Таким чином , була отримана максимально повна інформація , що представляє різні точки зору на одні й ті ж питання».
До структури експертного опитування увійшли 9 основних блоків: «соціально – політична ситуація в Криму перед Курултаєм» , «місія і завдання нового Курултаю» , «особливості делегатів старого і нового Курултаю» , «бізнес – фактор в новому Курултаї» , «старі і нові центри впливу в Курултаї» , «новий Меджліс» , «відносини Курултаю і Меджлісу з владою» , «перспектива створення інституту Голови Курултаю» , «перспектива проведення Міжнародного форуму з проблем кримських татар».
Керівник ДЦ «SPHERA» Олександр Шульга також звернув увагу , що висловлені думки всіх експертів є анонімними . «Це було зроблено для того , щоб дослідження було більш об’єктивним , – сказав Шульга. Ми намагалися отримати найбільш широкий спектр думок , таким чином, ми опитували абсолютно різних експертів. Третина експертів – це не кримські татари , але ті , хто розбирається в цій сфері».
Присутній на презентації експертного опитування заступник Голови Меджлісу Ремзі Ільясов позитивно оцінив виконану роботу , але в той же час помітив , що об’єктивну оцінку цьому дослідженню дати складно .
«Безумовно, вивчено широкий спектр питань , – зауважив Р. Ільясов. Але що стосується самої діяльності системи «Курултай – Меджліс» , я б попросив вас проаналізувати і вийти з рекомендаціями на Курултай кримськотатарського народу , щоб уникнути суперечливого тлумачення делегатами Курултаю 6 скликання викладених в опитуванні думок і висловлювань».
«У тому , щоб отримати весь спектр думок і оцінок , на мій погляд , це дуже хороша робота , але , думаю , що потрібно продовжити це дослідження . У всіх останніх звітах міжнародних організацій, що стосуються України , є чіткі рекомендації та поради ввести Меджліс кримськотатарського народу в правове поле України . Саме тому обійти це питання в експертному опитуванні було помилковим» , – таку думку висловила співробітник Інституту демократії імені Пилипа Орлика (Київ , Україна ) Наталія Беліцер , звертаючись до учасників презентації .
У свою чергу, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін зазначив , що «наскільки об’єктивним і ефективним буде дослідження, покаже час і діяльність нового складу Курултаю».
Підсумовуючи проведену роботу , Олексій Скорик та Олександр Шульга відзначили , що значна частина експертів , яка представляє як молоду генерацію політиків у кримськотатарському середовищі , так і старше покоління , висловилися за необхідність реформування Курултаю і Меджлісу. Найбільш прийнятним варіантом , на їх переконання , був би поділ функцій Курултаю і Меджлісу. Перший виступав би вищим представницьким органом , тоді як другий – вищим виконавчим органом.
Щодо перспектив створення інституту Голови Курултаю думки експертів розділилися. Одні стверджували , що подібний крок досить імовірний і зайняти цей пост міг би Мустафа Джемілєв. Таким чином , це було б серйозне зрушення на шляху реформування системи Курултай – Меджліс. При такому поділі , Мустафа Джемілєв виконував би функції спікера.