Меню

У Львові відбувся міжнародний захід «Ніч музеїв», присвячений 25-річчю повернення кримських татар на рідну землю

17 Травня 2013
У Львові відбувся міжнародний захід «Ніч музеїв», присвячений 25-річчю повернення кримських татар на рідну землю

16 травня у Львові від 18.00 до 24.00 у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбувся міжнародний захід «Ніч музеїв», який цього року був присвячений 25-річчю повернення на батьківську землю кримських татар, депортованих сталінським режимом. Подію відвідали біля півтисячі осіб.

Офіційну частину заходу відкрив Василь Косів, заступник міського голови Львова з гуманітарних питань, який згадав репресії радянської влади, що торкнулись його родини також.

Алім Алієв, співорганізатор Фестин кримськотатарської культури у Львові, зазначив, що кримські татари вже чверть століття як мають можливість повернутися додому, але так і не мають можливості відчути себе повністю вдома. «Тому символічно, що ми зустрічаємося в тюрмі минулого – нам треба пройти це осмислення, щоб минуле перестало отруювати наше майбутнє. Діючи разом, ми стаємо сильнішими та робимо більші кроки у побудові омріяної нами країни», – підкреслив Алієв. Також у заході прийняв участь голова Львівської обласної ради Петро Колодій, який поклав квіти до меморіального хреста на подвір’ї колишньої катівні та оглянув документальну виставку «Депортація» до 25-річчя повернення депортованих кримських татар.

У свою чергу Руслан Забілий, генеральний директор «Тюрми на Лонцького», розказав, чому він ініціював цю подію: «Переживши розстріли, знущання, голод і спрагу у 1944 році, кримські татари почали повертатись на рідну землю лише у 1989 році. Попри спроби не допустити акції вшанування загиблих та репресованих у Криму, тут, у Львові, ми не втрачаємо зв’язок і зберігаємо пам’ять для українців». Директор Центру досліджень юдаїки Львова Мейлах Шейхет зазначив, що сьогоднішнє відзначення в Тюрмі на Лонцького є чудовим свідченням, з якою повагою українці ставляться до інших націй, з якими співіснують в одній державі – до їх культури та історії.

Під час лекції «Хто такі кримські татари?» Алім Алієв презентував етногенез, історію, національні символи та сучасний стан свого народу, а після того показав фото та розповів родинну історію своєї 87-річної бабусі Ніяр Халілової: як депортували її з сім’єю і як вони повертались потім на рідну землю. Після того всі охочі мали можливість подивитись відео-інтерв’ю з Мустафою Джемілєвим, яке провів декілька років тому у Львові єпископ Борис Ґудзяк, ректор Українського католицького університету.

Також відвідувачі могли насолодитись запашною кавою з рахат-лукумом та отримати флаєр, за допомогою якого можна було вивчити декілька кримськотатарських слів на кшталт «селям» (вітаю), «сагол» (дякую) та «мен сені севем» (я тебе люблю) та ін.

Історичні реконструктори відтворювали сцени із в’язничного побуту, перевдягнувшись у форми офіцерів НКВД та Гестапо і влаштовували для охочих інсценізацію слідчого допиту, а музейний художник-реставратор навчав самотужки виготовляти листівки підручними засобами. Важливою частиною програми став виступ лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка письменника Ігоря Калинця, який репрезентував 8-ий том вибраних творів відомої українськоїпоетеси, громадського діяча, активної учасниці дисидентського руху, правозахисниці Ірини Калинець.

Об 11 ночі відбувся мистецький перформанс, який уявляв собою поєднання гри акторів театру тіней «Див» з читанням Вікторією Садовою та Алімом Алієвим віршів кримськотатарських поетів Самадіна Шукурджі, Рефата Муслімова та Лілі Буджурової кримськотатарською, російською і українською мовою під звучання автентичних мелодій Енвера Шерфедінова, Зареми Алієвої та гурту «Ак’яр», а також показу відео-ролику про історію кримських татар з початку ХХ століття до початку ХХІ століття .

«Ніч музеїв у Тюрмі на Лонцького» закінчилась викладанням із запалених свічок національної кримськотатарської та української державної атрибутики – Тамги і Тризуба.