Меню

У Кримському інженерно-педагогічному університеті відкрили кімнату-музей Номана Челебіджихана

22 Лютого 2013
У Кримському інженерно-педагогічному університеті відкрили кімнату-музей Номана Челебіджихана

22 лютого 2013 року в Криму продовжилися заходи, приурочені до 95-ї річниці з дня смерті відомого кримськотатарського діяча, голови першого Кримського уряду, Муфтія мусульман Криму, Білорусії, Литви та Польщі Номана Челебіджихана.

Цього дня, в Кримському інженерно-педагогічному університеті, на базі факультету кримськотатарської та турецької філології, відбулося урочисте відкриття кімнати-музею Номана Челебіджихана.

У відкритті взяли участь перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Голова Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі», депутат ВР АРК Сафуре Каджаметова, ректор КІПУ Февзі Якубов, заступник Голови Духовного управління мусульман Криму Айдер Ісмаїлов, Голова Союзу кримськотатарських письменників Різа Фазил, кримська громадськість, а також професорсько-викладацький склад КІПУ та студенти ВНЗ.

Традиційно захід розпочався з виконання національного гімну кримських татар «Ант еткенмен», автором слів якого є Номан Челебіджихан. Потім увазі гостей представили першу частину фільму режисера державного телевізійного каналу Туреччини ТРТ Неше Сарисой Каратай, присвяченого національному рухові кримських татар.

Кімната-музей була відкрита за підтримки члена Стамбульського фонду «Емель Крим» Семіха Гекселя і радника голови Меджлісу з питань Туреччини, генерального координатора QHA Ісмета Юксель.

У музеї представлені історичні документи з Державного архіву Криму, велика колекція книг Номана Челебіджихана, картини кримськотатарського художника Рустема Емінова, присвячені масовій депортації 1944 року, а також національний прапор, портрет Номана Челебіджихана і багато іншого. Родзинкою експозиції є карта Номана Челебіджихана, яка розповідає про його перебування не тільки на території Криму, але і за його межами.

«Номан Челебіджихан був людиною, у якої слова, справи і вчинки були узгоджені і саме такі особистості залишають яскравий слід в історії», – зазначив у своєму виступі перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров.

«Відкриття кімнати-музею легендарного Челебіджихана має для нас величезне значення і ми вже замислюємося над тим, щоб відкривати подібні музеї і в інших містах», – сказала керівник управління Меджлісу кримськотатарського народу з освіти та культури Сафуре Каджаметова.

У свою чергу декан факультету кримськотатарської та турецької філології КІПУ Ранета Гафарова подякувала всім, хто прийшов на відкриття музею, а також усім, хто надав допомогу у створенні кімнати-музею.

«Метою створення музею є виховання у кримськотатарської молоді почуття патріотизму», – сказала Р.Гафарова і висловила сподівання, що експозиція музею в майбутньому буде поповнюватися.

Надалі кімната-музей також буде використовуватися і як навчальна аудиторія.