Тиль – халкънынъ энъ буюк байлыгъыдыр (Мова – багатство народу)
21 грудня 2012 року в читальному залі КРУ «Кримськотатарська бібліотека ім. І.Гаспринського »за ініціативи управління Меджлісу кримськотатарського народу з освіти та культури, Асоціації« Мааріфчі », Спілки кримськотатарських письменників та бібліотеки ім. І.Гаспринського відбувся захід, присвячений Міжнародному дню рідної мови «Тиль – халкънынъ энъ буюк байлыгъыдыр» (Мова – багатство народу).
Даний захід було проведено з метою втілення в життя програми «Ана тили огьрунда куреш» («Боротьба за рідну мову»). У рамках заходу пройшли виступи, присвячені проблемам збереження і розвитку кримськотатарської мови, презентація книжкової виставки та огляд методико-бібліографічних посібників бібліотеки, а також презентація навчального посібника.
Відкрила і провела захід голова Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Сафуре Каджаметова. Гостей привітали директор бібліотеки Гульнара Ягьяєва, заступник директора з наукової роботи Лейля Кадирова, голова Союзу кримськотатарських письменників Різа Фазил та інші.
В ході виступів, присвячених проблемам збереження і розвитку мови виступили член Асоціації «Мааріфчі» Сейран Усеїнов з темою «Къоранта тили – ана тили олмалы», вихователь групи з національною мовою навчання Мамут-Султанського (Добровського) дитячого садка «Коктотай» Діляра Халілова на тему «Ана тилимизнинъ инкишафына 2-нджи басамакъ миллий бала багъчалары олмалы», вчителька першого класу Мамут-Султанської школи Леніє Балич на тему«Миллий башлангъыч сыныфлар – анатилимизнинъ темелидир», голова Ліги кримськотатарських жінок Сафінар Джемілєва на тему «Къадын-къызлар лигасынынъ ана тили инкишафына иссеси» та інші. У своєму виступі С.Джемілева зазначила, що Ліга кримськотатарських жінок робить все можливе, щоб внести свій вклад в розвиток рідної мови і культури в цілому. «Діти, яким ми допомагаємо, а це порядком 700 осіб, отримують грошову стипендію. Кожного року ми проводимо ювілеї наших діячів мистецтв, ветеранів національного руху … Проводимо різні новорічні заходи, де діти розповідають вірші, співають пісні рідною мовою», – сказала вона.
Крім цього, гостей порадували учні шкіл з кримськотатарською мовою навчання, які розповіли вірші рідною мовою, а також прозвучала пісня у виконанні Заслуженого артиста АРК Рустема Меметова.
Книжкову виставку під назвою «Тиль – халкънынъ энъ буюк байлыгъыдыр» («Мова – багатство народу»), де можна було побачити різні книги, журнали і газети рідною мовою презентувала, а також провела огляд методико-бібліографічних посібників бібліотеки Л . Кадирова. За її словами, незважаючи на те, що виставки в бібліотеці зазвичай проходять протягом місяця, з причини того, наскільки вони важливі для кримськотатарського народу і через відсутність місця для всіх видань, дана виставка буде проходити протягом 2-3 місяців.
На завершення заходу відбулася презентація навчального посібника «Російсько-кримськотатарський тематичний навчальний словник», де про видання присутнім розповіли керівник даного проекту С.Каджаметова і укладач словника, заступник головного редактора газети «Янъыдюнья» Е.Бекіров.
Для довідки:
Міжнародний день рідної мови ( іншими офіційними мовами ООН: англ. International Mother Language Day, ісп. Día Internacional de la Lengua Materna, фр. La Journée internationale de la langue maternelle) – заснований рішенням 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в листопаді 1999 року і відзначається 21 лютого з 2000 року з метою захисту мовного та культурного різноманіття.
ЮНЕСКО має намір створити систему превентивного моніторингу, покликану відстежувати стан мов, що перебувають під загрозою зникнення, та сприяти виправленню ситуації. За оцінками ЮНЕСКО половина з 6000 мов світу знаходиться під загрозою зникнення.
У 2009 році ЮНЕСКО визнала 136 мов на території Росії, що перебувають під загрозою зникнення. Найважливіша проблема сьогоднішнього дня для нашого народу – це стан кримськотатарської мови, тому що кримськотатарська мова в списку мов, які перебувають під загрозою зникнення, вписана в Червону книгу ЮНЕСКО.
Генеральна Асамблея ООН підтримала рішення про оголошення Міжнародного дня рідної мови (Резолюція № Α/RES/56/262) і закликала держави-членів ООН і Секретаріат ООН сприяти захисту і збереженню всіх мов народів світу.