Штефан Фюле акцентував увагу учасників зустрічі на важливості визнання легітимності Меджлісу
19 вересня 2013 року, на зустрічі з чинним головою ОБСЄ , главою МЗС України Леонідом Кожарою , керівництвом РМ АРК і керівництвом Меджлісу кримськотатарського народу , Комісар Європейського Союзу з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле висловив сподівання , що результати круглого столу допоможуть встановити конструктивний діалог , заснований на загальному розумінні реалій , і , що висловлені думки та рекомендації будуть сприяти визначенню основних елементів дорожньої карти з розгляду невирішених питань народів , насильно депортованих в 1944 році з Криму.
Резюмуючи підсумки тригодинної зустрічі в РМ АРК , в ході якої одним з головних питань було обговорення необхідності проведення Міжнародного форуму з проблем кримськотатарського народу , Комісар ЄС Штефан Фюле озвучив низку пропозицій , які стануть основою для подальших кроків.
Комісар ЄС закликав всіх учасників круглого столу , як властей , так і представників Меджлісу кримськотатарського народу , прикласти зусилля для забезпечення відкритого та інклюзивного політичного процесу і діалогу. «Це означає визнання , як важливості плюралізму всередині кримськотатарського народу , так і легітимності Меджлісу кримськотатарського народу» , – підкреслив Штефан Фюле.
Штефан Фюле переконаний , що ініціатива проведення Міжнародного форуму , представлена Меджлісом кримськотатарського народу заслуговує обговорення. Більше того , Комісар ЄС не сумнівається , що Європейський Союз та ОБСЄ , грунтуючись на вже виконану роботу та інші міжнародні організації , а також країни – партнери , можуть допомогти Україні вирішити проблеми , які Україна успадкувала від СРСР.
Крім того , на думку Комісара ЄС Штефана Фюле , важливо визнати зусилля і результати , досягнуті Україною за останні 20 років щодо прийняття багатьох хвиль раніше депортованих громадян, що повертаються в Україну і вживання заходів щодо поліпшення їх участі в суспільному житті.
В якості основних практичних кроків Комісар ЄС Штефан Фюле запропонував увазі учасників круглого столу створення нормативно – правової бази для раніше депортованих громадян, зокрема , шляхом прийняття проекту Закону України «Про відновлення прав осіб , депортованих за національною ознакою». Штефан Фюле нагадав учасникам зустрічі , що проект зазначеного закону був розглянутий депутатами ВРУ у першому читанні в червні 2012 р.
Крім того , Штефан Фюле переконаний , що пролонгація «Угоди з питань, пов’язаних з відновленням прав депортованих осіб , національних меншин і народів» (Бішкекська Угода) полегшить процес повернення та спрощення міграційних правил для раніше депортованих громадян.
Серед практичних кроків , запропонованих Комісаром ЄС прозвучала необхідність відновлення спеціального урядового органу з відповідними компетенціями щодо питань раніше депортованих громадян. «Прийняття даних заходів на макрорівні дасть нам інструменти для більш ефективного вирішення проблем раніше депортованих , – вважає Фюле. – Це створить платформу для ще більш дієвої допомоги у здійсненні даних процесів».
На завершення свого виступу , Комісар ЄС Штефан Фюле зазначив , що майбутні траурні заходи , приурочені 70- й річниці з дня насильницької депортації кримськотатарського народу зі своєї Батьківщини , є не тільки можливістю озирнутися назад , а й зазирнути в майбутнє , зробити кроки для інтеграції кримськотатарського народу в більш сильну незалежну Україну. «Тому я буду продовжувати заохочувати моїх українських колег у використанні даної можливості , щоб не тільки вшанувати пам’ять, а й показати лідерські якості та вирішити ці складні питання» , – підкреслив Фюле.