Роздуми з приводу …

08 Жовтня 2013
Роздуми з приводу …

Політичні процеси , що відбуваються останнім часом в контексті майбутнього підписання Україною та Європейським Союзом угоди про асоціацію , дозволяють очікувати позитивних змін у різних сферах життя нашої держави , в тому числі, і в питаннях відновлення прав кримськотатарського народу.

У зв’язку з цим , в цей складний період ще і ще раз повертаюся до думок про долю мого багатостраждального народу , його сучасне становище , історичну місію Національного руху та його лідерів, роль і місце традиційних інститутів кримськотатарського народу в житті наших співвітчизників , відродження культурних витоків , традицій , духовності народу , який повернувся після десятиліть вигнання на свою Батьківщину.

Ми , кримські татари , єдиний народ , сини і дочки кримської землі , одними з перших в числі патріотів України виступили на початку 90- х років 20 сторіччя на захист національного суверенітету і територіальної цілісності молодої незалежної держави . Не зважаючи на готи повернення , відсутність землі та житла , елементарних соціальних і побутових умов , наш народ згуртувався навколо лідерів Національного руху і створив власний , унікальний інститут національного самоврядування , який визнаний сьогодні прогресивним світовим співтовариством.

Становлення та розвиток системи національного самоврядування кримськотатарського народу відбулося завдяки активності її місцевих та центральних виборних органів , підтримки наших співвітчизників і, безумовно, завдяки високому авторитету Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи аг’а Джемілєва.

Політична і правозахисна діяльність Мустафи Джемілєва заслужено оцінена як самими кримськими татарами , так і громадськими , політичними , державними діячами України та міжнародним співтовариством , яке визнає його загальнонаціональним лідером кримськотатарського народу.

Не можна не відзначити , що саме активна міжнародна діяльність Голови Меджлісу кримськотатарського народу стала основою для розуміння і прийняття з боку демократичного міжнародного співтовариства ідеї щодо необхідності проведення Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині і гарантій його розвитку в Україні .

Безперечно , що проведення такого форуму сприятиме підвищенню міжнародного престижу нашої держави , надасть значну допомогу у вирішенні нелегкої проблеми , що дісталася Україні від радянської імперії, що пішла в небуття. Вважаємо , держава не буде перешкоджати проведенню Міжнародного форуму і , більше того , надасть необхідну підтримку і організаційну допомогу .

У виданому в серпні 2013 року офісом Верховного Комісара ОБСЄ у справах національних меншин незалежному дослідженні міжнародних експертів «Інтеграція раніше депортованих осіб в Криму» , виділені найбільш важливі та нагальні питання , які можуть стати основою порядку денного Міжнародного форуму.

Ідею проведення Міжнародного форуму на своєму виїзному засіданні, що пройшло у Верховній Раді Автономної Республіки Крим 11 квітня цього року , підтримав Комітет Верховної Ради України з питань прав громадян , національних меншин і міжнаціональних відносин .

На зустрічі Комісара Європейського Союзу з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефана Фюле з міністром закордонних справ України Леонідом Кожарою , першим заступником міністра культури України Тимофієм Коханом , Головою Ради міністрів АРК Анатолієм Могильовим і кримськими татарами, що відбулася 19 вересня в Раді Міністрів АР Крим, виступив з конкретними пропозиціями щодо проведення Міжнародного форуму Голова Меджлісу кримськотатарського народу , народний депутат України Мустафа Джемілєв.

На мій погляд , ця зустріч була вкрай важливою і значущою , тому як і Міністр закордонних справ України і Голова Ради міністрів АРК висловили принципове схвалення проведення форуму.

А те , що на термінових спеціальних слуханнях у Європарламенті, що пройшли 26 вересня, було заслухано звіт Служби Зовнішніх Зв’язків Європейського Союзу «Щодо невідкладної ситуації з правами людини відносно кримських татар» , лише підтверджує , що ми всі разом сьогодні переживаємо один з відповідальних періодів у долі нашого народу.

Не сумніваюся , що запланований на березень – квітень 2014 Міжнародний форум буде гідно організований і повноцінно проведений лише за участю і під керівництвом України спільно із структурами Європейського Союзу. Упевнений , що це так і буде.

Проаналізувавши ситуацію напередодні першої сесії VI Курултаю кримськотатарського народу , я переконаний , що до проведення Міжнародного форуму і підбиття по ньому підсумків , необхідно обрати загальновизнаного лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва на посаду Голови Меджлісу кримськотатарського народу , і просити його погодитися з вибором делегатів Курултаю . Сьогодні як ніколи гостро стоїть питання про вивірені тактичні заходи .

Я уважно відстежував процеси навколо ідеї проведення Міжнародного форуму , у багатьох сам безпосередньо брав участь . Роль і вплив Мустафи аг’а в них дуже велика, якщо не сказати більше.

Знаю , що деякі будуть заперечувати , мотивуючи тим , що Мустафа аг’а є лідером народу та іншого статусу для цього йому не треба.

Однак , як правило , в подібних випадках діалог ведеться з керівниками органів або структур, що мають офіційний статус або мандат народу , що в загальному підтверджується сьогоднішніми реаліями у взаєминах з офіційною владою.

Фактично виступаючи від імені народу ініціатором і певною мірою гарантом проведення першого Міжнародного форуму , статус Голови Меджлісу кримськотатарського народу нашому лідеру просто необхідний. І це потрібно , перш за все , нам усім .

Вважаю , що на майбутньому Курултаї кримськотатарського народу необхідно переглянути розподіл обов’язків і відповідальностей , ввести чітке розмежування повноважень у Меджлісі кримськотатарського народу , з метою вивільнення Голови Меджлісу кримськотатарського народу від необхідності займатися поточними справами .

Голова Меджлісу кримськотатарського народу на цей період повинен сконцентрувати свою увагу на координації міжнародних зв’язків та взаємодії з центральними органами влади України .

Усвідомлюючи відповідальність за сучасне становище кримськотатарського народу , ми з надією очікуємо позитивних результатів Міжнародного форуму. При цьому я собі чітко уявляю і віддаю звіт , що в іншому випадку час від нас вимагатиме серйозного коригування дій .

Мій висновок продиктований також у зв’язку з трагічною датою, що наближається, в долі кримськотатарського народу – 70- річчям депортації , що також потребує колосальної витримки , зібраності і згуртованості .

У такій відповідальній ситуації , я підтримую звернення ветеранів національного руху і співвітчизників до делегатів Курултаю щодо обрання Мустафи аг’а Джемілєва Головою Меджлісу кримськотатарського народу на період підготовки та проведення Міжнародного форуму.

Хочу відзначити , що озвучені пропозиції не виключають , а підтверджують моє рішення виставити пізніше свою кандидатуру на пост Голови Меджлісу кримськотатарського народу.

Я і команда однодумців , де чимало молодих і цілеспрямованих, бачимо конкретний план дій і реформ , які виведуть на більш ефективний рівень реалізації правових процедур і політичних методів , спрямованих на вирішення поставлених перед нами завдань , інтенсифікувати та посилити структуру системи «Курултай – Меджліс» , задіяти весь потенціал кримськотатарського народу , його суспільні і політичні організації , а також представників у законодавчій та представницьких органах влади України .