Меню

Рефат Чубаров: Плідний і постійний контакт з чеськими політиками свідчить про те, що Чехія все більш впевнено займає гідне місце в ЄС в питаннях демократії

16 Травня 2013
Рефат Чубаров: Плідний і постійний контакт з чеськими політиками свідчить про те, що Чехія все більш впевнено займає гідне місце в ЄС в питаннях демократії

16 травня 2013 року відбулася зустріч першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова та заступника Голови Меджлісу Ремзі Ільясова з чеськими сенаторами – членами Комітету з питань ЄС Сенату Парламенту Чехії.

До складу чеської делегації увійшли: голова Комітету з питань ЄС Парламенту Чехії Мирослав Крейча, заступники Голови Зденек Беста, Антонін Машталіржа та Йозеф Таборськи. Чеську делегацію супроводжували помічник з політичних питань посла Чехії в Україні Любош Веселута Генеральний консул Чеської Республіки в Донецьку Ондрей Моравек.

Меджліс кримськотатарського народу на зустрічі також представляли керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін і керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв.

Вітаючи гостей, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що це висока честь бачити гостями Меджлісу чеських сенаторів і подвійно приємно, що чеські політики стали традиційно вивчати кримськотатарську проблему.

«Плідний і постійний контакт з чеськими політиками свідчить про те, що Чехія все більш впевнено займає гідне місце в питаннях демократії, – підкреслив Чубаров. – Це визначено і нашою в чомусь спільною історією, адже і в Чехії відчувався вплив режиму тієї держави, в якому жив і кримськотатарський народ».

Рефат Чубаров також повідомив, що візит чеських політиків напередодні 18 травня – Дня жалоби кримськотатарського народу є символічним.

Зі свого боку, голова Комітету з питань ЄС Парламенту Чехії Мирослав Крейчазаявив, що чеська делегація солідарна з кримськотатарським народом в ці дні і вважає своїм обов’язком вшанувати пам’ять жертв настільки кривавої трагедії 20 століття.

«Наш народ знає і пам’ятає трагічні події 1944 року і ми сумуємо разом з кримськими татарами в ці трагічні дні, – сказав Мирослав Крейчі. – Чеський народ не за чуткамизнає про криваві методи комуністичного режиму, але масштаби трагедії 1944 року великі, а наслідки жахливі. Наша делегація має намір покласти квіти до пам’ятного каменя жертвам депортації кримськотатарського народу в сквері біля залізничного вокзалу м. Ак’месджіта».

За словами голови Комітету з питань ЄС Парламенту Чехії, робочий візит до Криму і зустріч з керівництвом Меджлісу є однією з пріоритетних цілей чеських політиків бути особисто поінформованими про особливості суспільно-політичної ситуації на півострові. «Сьогодні це має особливе значення, оскільки Україна знаходиться на стадії активних переговорів на предмет підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Будь-яка інформація, позитивна чи негативна, яка може вплинути на успіх цього процесу, має для нас велику роль», – уточнив глава Комітету з питань ЄС Парламенту Чехії.

У ході грунтовної бесіди сторони обговорили актуальні питання, що стосуються процесу повернення та поточного облаштування кримських татар, процедури отримання громадянства України, розвитку національної освіти та ЗМІ.

«Радянський Союз практично не визнавав кримських татар як самобутній народ. Національність «кримський татарин» була виключена з усіх реєстрів паспортних служб і називали нас «татарин», – сказав у своєму виступі Р.Чубаров. – Сьогодні Україна не каже ні поверненню кримських татар на свою батьківщину, держава каже, що ви маєте право повернутися, але з кожним роком все менше і менше допомагає тим, хто повертається, та створює все більше барикад на нашому шляху».

За словами першого заступника Голови, за 22 роки незалежності України не прийнято жодного закону, який регулював би питання повернення і відновлення колективних прав кримськотатарського народу.

Також Рефат Чубаров поділився думкою про нинішню політичну й економічну ситуацію в Криму і Україні, і розповів про підготовку до Міжнародного Форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

«Масштаби завдань з вирішення кримськотатарської проблематики настільки великі, що Україна не може сьогодні сама з ними впоратися, – пояснив Чубаров. – Саме тому міжнародне співтовариство хоче допомогти і готове виробити правові методи інтеграції кримських татар в українське спільноту. Але до цих пір немає позитивної відповіді української держави на проведення Міжнародного Форуму».

Коментуючи підсумки зустрічі з керівництвом Меджлісу, голова Комітету з питань ЄС Парламенту Чехії Мирослав Крейча зауважив, що кримськотатарська проблематика є наслідком всіх негативних явищ, які сталися недавньому минулому в світі. «Це не стосується лише Криму або України, – продовжив чеський політик. – Зараз Україна йде до того, щоб восени на саміті у Вільнюсі було підписано договір про асоціацію. Люди думають, що підпис Угоди є кінцевим кроком, насправді ж – це перший крок тривалого непростого процесу. У рамках нього необхідно щоб Україна гармонізувала ряд областей законодавства, в тому числі і статус депортованих громадян».

Також Мирослав Крейча зазначив, що незважаючи на те, що відбулися зустрічі з представниками влади Криму, становище кримськотатарського народу та шляхи вирішення наявних актуальних проблеми не були порушені.

Після відвідин Меджлісу кримськотатарського народу члени чеської делегації спільно з керівництвом Меджлісу поклали квіти до пам’ятника жертвам Депортації кримськотатарського народу.