Меню

Прем’єр – міністр Литви Альгірдас Буткявічюс прийняв главу Меджлісу Мустафу Джемілєва

25 Жовтня 2013
Прем’єр – міністр Литви Альгірдас Буткявічюс прийняв главу Меджлісу Мустафу Джемілєва

23 жовтня 2013 року в будинку Уряду Литовської Республіки відбулася зустріч Прем’єр – міністра Литви Альгірдаса Буткявічюса з Головою Меджлісу кримськотатарського народу , народним депутатом України Мустафою Джемілєвим .

У зустрічі також взяли участь перший заступник канцлера Прем’єр – міністра Литовської Республіки Ремігіюс Мотузас і радник Прем’єр – міністра Литовської Республіки Аудрюс Брузга .

Меджліс кримськотатарського народу представляли керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін , голова Спілки громад литовських татар , представник Меджлісу кримськотатарського народу в Литві Адас Якубаускас і помічник народного депутата України Мустафи Джемілєва з економічних питань Рустем Умеров .

На початку зустрічі Прем’єр – міністр Литовської Республіки Альгірдас Буткявічюс висловив подяку Мустафі Джемілєву за прийняте запрошення відвідати з робочим візитом Литовську Республіку .

У свою чергу , від імені Меджлісу кримськотатарського народу і кримських татар Мустафа Джемілєв висловив вдячність Уряду Литовської Республіки за надану можливість зустрічі з делегацією Меджлісу кримськотатарського народу напередодні саміту в листопаді 2013 року в Вільнюсі.

«Наші зустрічі з високим керівництвом Литви ми сприймаємо як увагу Литовської Республіки до долі кримськотатарського народу , яка є свідченням міцної дружби між кримськотатарським і литовським народами протягом багатьох століть. Наші народи , не прийнявши людиноненависницьку ідеологію комуністичного режиму СРСР , разом пройшли крізь трагічні випробування ХХ століття , постраждавши від злочинів радянської імперії» , – заявив глава Меджлісу.

На прохання прем’єр – міністра Литви , глава Меджлісу озвучив позицію Меджлісу кримськотатарського народу до процесу підготовки запланованого підписання 27-28 листопада у Вільнюсі на саміті «Східного партнерства» Угоди про асоціацію України з ЄС.

Мустафа Джемілєв також ознайомив голову литовського уряду з підсумками минулої зустрічі Комісара ЄС Штефана Фюле 19 вересня в Криму з представниками вищого керівництва України , Криму і з представниками кримських татар.

Глава Меджлісу, розповідаючи про історію національної боротьби кримських татар за повернення до Криму , після злочинної депортації кримськотатарського народу , здійсненої радянським режимом 18 травня 1944 року, з жалем зазначив , що і сьогодні, через 20 років , в незалежній Україні у кримських татар немає гарантій на повноцінне відродження і відновлення своїх національних прав у Криму .

Мустафа Джемілєв охарактеризував становище кримськотатарського народу в Криму в цілому як важке і дискримінаційне . Однією з причин він назвав усталені позиції негативних комплексів , виховані ще в період радянської влади серед певної частини шовіністично налаштованих сил в українському суспільстві , в тому числі і у влади , по відношенню до кримських татар .

«Останнє, на сучасному етапі , виховало новий комплекс негативного ставлення до кримськотатарського фактору в Україні . Саме це виступає однією з причин неприйняття в Україні законодавства , спрямованого на правове врегулювання питань , пов’язаних з поверненням , облаштуванням і відновленням прав кримськотатарського народу , – пояснив глава Меджлісу М.Джемілєв . – Саме тому , сьогодні на півострові спостерігається вибухонебезпечна ситуація через накопичення політичних проблем. Політичної гостроти набувають в тому числі земельні , релігійні , мовні проблеми, а також ефективна участь кримських татар у сфері управління та представницької влади та інші питання».

За словами М. Джемілєва , факт дискримінаційного положення кримських татар в Україні і побоювання за їхню долю підтверджує також позиція Європарламенту , де 26 вересня цього року відбулися термінові спеціальні парламентські слухання з питання прав людини – кримських татар.

Повертаючись до теми майбутнього підписання у Вільнюсі Угоди про асоціацію України з ЄС , Мустафа Джемілєв підкреслив , що Меджліс кримськотатарського народу виступає виключно за підписання Угоди про асоціацію України з ЄС.

«На зустрічі з депутатами у Сеймі Литовської Республіки , відповідаючи на аналогічне запитання і сьогодні висловлюючи свою думку , вельмишановний пане Прем’єр – міністр , хочу відповідально заявити , що представницький орган кримських татар без всякого роду умов виступає за підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, яка має відбутися на саміті «Східне партнерство» , – заявив глава Меджлісу.

«Користуючись зустріччю з Вами , як з главою Уряду Литви , вельмишановний пане Альгірдасе Буткявічюсе , хочу також звернутися до глав держав Європейського Союзу і депутатів Європейського Парламенту та його керівництва з проханням , навіть якщо Україна сьогодні не виконала ряд умов для підписання Угоди про асоціацію України з ЄС , проявити розуміння і надати політичний шанс Україні для його успішного підписання» , – заявив Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

На інтерес прем’єр – міністра Литви щодо стану економічного розвитку та інвестиційного режиму Криму і в цілому України , помічник народного депутата України Мустафи Джемілєва з економічних питань Рустем Умеров представив докладний аналіз ситуації на прикладі цифрових показників ряду відомих дослідницьких центрів.

Після невеликого обміну думками з цих питань , глава уряду запросив Рустема Умерова на запланований бізнес – форум , який проходитиме в дні саміту у Вільнюсі 27-28 листопада.

На завершення зустрічі Прем’єр – міністр Альгірдас Буткявічюс висловив свою щиру подяку особисто Мустафі Джемілєву і Меджлісу кримськотатарського народу за настільки мудре , глибоке і обгрунтоване політичне розуміння важливого моменту в долі України , яка органічно є частиною Європи і європейської цивілізації.

Глава литовського уряду підкреслив , що підписання Угоди про асоціацію України з ЄС самим позитивним чином позначиться на долі українського суспільства , в тому числі і процесі відродження депортованого кримськотатарського народу.

Наприкінці зустрічі Мустафа Джемілєв подарував главі Уряду Литовської Республіки Альгірдасу Буткявічюсу 4- х томник «Історія кримських татар» , автором якого є відомий історик Валерій Возгрін , а також спецвипуск доповіді «Інтеграція раніше депортованих осіб у Криму , Україна» , підготовлений офісом Верховного Комісара ОБСЄ в серпні 2013 року.