Меню

Представники Меджлісу взяли участь у конференції в Німеччині, присвяченій 200-річчю Битви народів під Лейпцигом

07 Квітня 2013
Представники Меджлісу взяли участь у конференції в Німеччині, присвяченій 200-річчю Битви народів під Лейпцигом

З 6 по 7 квітня 2013 року в Німеччині, в місті Борна під Лейпцигом, пройшов міжнародний симпозіум на тему: «200 років Битви народів під Лейпцигом – 200 років «татарській могилі» в Кляйнбойха: Інтеркультурологічне дослідження в регіональному контексті».

В одинокій могилі, в містечку Кляйнбойха під містом Борна, де похований татарський офіцер Юсуф син Мустафи. Існують різні версії його походження, припускають, що він жив або в Польщі, або в Криму, Казані чи Башкирії. До місця поховання веде вказівник «TATAREN GRAB» – «Могила татарина».

Одним з організаторів симпозіуму виступив Інститут Кавказу Таврики і Туркестану (ICATAT), очолюваний доктором філологічних наук Місте Хотопп-Ріке. Виступи доповідачів перекладала Венера Вагізова-Герасимова, член Виконавчої ради Всесвітнього конгресу татар, голова Спілки «Татари Німеччини».

Юсуф помер від ран, що отримав в битві під Лейпцигом у жовтні 1813 року – в знаменитій Битві народів. Це була сама кривава битва в історії наполеонівських воєн, в ній брало участь понад півмільйона людей. Загинули 22 тисячі солдатів і офіцерів російської армії, серед яких була величезна кількість тюркських воїнів, у тому числі і кримських татар, що брали участь у цій битві у складі кримськотатарських ескадронських полків.

Сьогодні, через 200 років, ця могила доглянута, про неї знають у Німеччині і вона є об’єктом історичного надбання та дослідження.

З Криму на науковий захід були запрошені керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін та старший науковий співробітник Науково-дослідного Центру кримськотатарської мови і літератури при КІПУ Темур Куршутов, а також делегат V Курултаю кримськотатарського народу, член правління Земляцтва кримських татар м. Києва Бекір Ганієв.

Темур Куршутов у доповіді на тему: «Історія кримськотатарських ескадронів в Російській імперії (1784-1918 рр..)» надав інформацію про військову службу кримських татар у Російській імперії, які на 1814 рік складалися з 4-х полків, що брали участь у битвах проти Наполеона. У цій доповіді були наведені архівні цифри, які свідчать про те, що кримськотатарських ескадронців в битві народів під Лейпцигом загинуло більше 700 вершників.

Глава відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін виступив з доповіддю на тему: «Політика Російської та Радянської імперій щодо поневолених народів: кримські татари – боротьба за самозбереження європейського мусульманського народу».

У своїй доповіді він розкрив особливості політики Російської і радянської імперій, які у відношенні своїх народів – малих і великих проводили політику штучної асиміляції та русифікації, особливо відносно тюркських народів.

Було особливо підкреслено, що ця злочинна політика проводилася, незалежно від прикладів вірної служби представників поневолених народів, інтересам цих імперій будь-то у військовій, економічній або суспільній сферах.

«Як не дивно, царська Росія та СРСР, ці вороже різні за ідеологічними і політичними принципами імперії, по відношенню до поневолених народів, дотримувалися єдиної асиміляційної політики, яку можна назвати політикою духовного канібалізму щодо поневолених народів», – зазначив Алі Хамзін.

Окремо було відзначено про долю самого російського народу, який як імпероутворююча нація, як основна «робоча сила» по реалізації імперських ідей царської та комуністичної Росії, теж треба розглядати як жертву цієї злочинної політики.

Далі доповідач зазначив, що на сучасному етапі процеси, що розвиваються в державах СНД, у тому числі Росії та Україні, які, застосовуючи принципи унітарного розвитку держав, повністю ігнорують право національних меншин і корінних народів на своїх територіях, викликають обгрунтоване занепокоєння у тих народів, хто в минулому пережив усі жахи поневолених народів двох російських імперій.

В кінці свого виступу Алі Хамзін запропонував організувати міжнародну конференцію в Берліні, яка буде присвячена долі і стану Тюркського світу і народів, які пережили наслідки двох російських імперій – царської і радянської.

«Така конференція буде актом уваги і поваги багатьом представникам тюркського світу, хто, захищаючи ті чи інші політичні інтереси тих чи інших держав, могили яких сьогодні опинилися розкиданими на величезному просторі Євразійського континенту, включаючи Європу. Більшість з них не мають такої пам’яті як офіцер Юсуф син Мустафи в Кляйнбойха. Вони всі є представниками Великого Тюркського світу, який, маючи славні сторінки, що свідчать про мужність, військову доблесть, вірні союзницькі приклади і мудру державну політику, починаючи з періоду завоювання Російською імперією, в ХХ столітті пережив масштабний геноцид, який завдав представникам цього Світу непоправних втрат… »- зазначив глава відділу зовнішніх відносин Меджлісу А.Хамзін.

Відповідно до програми симпозіуму, делегація Меджлісу відвідала в Кляйнбойха могилу Юсуфа сина Мустафи і меморіальний комплекс загиблим воїнам у Лейпцигу. Це найбільший пам’ятник Європи, висотою 91 метр, присвячений цій кровопролитній битві під Лейпцигом, що отримала назву «Битва народів». При відвідуванні цих пам’ятних місць кримськотатарська делегація прочитала за загиблими там воїнами тюрками дуа (молитву).