Повернення кримськотатарського народу і відновлення його прав – гарантія інтеграції України до Європейського Союзу

19 Травня 2013
Повернення кримськотатарського народу і відновлення його прав – гарантія інтеграції України до Європейського Союзу

18 травня в Варшаві, біля будівлі Посольства України в Республіці Польща, відбувся пікет з вимогами припинення дискримінації кримських татар в Україні, офіційного визнання Меджлісу кримськотатарського народу і негайної відставки голови Ради міністрів Криму Анатолія Могильова.

Про це повідомили організатори пікету відомий правозахисник, колишній член східного відділення Підпільної Солідарності, яка бореться, співголова автономного Східного відділення Солідарності, яка бореться, журналіст, член КРИМСЬКОГО ФОРУМУ Петро Хлебовіч і член правління Спілки польських журналістів, ветеран, колишній член правління підпільної організації «Солідарності, яка бореться» (1985-1990), співголова Автономного Східного Відділення «Солідарності, яка бореться» Ядвіга Хмельовська.

Пікетники тримали в руках національні кримськотатарські прапори, транспаранти і плакати з гаслами: «Генерала Анатолія Могильова у відставку», «Мустафа Джемілєв – в’язень радянських таборів», «Вимагаємо визнання Меджлісу кримськотатарського народу як офіційного представника татарських інтересів в Україні», «Україна, прокинься! Російські козаки топчуть кримську землю. Через пару років Росія забере Крим за допомогою п’ятої колони», «Товариш генерал – прем’єр АР Крим Анатолій Могильов! Вирушай у негайну відставку», «Прем’єр – товариш генерал Анатолій Могильов! Крим є батьківщиною кримських татар! Народився в Росії – твоєї батьківщиною є Росія».

За підсумками пікету його учасники прийняли і передали до Посольства України резолюцію.

У прийнятому документі учасники пікету звертають увагу на кричущу дискримінацію кримських татар. «Обмеження політичного представництва для кримських татар в органах законодавчої, виконавчої та представницької влади на території Автономної Республіки Крим; насильницьке обмеження дотацій і асигнувань з бюджету на вирішення соціальних проблем та надання допомоги кримським татарам; відмова у визнанні за кримськотатарською мовою офіційного статусу нарівні з державною українською і російською у Криму; катастрофічне становище дошкільної та шкільної освіти кримськотатарською мовою», – йдеться в резолюції.

У зв’язку з цим учасники пікету вимагають припинення злочинної політики дискримінації кримських татар у Криму, припинення спроб ліквідації Меджлісу, який є єдиним представництвом кримських татар і обирається на Курултаї – національному з’їзді, в якому беруть участь делегати, обрані народом; негайної відставки прем’єр-міністра АРК – Анатолія Могильова, відповідального за дестабілізацію політичної ситуації в Криму.

Також у резолюції міститься звернення до Президента України Віктору Януковичу.

Автори резолюції закликають главу української держави відновити діалог з Меджлісом кримських татар, який був перерваний у серпні 2010 року, і вимагають офіційного визнання Меджлісу і визначення його як рівноправного партнера в діалозі з питань, пов’язаних з кримськотатарським народом.

«Пропонуємо провести найближчим часом Міжнародний форум з відновлення прав народу кримських татар на своїй Батьківщині і забезпечення його розвитку та безпеки в Україні під егідою ОБСЄ, – йдеться в резолюції польських пікетників. – Міжнародний форум повинен бути організований під патронатом Президента України. Повернення кримськотатарського народу і відновлення його прав – гарантія інтеграції України до Європейського Союзу».