Меню

Понад 40 тисяч осіб взяли участь у Всекримському жалобному мітингу, присвяченому 69-й річниці депортації кримських татар

18 Травня 2013
Понад 40 тисяч осіб взяли участь у Всекримському жалобному мітингу, присвяченому 69-й річниці депортації кримських татар

18 травня 2013 року понад 40 тисяч осіб взяли участь у Всекримському жалобному мітингу, присвяченому 69-й річниці депортації кримськотатарського народу зі своєї історичної Батьківщини – Криму.

У всіх населених пунктах Криму, Херсонській і Запорізькій областях, де проживає значна кількість кримських татар, 18 травня 2013 року з ранку пройшли локальні жалобні мітинги і були прочитані молитви за загиблими в період депортації та десятиліть насильницького утримання в місцях заслання.

Крім того, біля посольств України в європейських столицях: Брюсселі, Гаазі, Берліні, Відні, Парижі, Варшаві, Берні та інших столицях держав-членів ЄС, а також у Туреччині – в Анкарі та Стамбулі пройшли молебні за жертвами геноциду кримськотатарського народу.

З ранку до підніжжя пам’ятних знаків і меморіалів були покладені квіти, проведені молебні та жалобні мітинги.

П’ять колон – учасників мітингу від залізничного вокзалу, парку «Салгірка», автостанції «Західна», проспекту Перемоги та мікрорайону Маршала Жукова пройшли по вулицях Ак’месджіта до центральної площі.

Під час обіднього намазу представники Духовного управління мусульман Криму виголосили езан – заклик до проведення намазу.

О 12.00 за місцевим часом пройшла Міжнародна акція «Хвилина Скорботи і Єдності». Учасники акції, незалежно від місця свого знаходження, зупинилися на кілька хвилин, схиливши голови і вимовляючи молитву на згадку про тих, хто не повернувся, і в подяку Всевишньому за те, що ми сьогодні всі разом на своїй землі.

У цей день, з кримськими татарами в «Хвилину Скорботи і Єдності» були солідарні учасники руху у Києві «Мі-європейці», понад 50 учасників міжнародної конференції «Громадянське суспільство в Україні», які прибули з усіх областей України до Криму, а також багато друзів кримськотатарського народу.

Всекримський жалобний мітинг пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – депортації 18 травня 1944 року і десятиліть його насильницького утримання в місцях вигнання відкрив перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, Президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров.

На центральній площі Ак’месджіта учасники Всекримського жалобного мітингу тримали в руках національні кримськотатарські прапори, державні прапори України, а також транспаранти з написами «Могильов! Йди з Криму і прихопи з собою команду «Ради акшакалів 2», «Ми на своїй землі!», «Кримським татарам статус корінного народу!», «Продовжити Бішкекську угоду!», «З шовіністичним рилом – немає дороги до Євросоюзу!», «Кримськотатарському народу – статус КОРІННОГО», «Вічна пам’ять жертвам геноциду кримськотатарського народу» та інші.

Після виконання державного гімну України і кримськотатарського національного гімну Муфтій мусульман Криму hаджі Еміралі Аблаєв виголосив молитву в пам’ять загиблих в період депортації та десятиліть насильницького утримання в місцях заслання.

Потім перед учасниками Всекримського траурного мітингу виступив голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан.

«Здійснений жахливий злочин проти цілого народу йде врозріз із загальнолюдськими принципами гуманізму, з дотриманням прав людини, – наголосив В. Пацкан. – Ми вважаємо несправедливим, що до цих пір залишаються невирішеними проблеми депортованих громадян як політичного, так і правового, соціально-економічного характеру. Ми усвідомлюємо необхідність вирішення цих питань, відновлення справедливості щодо кримськотатарського народу, ваших прав, вашої можливості повноправно жити на рідній землі. Це вимагає від української та кримської влади дієвих кроків».

Валерій Пацкан запевнив учасників Всекримського жалобного мітингу, що очолюваний ним Комітет у ВРУ докладе максимум зусиль до прийняття Закону про відновлення прав громадян, депортованих за національною ознакою.

Глава Комітету також переконаний, що не менш важливим у вирішенні проблем повернення, облаштування і відновлення прав кримськотатарського народу є зближення позицій органів державної влади та традиційних виборчих національних інститутів кримськотатарського народу – Курултаю і Меджлісу.

Слова скорботи в жалобний день і свою підтримку кримськотатарському народу висловили: голова Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Джеліл Есерджеп,

член Виконкому Всесвітнього конгресу кримських татар Амет Варол,

глава турецького фонду «КРИМ» в Анкарі Муртаза Ессенкал,

генеральний секретар кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги м. Анкари Деніз Шахін,

голова Конгресу національних громад України, радянський дисидент Йосип Зіссельс,

18 травня 2013 року на Всекримському жалобному мітингу також виступив народний депутат України від ВО «Свобода» Едуард Леонов.

«Я передаю вам щирі вітання, шановні кримські татари, і висловлюю повагу за те, що ви зберігаєте свою національну гідність, відстоюєте своє право на самовизначення, право на майбутнє своїх дітей і онуків, – підкреслив нардеп України. – ВО «Свобода» докладе всі зусилля для того, щоб нарешті ваш багатостраждальний народ, отримав право на самовизначення у межах єдиної потужної унітарної держави Україна, тому що ми з вами багато століть пліч-о-пліч боролися за свою незалежність з різними окупантами, у нас з вами спільна історія , і на своїй, Богом даній землі, ми з вами знайдемо, як навести порядок, і нам не потрібні тут окупанти».

Український політик, який представляє ВО «Свобода» у парламенті України, звертаючись до кримськотатарського народу, також заявив, що Меджліс кримськотатарського народу має стати органом місцевого самоврядування, а кримськотатарський народ повинен отримати необхідні квоти у всіх представницьких і виконавських органах влади.

«Ми з вами – господарі на цій Богом даній землі, і тільки ми з вами, кримські татари та українці, можемо визначати, як нам жити і як нам виховувати своїх дітей, і як нам керувати державою. Ми будемо виконувати програму, в якій сказано, що в нашій єдності наша сила», – підкреслив Едуард Леонов.

У Всекримському жалобному мітингу також взяли участь заступник Голови РМ АРК Азіз Абдуллаєв, регіональний представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Республіці Білорусь, Республіці Молдова та Україні Олдріх Андрисек, генеральний консул Німеччини в АРК Ігорь Огородник, радник Посольства Чехії в Україні з політичних питань Любош Веселу, численна діаспора кримських татар Румунії, Туреччини, земляцтво з Росії, а також представники різних політичних і громадських сил України.

У своєму щорічному виступі на Всекримському жалобному мітингу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – депортації 18 травня 1944 року і десятиліть його насильницького утримання в місцях вигнання, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, звертаючись до учасників жалобного мітингу, підвів короткі підсумки минулого 2012 року і розповів про найбільш важливі події, що очікуються і стосуються майбутнього кримськотатарського народу.

Голова Меджлісу підкреслив, що в усі часи, коли влада перешкоджала відновленню національних прав кримських татар, вона вдавалася до методів, спрямованих на розкол народу, на створення і стимулювання різних угруповань і політичних течій, основне завдання яких зводилося до того, щоб створити серед співвітчизників обстановку ворожості і, тим самим, якщо не придушити весь національний рух, то принаймні послабити цей рух і зробити його менш дієздатним.

«Так було з перших же днів завоювання Криму Росією, в радянський час і, на жаль, це спостерігається, особливо протягом останніх трьох років, і в роки незалежності України, – зазначив Джемілєв. – З часу проголошення незалежності України, якщо не вважати короткий період «президентства» Ю. Мєшкова в 1994-95 роках, ніколи в Криму не проводилася настільки відверто шовіністична, провокаційна і дуже недалекоглядна політика щодо кримських татар. Ми знаємо, чим закінчилася кар’єра «президента» Мєшкова – він знайшов притулок у своїх господарів у Москві. Немає жодного сумніву, що главу РМ АРК Анатолія Могильова чекає те ж саме. Але кожен день його перебування при владі в Криму – це непоправна шкода інтересам і престижу країни, загроза міжнаціональній злагоді та стабільності в Криму».

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що вимагає негайної відставки глави кримського уряду А.Могильова та розслідування прокуратурою його провокаційної шовіністичної діяльності, відновлення на роботі всіх звільнених з політичних і національних мотивів, відшкодування завданої їм моральної та матеріальної шкоди.

«Наші вимоги сьогодні, в ці години, нашою діаспорою будуть вручені також посольствам України в багатьох країнах Європи, в офіси Євросоюзу та Європарламенту», – додав глава Меджлісу, народний депутат України М.Джемілєв.

На завершення Всекримського жалобного мітингу, керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв зачитав учасникам мітингу проект Резолюції Всекримського жалобного мітингу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – депортації 18 травня 1944 року і десятиліть його насильницького утримання в місцях вигнання.

18 травня 2013 понад 40 тисяч учасників Всекримського жалобного мітингу одноголосно прийняли Резолюцію.