Меню

Офіційний візит делегації ООН до Меджлісу кримськотатарського народу

10 Лютого 2012
Офіційний візит делегації ООН до Меджлісу кримськотатарського народу

8 – 9 лютого 2012 року в Криму перебувала з офіційним візитом делегація Організації Об’єднаних Націй, що представляє Департамент політичних справ ООН та Бюро з запобігання криз та відновленню Програми розвитку ООН.

9 лютого 2012 року делегація ООН на чолі з Координатором системи ООН, Постійним представником ПРООН в Україні Олів’є Адамом відвідала Меджліс кримськотатарського народу, де була прийнята першим заступником Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим.

У зустрічі також взяли участь члени делегації ООН Аделін Гоне – керівник Представництва ПРООН в Криму, Чарльз Анійдохо – старший фахівець з політичних питань Департаменту політичних справ ООН, Роман Шпак – фахівець з політичних питань Департаменту політичних справ ООН, Аніта Ернсторфер – програмний спеціаліст штаб-квартири ПРООН, Бюро щодо запобігання криз та відновленню, Размік Паноссян – технічний радник Департаменту Європи та СНД, штаб-квартира ПРООН, Гаспар Бергман – радник щодо людського розвитку, офіс Координатора системи ООН, Куртомолла Абдулганієв – програмний менеджер Представництва ПРООН в Криму.

Делегацію Меджлісу кримськотатарського народу представляли також Алі Хамзін – керівник Відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу, Заїр Смедляєв – керівник Секретаріату Меджлісу, Шевкет Кайбуллаєв – керівник Управління Меджлісу з інформаційної політики і зв’язків з громадськими організаціями.

Члени офіційної делегації ООН і члени Меджлісу кримськотатарського народу обговорили питання діяльності ПРООН в Криму, а також сучасного становища кримськотатарського народу, приділивши особливу увагу ходу підготовки Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

Говорячи про діяльність Ради щодо людської безпеки, що функціонує при голові Верховної Ради Криму, Рефат Чубаров, підтримавши ідею реформування складу даної Ради, зауважив: «Сподіваюся, залучення незаангажованих політичними силами експертів не тільки підвищить ефективність роботи Ради, але і додасть його рекомендаціям більш глибокий і збалансований характер».

Перейшовши до теми Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні, Рефат Чубаров подякував Координатору системи ООН, Постійному представнику ПРООН в Україні Олів’є Адаму за сприяння, що здійснюються ним у його підготовці.

Як зауважив Рефат Чубаров: «Зараз настав один з найважливіших етапів в підготовці Міжнародного форуму – узгодження Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин Кнутом Воллєбеком порядку Форуму, його цілей, завдань та очікуваних результатів з усіма потенційними співорганізаторами, перш за все, Європейською Радою, Радою Європи , ООН і Українською державою. Що стосується Меджлісу кримськотатарського народу, то ми погодили спільно розроблені з офісом Верховного комісара ОБСЄ відповідні документи. Тепер, зрозуміло, багато чого залежить від позиції керівництва України. Ми сподіваємося, що найближчим часом і ці питання будуть вирішені, відповідно восени 2012 року в Києві збереться Міжнародний форум”.

Далі, Рефат Чубаров і члени Меджлісу кримськотатарського народу, що прийняли участь у зустрічі, відповіли на запитання представників делегації ООН, у тому числі про стан міжетнічних відносин у Криму, вирішення земельних питань, проблеми представництва кримських татар у сфері управління.

Підводячи підсумок обговорення стану міжетнічних відносин у Криму, Рефат Чубаров акцентував увагу своїх співрозмовників на те, що головною причиною наявної нерівноправності є «відсутність законів, спрямованих на усунення наслідків депортації кримськотатарського народу й десятиліть його дискримінації в місцях вигнання».

Постійний представник ПРООН в Україні Олів’є Адам, відзначивши позитивний досвід ООН у вирішенні складних проблем в міжетнічній сфері в країнах, що володіють набагато меншими природними та людськими ресурсами, ніж в Україні, сказав: «Для мене і моїх колег, завжди було дивно, що ці питання піднімаються в Україні, де вдосталь всіх ресурсів …. У зв’язку з цим, сподіваюся, що кримські татари і Меджліс, продовжуючи свої зусилля щодо збереження своєї ідентичності та забезпечення прав людини, зможуть досягти більш успішних результатів».

Координатор системи ООН Олів’є Адам знову підтвердив позицію ПРООН в підтримку проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

У свою чергу, Рефат Чубаров, звертаючись до членів делегації ООН, високо оцінив роль і результати діяльності ПРООН в Криму, зауваживши при цьому: «У складі вашої делегації представлені також співробітники Бюро щодо запобігання криз і відновлення, а це значить, що ми всі йдемо правильним шляхом, бо легше попередити кризу у відносинах між людьми, своєчасно усунувши всі перешкоди на шляху до справедливості, ніж потім відновлювати зруйноване внаслідок конфліктів».