Меню

Офіційні й неофіційні переговори Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України М.Джемілєва в Туреччині

16 Січня 2011
Офіційні й неофіційні переговори Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України М.Джемілєва в Туреччині

У рамках державних заходів, спрямованих на зміцнення дружніх зв’язків із сусідніми країнами, 16-18 січня 2011 р. відбувся офіційний візит делегації Верховної Ради України на чолі зі спікером В.М.Литвиним у Турецьку Республіку. До складу делегації також входили народні депутати: керівник депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Турецькою Республікою, член депутатської групи дружби Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Турецькою Республікою Юрій Карай, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, керівник Апарату ВР України Валентин Зайчук, надзвичайний і повноважний посол України в Турецькій Республіці Сергій Корсунський.

Після традиційного покладання вінка до могили засновника Турецької Республіки Мустафи Кемаля Ататюрка, 17 січня делегація провела зустрічі зі спікером парламенту Туреччини Мехмет Алі Шахином, із Президентом Турецької Республіки Абдуллою Гюлем, з першим заступником прем’єр-міністра Туреччини Бюлент Аринч ( через те, що сам прем’єр-міністр Р.Т.Эрдоган у ці дні змушений був терміново вилетіти в Сирію).

На всіх зустрічах серед інших питань обговорювалися й проблеми кримськотатарського народу. Так, на зустрічі із Президентом А.Гюлем В.Литвин подякував Туреччині за надання допомоги у вирішенні соціальних проблем кримських татар, відзначивши в той же час, що проблем, що залишаються усе ще не вирішеними, дуже багато й одних зусиль України, через нинішній стан її економіки, явно недостатньо. Тому В.Литвин просив турецьку сторону збільшити обсяг допомоги кримськотатарському народу, зокрема, у вирішенні проблем забезпечення репатріантів житлом. У свою чергу, Президент Туреччини подякував Україні за надання допомоги братньому кримськотатарському народу, що повертається після тривалого вислання, в облаштуванні на своїй історичній батьківщині, відзначивши, що кримські татари є потужною сполучною ланкою між Туреччиною й Україною. А.Гюль виразив велике задоволення у зв’язку з тим, що в складі офіційної парламентської делегації перебуває й широко відомий у Туреччині його особистий друг – голова Меджлісу кримськотатарського народу М.Джемілєв, «це є свідченням того, яке важливе значення надає Україна вирішенню проблем кримськотатарського народу», – підкреслив Президент Туреччини. Він завірив, що Туреччина буде й надалі через Турецьке Агентство міжнародного співробітництва розвитку (TİKA) реалізовувати різні програми у вирішенні соціальних проблем кримських татар, відзначивши в той же час, що якнайшвидша реалізація українською стороною раніше досягнутих домовленостей у вирішенні питань про відкриття бюро TİKA у Києві й турецького консульства в Сімферополі значною мірою сприяло б зміцненню співробітництва між Туреччиною й Україною, у тому числі й у вирішенні проблем кримськотатарського народу.

Наступного дня делегація вилетіла в Стамбул, де були проведені зустрічі із Президентом Парламентської Асамблеї Ради Європи Мевлютом Чавушоглу, з губернатором Стамбула Хюсейном Авні Мутлу та з Генеральним секретарем Організації Чорноморського економічного співробітництва А.Кудрявцевим.

У другій половині дня 18 січня М.Джемілєв, провівши українську делегацію в Київ, вернувся в Анкару для проведення ряду зустрічей з керівництвом Туреччини для обговорення винятково кримськотатарських проблем.

19 січня 2011 р. М.Джемілєв зустрівся з державним міністром Туреччини Фарук Челіком. На зустрічі були присутні також радник голови Меджлісу з економічних питань Рустем Умєров, заступник Об’єднання кримських татар Анкари Муртаза Еркал і Генеральний секретар Об’єднання кримських татар Анкари Тюнджер Калкай.
M.Джемілєв виклав ситуацію щодо вирішення соціальних проблем кримських татар, звернувши увагу міністра на першочергову необхідність якнайшвидшого будівництва значного числа загальноосвітніх шкіл з навчанням рідною мовою, гуртожитків для студентів, дитячих садків, а також житла для репатріантів. Фарук Челік завірив М.Джемілєва, що протягом поточного року прикладе зусилля для початку будівництва в Криму хоча б двох шкіл.

У другій половині дня відбулася зустріч із Президентом Турецької Республіки Абдуллою Гюлем, де були присутні також помічники глави Меджлісу кримськотатарського народу.

Відбувся обмін думками про політичну ситуацію в Україні й Криму після президентських виборів в Україні й про хід вирішення проблем кримськотатарського народу. М.Джемілєв передав Президентові лист із переліком найбільш актуальних проблем кримськотатарського народу. Торкаючись житлової проблеми кримських татар, М.Джемілєв виразив побажання, щоб турецька сторона прийняла програму про будівництво або викуп для репатріантів чергової тисячі квартир або індивідуальних будинків у Криму. На закінчення зустрічі, М.Джемілєв передав Президентові лист із проханням надати допомогу в лікуванні важкохворої семирічної дитини Еміна Кадирова, якому потрібно провести дорогу операцію. Президент у присутності М.Джемілєва передав доручення міністру охорони здоров’я Туреччини прийняти всі необхідні заходи для лікування дитини.