Мустафа Джемілєв: Всесвітній Етичний Форум в Криму повинен об’єктивно відобразити дискримінаційне становище кримських татар
3 червня 2013 року відбулася зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з делегацією Міжнародного оргкомітету Всесвітнього Етичного Форуму на чолі з Президентом Європейської Федерації Міжнародної Асоціації «Світ через Культуру» Вільгельмом Аугустатом.
Меджліс кримськотатарського народу на зустрічі також представляв голова відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін.
У ході зустрічі представники делегації звернулися до керівництва Меджлісу з проханням посприяти в реалізації ініціативи підготовки і проведення в Криму Світового Етичного Форуму восени 2014 року. Крім того, гостями було висловлено побажання до Меджлісу озвучити перелік питань, які є пріоритетними для розгляду на Всесвітньому Етичному Форумі, а також розповісти в цілому про ситуацію на кримському півострові.
«Протягом 20 років Міжнародна Асоціація «Світ через культуру» у співпраці з іншими колегами в 85 країнах світу займається затвердженням ідеалів миру через культуру на всіх рівнях життя аж до загальнодержавного та міжнародного, – пояснив Президент Європейської Федерації Міжнародної Асоціації «Світ через Культуру» Вільгельм Аугустат, звертаючись до глави Меджлісу Мустафи Джемілєва. – Ми проводили конференції на теми здоров’я, культури та етики в Криму, Казахстані, Чечні, Литві, Індії та Росії. Нашою мрією є проведення Всесвітнього Етичного Форуму в Криму і ми шукаємо підтримку в тому числі і з вашого боку».
Після виступу гостей глава Меджлісу Мустафа Джемілєв розповів про історію кримських татар, про депортацію кримськотатарського народу, про національні інститути влади кримських татар і сучасне дискримінаційне становище корінного народу Криму в Україні, коли порушуються його елементарні конституційні права.
«Крим має дуже драматичну і трагічну історію, – зазначив М.Джемілєв. – Так вийшло, що на цьому півострові зосереджено багато релігій та культур. Більш того, впевнений, що тематика конференцій Міжнародної асоціації «Світ через культуру» є актуальною для Криму зокрема. Я думаю, що ви приїхали в потрібний час. Ситуація міжетнічна і міжконфесійна дуже непроста і складна. І причина не в різниці релігій, а скільки в бажанні деяких політиків грати на релігійній темі».
Мустафа Джемілєв зазначив, що кримськотатарський народ зацікавлений у міжнаціональному спокої і дотриманні релігійних прав усіх конфесій на півострові, але часто по відношенню до себе, кримські татари, як народ, що сповідує іслам, стикаються з відкритою неповагою до своїх релігійних потреб і відкритими ксенофобськими настроями в суспільстві.
За словами М. Джемілєва, Меджліс кримськотатарського народу готовий взяти участь у підготовці Всесвітнього Етичного Форуму за умови, що за підсумками його роботи будуть направлені звернення в міжнародні організації, державні та республіканські органи влади України, що об’єктивно відображають теперішнє становище кримських татар.
Наприкінці зустрічі представники делегації висловили подяку Мустафі Джемілєву за зустріч і готовність Меджлісу кримськотатарського народу підтримати ініціативу проведення Всесвітнього Етичного Форуму в 2014 році.