Мустафа Джемілєв: Упевнений, що чотиритомник Возгріна принесе кримськотатарському народу велику користь
14 серпня 2013 року в Акмесджиті, в фойє Кримського українського музичного театру, відбулася офіційна презентація довгоочікуваної і цінної книги, чотиритомної праці російського історика Валерія Возгріна під назвою «Історія кримських татар», що охоплює період з найдавнішого часу до 1940-х років. До книги увійшли дослідницькі матеріали автора, архівні документи, нариси зарубіжних істориків і багато іншого.
Привітати Валерія Возгріна з виходом у світ настільки фундаментальної праці прийшли Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Президент Світового Конгресу кримських татар Рефат Чубаров, численні друзі і соратники Валерія Возгріна, представники кримськотатарської громадськості, ветерани Кримськотатарського національного руху, члени Меджлісу, кримські політики, історики та журналісти.
«За минулі сторіччя дуже багато чого сталося в історії кримських татар. За ці роки про наш народ написали багато різного, найчастіше недостовірне і брехливе, особливо в імперські та радянські періоди. Сьогодні ми присутні на презентації гідної і глибокої праці про наш кримськотатарський народ, – зазначив у своєму виступі голова Меджлісу М.Джемілєв. – Дорогі друзі, автор книги почав займатися цим питанням ще в далекому 1978 році, але серед кримських татар став відомим і популярним, коли видав в 1992 році книгу «Історичні долі кримських татар». Над новим чотиритомником «Історія кримських татар» Валерій Возгрін працював більше 20 років і сьогодні його труд побачив світ».
Глава Меджлісу підкреслив, що багато в чому завдяки колосальній підтримці кримськотатарських підприємців видана книга, яка відкриє правду на безліч фактів, спотворених за довгий період про корінний народ Криму.
На презентації особисто були присутні меценати, які підтримали видання чотиритомника Валерія Возгріна – засновник кримськотатарського телеканалу АТР Ленур Іслямов і підприємець Еміль Алієв.
Глава Меджлісу також додав, що книга Возгріна безумовно викличе процес обговорень і можливо суперечок, особливо в середовищі «доброзичливців», які будуть намагатися знайти в ній те, що, на їх думку, не відповідає дійсності. «Але я сподіваюся, що багато хто сприйме цю книгу правильно і зрозуміє, що помилялися. Упевнений, що чотиритомник принесе нашому народу велику користь», – підкреслив М.Джемілєв.
На знак подяки, глава Меджлісу підніс Валерію Возгріну традиційний чоловічий головний убір кримських татар – к’алпак’ і особисто надів його на голову Возгріна.
У свою чергу, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що жодне фундаментальне дослідження не з’являється на порожньому місці.
«Коли автором дослідження є одна людина – це в першу чергу його праця, його бачення, його оцінки, але, тим не менш, все, що робилося до нього, автором переробляється і засвоюється. Цією думкою я хотів позначити, що в кримськотатарському національному русі з його самого початку спроба осмислення своєї історії, спроба висвітлення для інших людей було однією з наріжних ліній, – почав свою промову Рефат Чубаров. – Я хотів би, щоб на цій презентації ми згадали відомих авторів, багатьох з яких вже немає і невідомих авторів, які не вказували свої імена. Але вони поширювали серед народу, позбавленого своєї школи, своєї історії, відомості про історію народу».
Рефат Чубаров підкреслив, що за останні 7-8 років у Криму з’явилася ціла серія досліджень – і історичні, і мемуари. «Я знаю, що з появою цієї книги з’являться і дискусії нового рівня. Ці дискусії будуть не тільки з боку тих, хто не сприймає нашу історію. Можливо, ці дискусії будуть і в нашому національному середовищі, які хочуть усвідомити свою історію».
Зі словами подяки до своїх гостей звернувся і винуватець торжества, автор книги, професор Валерій Возгрін.
«Дорогі співвітчизники, дорогі друзі! Я дуже хвилююся, виступаючи зараз тут. Перш за все, я хотів би познайомити вас з тим, на чому я засновував свою працю – це мої попередники. Не тільки історики-дослідники, а й публікатори, які випускали книги. Друге – це архіви. Величезне значення в написанні мали мої постійні контакти з моїми земляками. Мені вдалося зустрічати багато літніх людей в кінці 80 – початку 90-х рр., які могли мені багато розповісти про довоєнну історію Криму, – сказав В.Возгрін. – Будучи членом Меджлісу, я їздив у відрядження з опитувальником з 20-22 питань. Кожного разу я задавав їх своїм співрозмовникам і сьогодні цей архів переданий Меджлісу».
Також він подякував всім тим, хто його підтримував, з ким йому довелося зустрітися. «Я завжди відчував дружню підтримку кримськотатарського народу, особливо безпосередніх свідків сталінської депортації, їх бажання відкрити правду на історичні факти і несправедливість. Це були дуже важливі джерела, які самовіддано допомагали мені, не рахуючись з часом», – сказав Возгрін. Окремо автор висловив слова подяки за багаторічну допомогу в підготовці книги членів Меджлісу і особисто свого друга, главу Меджлісу Мустафу Джемілєва, редакторів кримськотатарських газет і меценатів, які допомогли йому видати чотиритомник – Ленура Іслямова і Еміля Алієва.
Після офіційної частини презентації відбувся невимушений діалог винуватця торжества з його численними гостями. Возгрін не залишив без уваги жодне з питань, що надійшли на його адресу. Люди різних поколінь з великим інтересом слухали людину, чия праця заслужила численних слів подяки і поваги.
На закінчення презентації всі присутні отримали по примірнику чотиритомної «Історії кримських татар», а автор провів автограф-сесію для численних шанувальників своєї праці.