Меню

Мустафа Джемілєв: Спроби влади, спрямовані на знищення національної системи кримських татар, викликають обгрунтоване занепокоєння у кримськотатарської діаспори

05 Травня 2013
Мустафа Джемілєв: Спроби влади, спрямовані на знищення національної системи кримських татар, викликають обгрунтоване занепокоєння у кримськотатарської діаспори

За підсумками наради членів Меджлісу кримськотатарського народу з керівниками та представниками громадських організацій та земляцтв кримськотатарських діаспор 4 травня 2013 року в Ак’месджіті (Сімферополі) пройшов брифінг Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

На брифінгу разом з головою Меджлісу взяли участь Голова Стамбульського відділення Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Туреччини Джелял Ічтен, представник Меджлісу кримськотатарського народу в Туреччині Зафер Каратай, глава Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги м. Ескішехір Месут Ор і представник Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги м. Коджаелі (Туреччина) Зумран Араджі.

«Як відомо, на проведеній нараді, яку можна назвати надзвичайною і організованою на наполегливе прохання керівників діаспори кримських татар, взяли участь понад 70 керівників та представників діаспор і земляцтв кримських татар з Туреччини, Німеччини, Польщі, Росії та м. Києва», – сказав на початку брифінгу глава Меджлісу М.Джемілєв. – «Найбільшу діаспору Туреччини представляли глави 38 Товариств культури та взаємодопомоги кримських татар Туреччини». Як повідомив Джемілєв, деякі представники діаспор і земляцтв не змогли приїхати, але підтвердили, що підтримають остаточне рішення учасників наради.

Попри активну підготовку до проведення національного свята «Хидирлєз» 6 травня, а також до щорічного Дня національної жалоби 18 травня, Меджліс все ж знайшов час і сприяв проведенню цієї наради.

Глава Меджлісу дав пояснення, що основною причиною даної зустрічі послужили останні події в Криму, пов’язані з масштабною акцією української влади з ігнорування, а точніше, знищення представницького органу кримськотатарського народу і національної системи Курултай-Меджліс.

Глава Меджлісу, коментуючи підсумки наради, озвучив, що подібні спроби з боку влади викликають обгрунтоване занепокоєння кримськотатарської діаспори, яка задається природним питанням «що відбувається зараз у Криму і до чого призведуть такі провокаційні дії відносно до кримських татар?»

Представники діаспори висловили свої думки про те, що необхідно робити. І одним з підсумків наради стануть узагальні пропозиції, які висловлюють позицію керівників та представників громадських організацій та земляцтв кримськотатарської діаспори

«Другим розглянутим питанням, – продовжив Мустафа Джемілєв, – стало питання проведення других зборів Світового Конгресу кримських татар. Обговорювалося також і місце проведення Всесвітнього конгресу кримських татар. Пропонували місцем для проведення Крим, Туреччину чи Румунію. Більшість учасників наради проголосували за Крим. Поки точна дата проведення не визначена, так як рішення буде прийнято на сесії Курултаю кримськотатарського народу, яка збереться через місяць після обрання нових делегатів.

За пропозицією діаспори було прийнято рішення про необхідність проведення акцій солідарності з захисту національних органів самоврядування кримських татар «Курултай-Меджліс» у місцях, де проживають представники кримськотатарської діаспори. Напередодні і в день проведення Дня національної жалоби 18 травня в Україні, Туреччині, а також у Вашингтоні, Анкарі, Брюсселі, Лондоні будуть проведені пікети чи акції.

Мустафа Джемілєв висловив подяку всім учасникам наради і підтримав пропозицію про проведення зустрічей на регулярній основі. «Найменше, на рік один раз, наприклад, напередодні жалобного дня для кримських татар 18 травня», – сказав Глава Меджлісу.

Голова Стамбульського відділення Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар Туреччини Джелял Ічтен заявив: «Ми, як кримськотатарська діаспора завжди підтримуємо і активно беремо участь у заходах, спрямованих на популяризацію діяльності Генерального Консульства України в Стамбулі. Більше того, у нас склалися добрі дружні відносини і плідна співпраця. Але останні новини та події в Криму по відношенню до Меджлісу кримськотатарського народу нас відверто і щиро засмутили. Я думаю, що серед друзів такого бути не може».

Озвучуючи підсумки наради, Джелял Ічтен зазначив, що «ми, як кримськотатарська діаспора звертаємося з проханням до українського керівництва зупинити таку небезпечну тенденцію, спрямовану на знищення наших національних інститутів влади «Курултай-Меджліс». Джелял Ічтен переконаний в необхідності відновлення діалогу влади з Меджлісом кримськотатарського народу і колишньої плідної співпраці.

Закінчуючи брифінг, Мустафа Джемілєв звернув увагу на існуючу дискримінацію в Криму, коли кримські татари як представники автохтонного народу не представлені у всіх сферах влади у відповідності зі своїм процентним (13%) співвідношенням серед населення Криму.

Він також позначив тези проекту резолюції, яку запропонують для прийняття учасниками загальнонаціонального жалобного мітингу 18 травня. Одним з пунктів будуть вимоги відставки нинішнього Прем’єр-міністра Криму Анатолія Могильова, який відкрито виправдав злочини ката Сталіна проти кримськотатарського народу і сьогодні намагається знищити представницький орган кримських татар Меджліс.

«Звичайно, одним з основних пунктів буде вимога про визнання українською владою Меджлісу кримськотатарського народу як представницького органу народу та інших питань, пов’язаних з розвитком кримських татар в Україні», – уточнив М.Джемілєв.

«Найголовніше на цій зустрічі було познайомити людей з ситуацією, що склалася, і ми цього досягли. Що відбулося після виборів 2010 року, причини зміни політики влади України і Криму до кримських татар і, що найбільше нас турбує, – продовжив глава Меджлісу. – Зараз Україна не визнає Курултай, як орган обраний народом і дає повноту влади «Раді представників», обраній за принципом призначення, за методом найгіршої практики радянської імперії. Ми ж поділяємо демократичні принципи і цінності, тому впевнені, що у Раді представників кримських татар при Президентові України мають бути представники народу, висунуті через виборну систему Курултаю кримськотатарського народу».

Мустафа Джемілєв переконаний, що Меджліс кримськотатарського народу завжди був і залишається захисником незалежності та територіальної цілісності України, розвитку демократії та рівноправності народів у державі, його інтеграції в Європейське та євроатлантичне співтовариство. За його словами, безпрецедентний тиск, ігнорування і прагнення знищити Меджліс кримськотатарського народу, як представницький орган корінного народу півострова, відбувається тільки з вини певних шовіністично налаштованих сил сучасної влади України. «Все це викликає природне і обгрунтоване обурення серед кримських татар, що проживають в Криму і за його межами, – заявив глава Меджлісу М.Джемілєв. – Всю відповідальність за цю злочинну політику і можливі ускладнення несуть саме ці сили в Україні на чолі з кримським прем’єром А. Могильовим».