Меджліс ініціював допомогу співвітчизникам з нострифікації дипломів у Туреччині
Після окупації Криму у 2014 році та початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну у 2022 році певна кількість представників кримськотатарського народу була вимушена залишити як територію материкової України, так і тимчасово окупованого Криму.
Частина з них обрала місцем для свого тимчасового проживання Республіку Туреччина. Обумовлено це схожістю культури, релігії, мови, поглядів, а також відповідною близькістю до Криму, адже більшість переселенців має надію на повернення в Крим.
На відміну від деяких країн світу, які приймають громадян України після вторгнення 2022 року, матеріальні питання перебування у Туреччині повністю покладаються на відповідальність самих вимушених переселенців. Туреччина не надає такого соціального пакета переселенцям, як у деяких країнах Європи.
Цілком природним є той факт, що в переважній більшості кримські татари в Туреччині – це люди, які мають вищу освіту та є спеціалістами у різних галузях життєдіяльності. Зрозуміло, що згідно з законодавством Турецької Республіки, для офіційного працевлаштування, особливо у галузі медицини, необхідно отриманням нострифікації дипломів. Сама процедура достатньо чітко прописана в турецькому законодавстві, але вона має певні складнощі та довга за часом і має матеріальні навантаження. Для людей, які не по своїй волі виїхали за території України, вимушені тут орендувати житло, не мають джерел прибутку, така процедура є дуже складною.
Меджліс кримськотатарського народу, а саме Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, членкиня Меджлісу Гаяна Юксель, лікар, кримськотатарський активіст Руслан Рамазанов, ініціювали розгляд цього питання і його обговорення спочатку всередині кримськотатарської спільноти.
Так протягом двох місяців проводилася попередня робота з оцінкою ситуації та розумінням того, який саме кадровий потенціал кримських татар зараз знаходиться у Республіки Туреччина. Була створення ініціативна група, навколо якої потім об’єдналися всі, кому не байдуже це питання. Обговорювалося все: отримання безстрокової дозволу на постійне проживання, статусу “тюрк сойлю”, умови праці, а головне – сама процедура нострифікації.
Важливо також, що декілька представників ініціативної групи вже почали власне подання документів в YÖK (Yükseköğretim Kurulu) – державну структуру у Туреччині, яка займається нострифікацією дипломів, та вже мали певний досвід з цього питання.
Пізніше членкинею Меджлісу Гаяною Юксель за допомогою представників кримськотатарської діаспори була організована спеціальна зустріч з цього питання. 10 січня 2022 р. делегація кримськотатарського народу на чолі з лідером народу Мустафой Джемілєвим, членкиня Меджлісу Гаяна Юксель, Радник Мустафи Джемілєва – Ленур Мамбет, Голова ГО “Кримська Родина” Аніфе Куртсеїтова була прийнята головою YÖK, професором, доктором Еролом Узваром. На зустрічі обговорювалася можливість спрощення процедури нострифікації та визнання дипломів спеціалістів представників кримськотатарського народу, адже такі прецеденти та досвід з іншими тюркськими народами вже були в історії Туреччини.
Згідно з досягнутою домовленістю з Головою YÖK, професором, доктором Еролом Узваром, було встановлено, що YÖK найближчим часом розгляне це питання.
Ініціативна група знову провела роботу з організації представників кримськотатарського народу, збору та обробки відповідної інформації.
19 січня членкиня Меджлісу Гаяна Юксель подала лист Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, звернення учасників групи та перелік спеціалістів, які зараз знаходяться у Туреччині та готові пройти процедуру визнання дипломів в YÖK.
Найближчим часом очікується отримання відповіді від YÖK з цього важливого питання.