Меню

Конференція Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії одноголосно прийняла політичне рішення щодо переходу на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки

30 Березня 2013
Конференція Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії одноголосно прийняла політичне рішення щодо переходу на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки

30 березня 2013 року – цей день увійде в історію кримськотатарського народу, як важливий політичний та перший крок на шляху об’єднання народу, що зазнав трагічної долі від скоєного злочину проти нього комуністичним режимом СРСР у ХХ столітті.

В цей день, в Констанції на Конференції Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії (ДСМТТР) було прийнято Постанову про перехід кримських татар Добруджі Румунії на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки, прийнятої на другій сесії II Курултаю кримськотатарського народу у 1993 році.

У конференції взяло участь близько 300 чоловік, що представляють філії Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії, яких більше 20.

До президії були обрані Голова Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Джеліль Есерджеп, депутат Парламенту Румунії від ДСМТТР Варол Амет, Перший заступник Голови ДСМТТР Самір Менан, голова Ліги жінок ДСМТТР Урфет Нубін, голова молодіжної організації ДСМТТР Дінчер Джафер, помічник Держсекретаря Уряду Румунії у справах національних меншин Аледін Амет і помічник мера Констанції Юксель Селямет.

Урочисте відкриття Конференції почалося з державних гімнів Румунії, Туреччини та кримськотатарського народу. Потім заступник Муфтія мусульман Румунії Ревін Муследін зачитав дува (молитву), побажавши учасникам конференції плідної роботи на благо кримськотатарського народу.

З доповідями виступили голова Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Джеліль Есерджеп, депутат Парламенту Румунії Варол Амет.

У своєму виступі Джеліль Есерджеп позначив ряд програмних проектів і напрямів в діяльності Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії, які необхідно реалізувати в найближчому майбутньому.

З питання про перехід на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки виступив перший заступник Голова Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Самір Менан.

У своєму виступі він дав докладний аналіз проведеної роботи щодо вирішення цієї важливої задачі, охарактеризувавши його як доленосне питання в процесі об’єднання кримськотатарського народу, колись порушеного насильницькою депортацією з Криму в травні 1944 року і більш півстолітнього перебування в місцях заслань.

Самір Менан, висловивши глибоку вдячність вченим кримським татарам, фахівцям мовознавцям, філологам Криму та Румунії, запропонував обговорити текст проекту «Постанови Конференції Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії про перехід кримських татар Добруджі Румунії на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки», прийнятої на другій сесії II Курултаю кримськотатарського народу у 1993 році.

В ході обговорення більшість учасників конференції схвалили текст проекту документа.

Голова Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії Джеліль Есерджеп зазначив, що для ухвалення цього важливого рішення необхідно, щоб кримські татари Добруджі стали повноцінною частиною кримськотатарського народу.

«Настав час прийняти відповідальне політичне рішення кримським татарам Добруджі. І сьогодні, на своїй національній конференції у Румунії, ми з великою відповідальністю це рішення приймаємо – кримські татари Румунії невід’ємна частина кримськотатарського народу», – заявив Голова Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії.

За проект запропонованої Постанови учасники конференції проголосували одноголосно.

ПОСТАНОВА

Конференції Демократичного союзу мусульман тюрко-татар Румунії

про перехід кримських татар Добруджі Румунії на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки, прийнятої

на другій сесії II Курултаю кримськотатарського народу у 1993 році.

м. Констанція

30 березня 2013 р.

Кримські татари Румунії:

– які мужньо і гідно зберегли впродовж більше 200 років з часу вимушеного виходу за межі Криму свою історичну, культурну, мовну та духовну єдність з кримськотатарським народом, частиною якого вони продовжують залишатися,

 володіючи статусом національної меншини Румунії, що прагне зберегти свою мовну, релігійну та культурну ідентичність,

– усвідомлюючи свою роль та відповідальність у консолідації та збереженні кримськотатарської нації, значна частина якої в силу трагічних обставин XVIII – XX століть проживає за межами своєї історичної Батьківщини,

– поділяючи розуміння того, що найпотужнішим чинником, що сприяє збереженню кримськотатарської нації є кримськотатарська мова,

постановляють:

Здійснити перехід писемності кримськотатарської мови – рідної мови татар Румунії – на алфавіт кримськотатарської мови на основі латинської графіки, затверджений другою сесією II Курултаю кримськотатарського народу у 1993 році.

У зв’язку з цим «Демократичному союзу мусульман тюрко-татар Румунії» доручається:

– В місячний термін створити «Постійну Комісію щодо поступового переходу загальноосвітньої системи кримських татар Добруджі на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки, прийнятої на другій сесії II Курултаю кримськотатарського народу в 1993 році» (далі Постійна Комісія).

– Спільно з Постійною Комісією розробити концепцію та комплексну програму заходів по довгостроковому впровадженню нового алфавіту в освітню, інформаційну та інші сфери культурно-національної сфери суспільного життя.

– Звернутися до Президента Румунії, Парламенту та до Кабінету Міністрів Румунії з проханням вивчити питання, пов’язані з виданням законодавчих і нормативних актів щодо забезпечення перекладу писемності кримських татар Добруджі Румунії на кримськотатарський алфавіт на основі латинської графіки, прийнятої на другій сесії II Курултаю кримськотатарського народу в 1993 році.

Президія Конференції Демократичного

союзу мусульман тюрко-татар Румунії