«Концепція не реалізована, внаслідок чого ми і маємо зараз масу невирішених проблем», – С. Каджаметова
ВИСТУП ДЕПУТАТА ВР АРК Сафуре Каджаметової
на пленарному засіданні Верховної Ради АРК
21 грудня 2011 року
До звітної доповіді міністра освіти і науки Дзоз В.А.
Шановне керівництво республіки,
шановні депутати!
Загальновідомо, що одним з важливих чинників формування полікультурного суспільства в багатонаціональному регіоні є створення рівних умов для розвитку освіти рідними мовами.
На жаль, у звітній доповіді міністра освіти і науки, молоді та спорту Віталіни Олексіївни Дзоз – цей важливий аспект не порушено. Лише побіжно згадується, що міністерством проводиться робота щодо формування ефективної системи освіти українською, російською, кримськотатарською та іншими мовами і з цією метою проведено фестивалі, конкурси та інші заходи.
Дозволю собі не погодитися з цим, тому що це не є основа формування дійсно ефективної системи освіти, а всього лише заходи, які сприятимуть розвитку учнівської творчості.
Сьогодні, в умовах реформування системи освіти в Україні, ще більше зростає стурбованість кримськотатарської громадськості про мовну асиміляцію, що набирає темпи, і про долю своїх дітей.
22 роки кримськотатарський народ домагається відновлення системи освіти кримськотатарською мовою, підірваної депортацією 1944р. За цей час з великими труднощами відкрито всього 15 шкіл (для порівняння до війни на 1940-41 навчальний рік в Криму була 371 кримськотатарська школа, 55 шкіл з офіційним статусом шкіл з кримськотатарською та російською мовами навчання. Паралельно функціонувала велика мережа шкіл з російською мовою навчання . У місцях, де традиційно проживали представники інших етносів, працювали школи з болгарською, грецькою, німецькою та іншими мовами навчання. Кримськотатарська і російська мови мали статус державних мов.
Тому, прийняття ВР АРК 20 жовтня 2010р. Постанови «Про Концепцію освіти кримськотатарською мовою в Автономній Республіці Крим», дійсно стало вагомим внеском кримських парламентаріїв у реалізацію конституційних прав громадян на навчання своїх дітей рідними мовами, відновлення справедливості і стабілізуючим фактором у гармонізації міжнаціональних відносин в автономії.
З метою втілення Концепції в життя, ВР АРК доручила Раді
Міністрів АРК розробити Програму реалізації Концепції кримськотатарською мовою в Автономній Республіці. Пройшов рік з гаком. Програма не розроблена. Наші звернення і депутатські запити міністру освіти про створення робочої групи щодо розробки державної цільової програми на підставі Постанови за № 1915-5/10, від 20 жовтня 2010р. залишилися без відповіді.
Концепція не реалізована, внаслідок чого ми і маємо зараз масу
невирішених проблем і залагоджуємо конфлікти, що постійно виникають на цьому грунті, а виникають вони, прямо скажемо, через протидію місцевих чиновників і багатьох директорів шкіл, які мали реальну можливість відкрити класи з кримськотатарською мовою навчання.
Так, наприклад, у школі с. Добре, Сімферопольського району, ставлення до батьків, які виявили бажання навчати своїх дітей рідною мовою, м’яко кажучи, роками було не зовсім добре. У школі навчається близько 70% дітей кримських татар, і лише кілька років тому було відкрито перший національний клас, тоді як школі давно можна було дати статус школи з двома мовами навчання. Таке ж положення в багатьох школах Криму, де відсоток кримськотатарських дітей становить від 40 до 70%.
У 15-и школах, де процес навчання і виховання ведеться кримськотатарською мовою, функціонують 180 класів. У школах з російською, двома і трьома мовами навчання функціонують 223 класи з кримськотатарською мовою навчання. Таким чином, кількість кримськотатарських дітей, які навчаються рідною мовою, становить лише 16% від загальної кількості учнів кримських татар. 84% відсотка навчаються в школах з російською та українською мовами навчання, вивчаючи рідну мову як предмет або факультативно 1,5 і 2 години на тиждень, чого явно недостатньо для вивчення рідної мови свого народу і пізнання його багатющої літератури, з них 25% не вивчають рідну мову ні в якій формі, що на 9% перевищує залучення дітей, що навчаються рідною мовою. Це катастрофа! Тут навіть не доречно просто констатувати факти, тут треба кричати SOS!, волаючи про допомогу! Хіба нормально, що в Криму немає жодного дитячого садка з кримськотатарською мовою навчання і виховання, лише в 22-х дошкільних навчальних закладах функціонують 28 груп з кримськотатарською мовою. Це не становить навіть половини відсотка охоплення рідним мовним середовищем дітей дошкільного віку. При чому, групи у всіх цих дитячих садках різновікові, що теж суперечить програмам та навчальним планам дошкільних навчальних закладів.
На довершення, до всього, під слушним приводом оптимізації навчально-виховного процесу, на початку цього навчального року ряд класів з кримськотатарською мовою навчання в школах Білогорського, Сакського, Сімферопольського та інших районів опинилися під загрозою закриття або злиття з класами з українською та російською мовами навчання . За тривожним сигналом виборців я неодноразово виїжджала в ці райони, щоб вникнути в суть проблеми. Мені були вручені листи-протести, звернення, протоколи зборів з підписами батьків. Були усні скарги на те, що директори шкіл нав’язували вчителям свою думку і підносили «Оптимізацію …», як необхідну економію бюджетних коштів. Ця їхня, так звана, оптимізація, порушуючи норми законодавства, передбачала наступне:
– у новому навчальному році не відкривати групи і класи з рідними мовами навчання, якщо кількість учнів буде менше 15 дітей;
– починаючи з 5 класу об’єднати класи з кримськотатарською та російською мовою навчання;
– скоротити 0,5 ставки заступників директорів шкіл, носіїв мови, які курирують класи з рідними мовами навчання на базі шкіл з 2-ма, 3-ма мовами навчання і т. д. і т. п.
Як депутат ВР АРК, я довела цю проблему до відома міністра освіти Дзоз В.А. і просила вжити заходів, що сприяють створенню оптимальних умов для відкриття шкіл і класів з кримськотатарською мовою навчання, груп в ДДЗ, а також продублювати лист Міністерства освіти і науки АРК за № 1849/01-14 від 27.06.2002 року керівникам міських, районних органів управління освітою, в яких містилося наступне:
– забезпечити наявність у кожному загальноосвітньому навчальному закладі оголошень про набір в класи з російською, українською та кримськотатарською мовами навчання:
– при бажанні батьків навчати дитину рідною мовою не допускати випадків відмови;
– давати принципову оцінку діям керівників шкіл по кожному виявленому випадку відмови відкривати класи і з рідними мовами навчання.
Треба віддати належне міністру. Вона підтримала батьків у їх справедливих вимогах, але на Сакську райраду вплинути не змогла, тому що стало нормою, що виконавча влада на місцях, під різними приводами відмовляє у фінансуванні вивчення, як рідної мови, так і навчання на ній, не передбачає кошти на відкриття груп і класів з рідними мовами навчання при формуванні місцевих бюджетів, не реагує ні на рекомендації міністерства освіти з цього питання, ні на вибір мови навчання батьками, що гарантовано Конституцією. Це і привело не до вирішення проблеми, а до щорічного «латання дірок», що стало звичним у цій сфері.
Залишається без належної уваги і зміцнення матеріально-технічної бази шкіл і класів з кримськотатарською мовою навчання, не кажучи вже про будівництво нових навчальних закладів.
З ціллю сприяння державі у вирішенні проблем, пов’язаних з відродженням освіти кримськотатарського народу, ми вишукуємо шляхи залучення інвестицій в освіту, але і тут виникають проблеми, яких по суті не має бути.
Так наприклад, влітку 2003 р. Білогорська міськрада, незважаючи на протести батьків і громадськості, закривши кримськотатарську школу № 4 у м. Білогорську по вул. Чобан-заде, 1, мотивуючи свої непоправні дії тим, що за межею міста в с. Сари-Су вводиться в експлуатацію нове приміщення школи. При цьому, міськрада обіцяла батькам, що на базі будівлі закритої школи по вул. Чобан-заде, 1, через рік буде відкрито кримськотатарський дитячий сад, але так і не вирішила питання реконструкції та переобладнання даної будівлі під дитячий сад, мотивуючи відсутністю коштів у міському бюджеті.
Після багаторазових звернень, районна влада обіцяла відкрити кримськотатарський дитсадок за умови залучення нами інвесторів.
ТІКА взяла на себе всі витрати, пов’язані з реконструкцією будівлі і повним оснащенням дитячого саду необхідним інвентарем. Минуло 2 роки завершення всіх робіт та презентації проекту, але виконком затягує відкриття кримськотатарського дитячого садка в місті, яке є місцем компактного проживання кримських татар.
Така ж ситуація з введенням в експлуатацію прибудови других блоків кримськотатарських шкіл у с. Зуя, Білогорського району та с. Ісмаїл-бей, м. Євпаторії, реалізованих відповідно до протоколу «Проект надання допомоги інфраструктурі системи освіти Автономної Республіки Крим», підписаного управлінням співробітництва та розвитку при Раді Міністрів республіки Туреччина (ТІКА).
Роботи завершені. 6 травня 2010 року дуже урочисто пройшло відкриття другого блоку кримськотатарської школи в Зуї, проте, за цей час нова школа так і не введена в експлуатацію
У Ісмаїл-беї, для закінчення реконструкції 2-ої черги школи необхідно фінансування коректування проектно-кошторисної документації по фактично збудованих приміщеннях (усунути зауваження служб СЕС, Держпожнагляду, «Теплокомуненерго» та отримати експертний висновок. Неодноразові звернення в інстанції щодо вирішення цього питання теж не вирішені.
За 2009-2011 рр.. за фінансової підтримки Ісламського Банку Розвитку нами також реалізований проект «Зміцнення матеріально-технічної бази шкіл з кримськотатарською мовою навчання» в 16-ти школах Криму, який став нашим внеском у розвиток освіти Криму.
Врамках проекту в цих школах проведено:
– ремонт зовнішнього фасаду будівель шкіл і частково дахів з встановленням водостічних жолобів;
– ремонт внутрішніх приміщень шкіл;
– заміна покриття підлоги коридорів;
– заміна вікон і дверей на металопластикові.
Придбано і передано школам:
– шкільні меблі для методкабінетів та навчальних класів;
– бібліотеки;
– необхідна оргтехніка;
– обладнання для кабінетів фізики, хімії, біології;
– комп’ютерного класу;
– навчальних майстерень з трудового навчання (для хлопчиків і дівчаток);
– спортзалу;
– медичного кабінету;
– харчоблоку;
– підсобних приміщень
У Судакській, Бахчисарайській і Сарибашській школах проведена реконструкція запущених підвальних приміщень під тренажерний зал, навчальні майстерні та харчоблоки. Встановлено зовнішній єврозабор в школі м. Старий Крим та решітчатий паркан в школі № 5 м. Бахчисарая з встановленням парадних і протипожежних воріт.
Після завершення робіт та проведення презентацій, буквально днями, все безоплатно передано на баланс міських та районних відділів освіти.
Хочу звернути увагу депутатів на те, що ми і надалі будемо працювати у напрямку творення, але в силу зазначених обставин і становища вважаємо, що чинна система освіти в Автономній Республіці Крим характеризується багатьма невирішеними проблемами, що перешкоджають концептуальному розвитку освіти кримськотатарською мовою через те, що не розроблено Програму реалізації Концепції освіти кримськотатарською мовою, у зв’язку з чим, сподіваючись на ваше розуміння і підтримку, прошу при голосуванні щодо проекту рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим “Про звіт Міністерства освіти і науки, молоді і спорту Автономної Республіки Крим про свою діяльність” врахувати наступну поправку:
доповнити пунктом 2 такого змісту, відповідно змінивши нумерацію:
“2. Вказати на невиконання Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 20 жовтня 2010 року № 1915-5/10” Про Концепцію освіти кримськотатарською мовою в Автономній Республіці Крим “в частині погодження та надання на розгляд і затвердження Кабінету Міністрів України державної цільової програми освіти кримськотатарською мовою в Автономній Республіці Крим.
Рекомендувати Раді міністрів Автономної Республіки Крим визначити виконавцем зазначеної постанови поряд з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим Республіканський комітет Автономної Республіки Крим у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян, поклавши координацію цієї роботи на заступника голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, який курирує питання облаштування і соціально-культурного розвитку депортованих і міжнаціональних відносин в Автономній Республіки Крим Абдуллаєва А.Р. “;
пункт 3 доповнити підпунктом 3 такого змісту:
“3) до 1 квітня 2012 року узгодити та подати на розгляд і затвердження Кабінету Міністрів України Концепцію освіти кримськотатарською мовою в Автономній Республіці Крим в якості державної цільової програми освіти кримськотатарською мовою в Автономній Республіці Крим”.
Також, на підставі рішення Постійної комісії ВР АРК з освіти, науки, справ молоді та спорту від 11 листопада 2011 року (протокол № 6 від 11.11.2011г.) Та відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прошу при голосуванні за проектом рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про звіт Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим про свою діяльність» врахувати наступну поправку:
пункт 3 доповнити абзацом другим такого змісту:
«При формуванні місцевих бюджетів на 2012 рік передбачити кошти на відкриття груп і класів з рідними мовами навчання в дошкільних та шкільних навчальних закладах».
Дякую за увагу!