День пам’яті Номана Челебіджихана

24 Лютого 2012
День пам’яті Номана Челебіджихана

У рамках меморіальних заходів, присвячених 94-ій річниці від дня загибелі відомого кримськотатарського поета, громадсько-політичного діяча, муфтія мусульман Криму, Литви, Білорусії та Польщі Номана Челебіджихана. 23 лютого в КРУ «Кримськотатарській бібліотеці ім. І. Гаспринського» зібралася громадськість Сімферополя, щоб ушанувати його пам’ять.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У заході взяли участь голова Постійної комісії з міжнаціональних відносин і проблем депортованих громадян ВР АРК, заступник голови Міллі Меджлісу Ремзі Ільясов, голова Рескомнацу АРК Едем Дудаков, голова Союзу кримськотатарських письменників Різа Фазил та інші.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У своїх виступах вони зазначили, що 23 лютого кримські татари зі скорботою в серці і гордістю в душі віддають данину поваги великому синові Криму, першому Голові уряду Криму – Номану Челебіджихану, який воістину був захисником Вітчизни.

 Заступник директора бібліотеки Лейля Кадирова провела презентацію книжково-документальної виставки «Антлы шеитимиз унутулмаз» («Не забудеться ім’я героя»).

Довідка: Номан Челебіджихан народився в 1885 р. в с. Сонак поблизу Джанкоя.

Освіту здобув спочатку в місцевій школі, потім в Євпаторійському медресе. Навчання продовжив на юридичному факультеті Стамбульського університету. В цей же час брав участь у створенні «Товариства студентської молоді» і виявляв активність у політичній діяльності, спрямованій на порятунок свого народу від колоніального режиму. Разом з Джафером Сейдаметом і передовою кримськотатарською молоддю брав участь у турецькій революції.

У 1912 р., завершивши навчання, Челебіджихан повертається до Криму. Потім він їде в Санкт-Петербург і знайомиться з російською молоддю.

 У 1917 р. був обраний муфтієм Криму, потім головою Кримського Мусульманського Виконавчого Комітету. Будучи Головою уряду Криму, проявив завзятість і старання в поліпшенні життя свого народу і розвитку національної культури.

Свої вірші Н. Челебіджихан почав писати ще в юному віці. Його лірика мала філософський характер, вірші відрізнялися глибоким національним пафосом і волелюбністю. У ряді творів оспівуються глибокі почуття патріотизму. Його вірш «Ант эткенмен!» («Я поклявся!”) є гімном кримськотатарського народу.

 23 лютого 1918 був жорстоко вбитий більшовиками.