Делегати Курултаю кримськотатарського народу VI скликання будуть обиратися на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

14 Січня 2013
Делегати Курултаю кримськотатарського народу VI скликання будуть обиратися на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

12 січня 2013 року в Сімферополі відбулася 5-а сесія Курултаю кримськотатарського народу V скликання, де основним питанням стало обговорення та затвердження в цілому «Положення про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу».

В ході роботи 5-ї сесії делегати національного з’їзду кримських татар протягом п’яти годин провели постатейне обговорення проекту «Положення про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу», які відбудуться в 2013 році.

Перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров озвучував кожну статтю Положення, після чого вона ставилась на голосування.

За підсумками скрупульозного розгляду та обговорення всіх 38 статей документа, що регламентує порядок і організацію виборчого процесу з виборів делегатів нового складу Курултаю кримськотатарського народу, делегати Курултаю кримськотатарського народу V скликання більшістю голосів ухвалили оновлене «Положення про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу».

Таким чином, у відповідності з прийнятим документом, у виборчому процесі можуть брати участь кримськотатарські громадські та політичні організації та їх блоки.

Вибори 250 делегатів будуть здійснюватися за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою.

При цьому вибори 50 делегатів Курултаю кримськотатарського народу будуть проводитися за пропорційною системою в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, що включає в себе територію Автономної Республіки Крим, Запорізької та Херсонської областей, м. Києва та Республіки Узбекистан, за виборчими списками кримськотатарських громадських і політичних організацій та їх блоків .

А 200 делегатів будуть обрані у багатомандатних мажоритарних виборчих округах, що створюються Центральною виборчою комісією на території Автономної Республіки Крим, Запорізької та Херсонської областей, Республіки Узбекистан та в одномандатному виборчому окрузі, що включає в себе місто Київ та населені пункти Київської області.

При цьому, в остаточній редакції «Положення ….» передбачена норма, що дозволяє максимально розукрупнити багатомандатні мажоритарні виборчі округи – до обрання не менше 2 делегатів Курултаю.

Добровільний внесок на організацію і проведення виборів для кожного кандидата, який балотується для обрання делегатом Курултаю, складе 250 (двісті п’ятдесят) гривень. Для організацій та їх блоків, розмір добровільного внеску складе суму, кратну кількості кандидатів, включених до їх виборчих списків.

Прийняте «Положення …» також передбачає проведення виборів делегатів на виборчих дільницях однієї територіально-адміністративної одиниці в один день.

Особливу увагу делегати Курултаю кримськотатарського народу приділили статтям «Положення», що регламентують порядок формування і діяльності Центральної виборчої комісії, окружних і дільничних комісій. Максимальна участь у їх формуванні суб’єктів виборчого процесу дозволяє сподіватися не тільки на проведення виборів на високому організаційному рівні, але й забезпечення максимальної прозорості кожного етапу виборчого процесу та об’єктивності при встановленні результатів голосування.

Також прийнято норму, що забороняє членам виборчих комісій усіх рівнів балотуватися для обрання делегатом Курултаю.

Після затвердження в цілому «Положення про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу делегати Курултаю сформували Центральну виборчу комісію у складі 17 осіб. Окремим голосуванням головою ЦВК обраний Смедляєв Заїр.

Для довідки:  21-22 липня 2012 року на 4-й сесії Курултаю V скликання були затверджені «Основні засади виборів делегатів Курултаю кримськотатарського народу» і сформована Центральна виборча комісія (ЦВК) у складі 35 членів. Тоді ж рішенням Курултаю було доручено Меджлісу кримськотатарського народу затвердити Положення про вибори делегатів, підготовленого спільно з ЦВК.

Після детального розгляду підготовленого проекту «Положення …» на двох засіданнях Меджлісу кримськотатарського народу було прийнято рішення винести його для затвердження делегатами Курултаю кримськотатарського народу.

При цьому, майже за місяць до сесії Курултаю кримськотатарського народу проект «Положення …», розглянутий Меджлісом кримськотатарського народу, був опублікований в газеті «Авдет», а також на сайті Меджлісу кримськотатарського народу для широкого громадського обговорення.

Всі пропозиції, що надійшли, доповнення та зміни до опублікованого проекту були внесені до порівняльної таблиці, що була роздана делегатам Курултаю кримськотатарського народу, і проголосовані в режимі постатейного обговорення.