Меню

Члени Меджлісу і Муфтіят привітали ветерана національного руху кримських татар Лютфі Бекірова з 85- річним ювілеєм

06 Грудня 2013
Члени Меджлісу і Муфтіят привітали ветерана національного руху кримських татар Лютфі Бекірова з 85- річним ювілеєм

5 грудня ветерану Кримськотатарського національного руху Лютфі Бекірову виповнилося 85 років. У с. Некрасове Курманського ( Красногвардійського ) району , де сьогодні ювіляр проживає зі своєю родиною , з такою знаковою датою приїхали привітати Муфтій мусульман Криму hаджі Еміралі Аблаєв , його заступник Айдер Ісмаїлов , заступник Голови Меджлісу Айдер Аджимамбетов , керівник Секретаріату Меджлісу Дилявер Акієв , керівник управління Меджлісу з зовнішніх зв’язків Алі Хамзін , член Меджлісу Шевкет Кайбуллаєв , глава ЦВК Курултаю Заїр Смедляєв та ветерани кримськотатарського національного руху Зевджет Куртумеров і Куртсеіт Абдуллаєв.

Гості подякували Лютфі Бекірову за вагомий внесок у національний рух з часу повернення народу на свою історичну батьківщину – Крим і побажали здоров’я , достатку і благополуччя його родині та близьким .

Лютфі Бекіров був дуже зворушений такою увагою до себе і з властивою кримським татарам гостинністю , пригостив гостей ароматною кавою з солодощами .

Довідка Лютфі Бекіров народився 5 грудня 1928 року в с. Ескі -Юрт Бахчисарайського району в сім’ї Бекіра і Уріє Алієвих .

Під час окупації Лютфі з друзями розповсюджував листівки проти фашистів і «всі намагалися вижити в той страшний воєнний час» . У 1944 році в квітні Крим звільнили від фашистів і радянських солдатів розселили в будинках місцевих жителів. Радянський офіцер , який товаришував з батьком Лютфі , розповів про виселення, що готується, і дав можливість зібрати родині найнеобхідніше. 12 діб Лютфі з родиною провели в задушливих вагонах. Вони потрапили до одного з кишлаків Бекабадської області , де їх поселили в бараках , в яких раніше проживали в’язні.

У 1964 році Лютфі вступив до Ташкентського політехнічного інституту на факультет «Верстати та інструменти». У Бекабаті він познайомився з Джеппаром Акімовим , якого Лютфі вважає своїм ідейним учителем. В Узбекистані стали створюватися ініціативні групи , вуличні комітети , в завдання яких входило збирання коштів і підписи до народних документів інформування населення про виконану роботу. З цього часу Лютфі постійно перебував у полі зору правоохоронних органів. У жовтні 1966 р. Лютфі Бекірова працівники органів забрали з дому рано вранці і засудили на 15 діб. З присутніх біля будинку міліції на мітинг протесту кримських татар чисельністю понад 500 осіб спецоргани вибрали сімох , звинуватили їх в «організації зборища» і засудили на різні терміни за сфабрикованими звинуваченнями .

У 1968 році з сім’єю по вербуванню повернувся до Криму. Кілька кримськотатарських сімей поселили в с. Некрасове Красногвардійського району.

Працювали в радгоспі . Вдень доводилося працювати на державу , а вечорами у себе у дворі. А також тривала боротьба за повернення співвітчизників на Батьківщину.

Лютфі Бекіров , Ірфан Рустемов та Іззет Уста створили в селі ініціативну групу. До кримських татар, що жили в Криму, їхали родичі, знайомі з наміром купити тут житло , прописатися і працювати. Але влада на місцях в цих випадках проявляла до кримських татар ворожість , нелюдськість , жорстокість. Сиддиха Усту , який приїхав до рідного брата Іззета в с. Некрасове і зайняв порожню квартиру , виселяли правоохоронці з автоматами , собаками. Тільки в с. Некрасове заарештували більше 20 наших співвітчизників, що вступилися на його захист . Суд був швидкий . Лютфі Бекірова засудили на 4 роки суворого режиму і він повністю відсидів у м. Вінниці , Іззета Усту – на 3 роки , Сейрана Хирхару – на 3 роки. Сталося це в 1979 році, і все це за те , що перешкоджали виселенню свого співвітчизника. До цього ще в 1972 р. Лютфі Бекірова засудили на 2,5 роки за те , що дав здачі п’яному негідникові , що зайшов до нього у двір і ні з того ні з сього вдарив в обличчя. Це була спланована провокація. Тоді він відбував покарання у Чернівцях , працював під землею.

Під час масового приїзду співвітчизників часто приймав у себе сім’ї , яким ніде було жити . Брав найактивнішу участь у всіх акціях , мітингах. Був один з активних учасників будівництва Джамі в с. Некрасове .

Сьогодні Лютфі Бекіров живе спогадами боротьби за повернення на свою Батьківщину , про свою дружину – Гульнар ( її не стало 2 роки тому) , з якою прожив більше 60 років. Вони разом виростили трьох дітей , ті в свою чергу подарували їм 8 онуків і 6 правнуків.