Алі Хамзін : Проведення II Всесвітнього Конгресу кримських татар у Румунії розглядаю як стратегічно важливу ідею

09 Вересня 2013
Алі Хамзін : Проведення II Всесвітнього Конгресу кримських татар у Румунії розглядаю як стратегічно важливу ідею

6 – 8 вересня 2013 року в місті Констанца ( Румунія ) відбувся XIX Міжнародний фестиваль тюрко – татарського фольклору , народних пісень , танців і національного одягу . Організатором щорічного фестивалю виступив Демократичний союз мусульман тюрко – татар Румунії (RMTTDB) за підтримки держави Румунія . Численні фольклорні колективи з Болгарії , Македонії , Казахстану , Туреччини та Криму ( Україна ) , а також з різних міст самої Румунії , де компактно проживають кримські татари , взяли участь у фестивалі.

Кримська делегація у складі 35 осіб на чолі з керівником відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзіним , була представлена членами Меджлісу кримськотатарського народу Зевджетом Куртумеровим і Бекіром Мамутовим , представниками Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Світланою Ресутовою і Мелек Аледіновою , членами кримськотатарських громадських і творчих організацій , журналістами , а також хореографічним ансамблем «Гульдесте» ( м.Акмесчит , керівник . Ельзара Асанова ) і кримськотатарським ансамблем «Мак’ам» ( м.Акмесчит , керівник . Джеміль Каріков ) .

Перший день Міжнародного фестивалю відкрився костюмованим парадом – ходою колективів та членів делегацій, що прибули на цей захід. Багатотисячна колона учасників урочистого параду почала свій хід на чолі з відомим турецьким військово – етнічним оркестром ” Мехтер ” , що виконував маршову музику тюркських народів. Хода почалася від однієї з площ у центрі Констанції і завершила свій хід на площі перед міським Палацом культури , де і відбулося урочисте відкриття фестивалю.

Міжнародний фестиваль був відкритий Головою Демократичного союзу Тюрко – татар Румунії Джелілом Есерджепом і членом Сенату парламенту Румунії Ніколає Мога .

Протягом усього фестивалю на гала – концертах глядачів радували своїми виступами солісти , танцювальні групи кримськотатарських ансамблів «Гульдесте» і «Мак’ам».

Зразковий хореографічний ансамбль «Гульдесте» продемонстрував високий рівень кримськотатарських танців «Аг’ир ве Хайтарма» під назвою «Назли Ярем» , «Емір Джелял» , «Юксек мінарет» , «Турналар» , «Тим – тим» і багато інших.

Юні танцюристи своїми яскравими костюмами і професійними виконаннями не залишили байдужими гостей і глядачів, без сумніву, важливого заходу в житті Тюркського світу .

Окремо слід відзначити професійний виступ кримськотатарського ансамблю «Мак’ам» , керівник Джеміль Каріков , відомий композитор і виконавець , один з подвижників відродження кримськотатарської класичної музики. На музичних інструментах виступили Джеміль Каріков ( акордеон) , Нафе Бекіров ( даре ) , Ферат Маметов ( скрипка) . Народні пісні виконали відомі солістки ансамблю «Макам» заслужена артистка Криму Афізе Касара і Реяне Кадирова.

На завершення Фестивалю представники творчих колективів з Криму були нагороджені дипломами.

У дні перебування в Румунії , делегація Меджлісу кримськотатарського народу разом з першим заступником Голови Демократичного союзу Тюрко – татар Румунії Саміром Меннаном відвідала центральне мусульманське кладовище у Констанції , де вшанували пам’ять і прочитали дуа ( молитву) рахметлі ( покійному ) Почесного Президента Демократичного союзу Тюрко – татар Румунії , який помер на початку грудня 2010 року Саладіна Аджиакая . Цього дня делегація з Криму також відвідала і відому історичну мечеть , побудовану за розпорядженням короля Румунії Карола I в 1910 році.

В перший день приїзду до Румунії , 5 вересня, Голова Демократичного союзу Тюрко – татар Румунії і керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін виступили на місцевому телебаченні Констанції . Виступ був присвячений проведенню Міжнародного фестивалю та ідеї проведення в Румунії II Всесвітнього Конгресу кримських татар.

Відповідаючи на питання про становище кримських татар в Україні , глава відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу охарактеризував його як дискримінаційне . Алі Хамзін зазначив , що Україна не намагається виконувати ті загальновизнані міжнародні стандарти в галузі прав людини та національних меншин , які вона , як держава, що прагне стати членом Європейського Союзу , не виконує.

«Проведення II Всесвітнього Конгресу кримських татар у Румунії розглядаю як стратегічно важливу ідею , коли кримські татари в Румунії , Болгарії , Литві та Польщі об’єднавшись , зможуть через відповідні структури Європарламенту сприяти вирішенню гуманітарних питань, які сприятимуть відродженню народу в Криму . Це, в першу чергу, стосується питань відродження рідної мови , в якому українська влада повноцінно не бажає брати участь» , – сказав Алі Хамзін .

У рамках Міжнародного фестивалю тюрко – татарського фольклору постійно проводяться змагання в тому числі і з національної боротьби «Куреш».

У 2010 році Всесвітній Конгрес кримських татар виступив з ініціативою щодо введення боротьби «Куреш» у програму фестивалю, який щорічно проводиться, як невід’ємну частину культури кримськотатарського народу і створення міжнародної організації з національної боротьби «Куреш».

Цього року у фестивалі взяли участь представники міністерства спорту Румунії , які зустрілися з представниками громадських організацій , що курують відродження кримськотатарської боротьби куреш . Кримську сторону на зустрічі представляли віце – Президент Кримської федерації національної боротьби Сейдамет Яг’я і глава відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін .

Наприкінці зустрічі представники міністерства спорту Румунії відзначили необхідність створення в Румунії офіційно зареєстрованої федерації «Куреш» і включити боротьбу «Куреш» до реєстру культивованих на території Румунії видів спорту.