Меню

Айше Сеітмуратова: «Людина не вічна, а хочеться ще так багато зробити…»

10 Лютого 2012
Айше Сеітмуратова: «Людина не вічна, а хочеться ще так багато зробити…»

У бібліотеці імені І.Гаспринського 10 лютого 2012 року з нагоди 75-річчя відомої правозахисниці, ветерана Кримськотатарського національного руху була проведена зустріч, на якій друзі, знайомі, родичі привітали Айше Сейтмуратову з наступаючим днем народження. Ця зустріч відбулася завдяки зусиллям управління Меджлісу кримськотатарського народу з освіти та культури і співробітникам кримськотатарської бібліотеки ім. І.Гаспринського.

На зустрічі була організована фотовиставка, на якій були представлені фотографії, документи, публікації з різних етапів активного життя ювілярки. Протягом одного місяця виставка буде працювати в бібліотеці. Назвою зустрічі були взяті слова А.Сейтмуратової «Я живу на батьківщині разом зі своїм народом – це найголовніше досягнення і щастя для мене!»

Приміщення бібліотеки ледь вміщувало всіх бажаючих привітати Айше Сейтмуратову. Багато відомих людей виступили з привітальними словами на її честь. Серед них були перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, член президії Меджлісу кримськотатарського народу, керівник управління Меджлісу з освіти та культури Сафуре Каджаметова, соратники Лір Халілов і Арсен Альчиков, член асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Сейран Усеїнов, відомий кримськотатарський співак Рустем Меметов, головний редактор журналу «Ненкеджан» Зера Бекірова, від молодіжних організацій «Бізім Кирим» і «Яшлар Шураси» виступили Абдураман Егіз і Ельнара Гвардія, а також багато інших.

«Все, що зробила Айше абла Сейтмуратова, було дуже систематично, і все зроблене нею – складене по цеглинці, таке ж міцне як фундамент, – сказав у своєму виступі перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. І завдяки тому, що в ті часи її оточували такі сильні, патріотичні люди, основа нашої боротьби залишилася міцною. І мені б дуже хотілося, щоб ті, хто хоче увійти в історію свого народу, брали приклад з таких людей як Айше абла ».

Рефат Чубаров також підкреслив, що якщо людина у важкі часи робить все що може на благо народу, то ця людина в незалежності від того думає про історію чи ні, все одно в ній залишається. «Я не буду розповідати присутнім про життя та діяльність Айше абла, це можна прочитати у виданнях, представлених в бібліотеці. Я тільки скажу, що молодому поколінню необхідно брати приклад з щирих вчинків Айше Сейтмуратової», – сказав Чубаров.

«Напевно саме головне, що у нас було – почуття співпереживання, відповідальності за своє майбутнє і майбутнє наших дітей, – говорить у своєму виступі ветеран Кримськотатарського національного руху Лір Халілов. – Я вважаю, що людина відбулася тоді, коли вона навчилася брати стільки, скільки їй потрібно, але в той же час віддавати. Людина відбулася тоді, коли вона навчилася співпереживати. На мій погляд, Айше Сейтмуратова відбулася як людина і особистість».

Також він зазначив, що за часів заслання головною проблемою був інтелектуальний голод, а потім відзначив, що особисто для нього, всі передачі Айше Сейтмуратової з-за кордону були віддушиною, що саме вона у своїх виступах підтримувала віру в людях. В кінці свого виступу Лір Халілов зазначив, що Айше Сейтмуратова зберегла почуття співпереживання до сих пір.

«Голос Америки», німецькомовна газета «Continent», «Muslim World Liga», видання, що вийшло після «15 всемусульманскої конференції» – це далеко не всі зарубіжні видання, в яких з’являлося ім’я Айше Сейтмуратової і озвучувалася кримськотатарська проблема. Виступи в парламентах Канади, Англії, Італії, Туреччини, Франції, в Конгресі США, лекції в університетах і коледжах різних країн. Саме про це героїчна дочка свого народу Айше Сейтмуратова розповіла в кінці зустрічі, а також про те, в які країни в радянський період вона потрапляла волею долі, де докладно знайомила світову громадськість про найбільшу трагедію 20 століття, яка спіткала кримськотатарський народ і його боротьбі за відновлення своїх прав.