23 серпня в 11.00 в Сімферополі пройде мітинг, присвячений Загальноєвропейського дня пам’яті жертв сталінізму і нацизму
21 серпня в прес-центрі QHA пройшла прес-конференція на тему: «Про заходи, приурочені до Загальноєвропейського дня пам’яті жертв нацизму-сталінізму, в ім’я пам’яті жертв масових депортацій та страт» за участю Першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, керівника Секретаріату Заїра Смедляєва та представника кримськотатарської молодіжної організації «Яшлар шураси» Ділявера Акієва.
Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров нагадав, що кожного року, 23 серпня, починаючи з 2009 року, Меджліс кримськотатарського народу спільно з українськими національно-демократичними силами і кримськотатарськими громадськими організаціями проводить інформаційні пікети, присвячені Загальноєвропейському дню пам’яті жертв сталінізму та нацизму в ім’я збереження пам’яті про жертви масових депортацій і страт.
Цього року, 23 серпня об 11.00 в сімферопольському парку «Салгірка» біля меморіалу в пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу також відбудеться щорічний траурний мітинг в рамках Загальноєвропейського дня пам’яті жертв сталінізму та нацизму в ім’я збереження пам’яті про жертви масових депортацій і страт.
Рефат Чубаров коротко розповів про Резолюцію парламентської асамблеї ОБСЄ «Про возз’єднання розділеної Європи: Заохочення прав людини та громадянських свобод в регіоні ОБСЄ в XXI столітті», а також зазначив, що дана Резолюція підтримала ініціативу Європейського парламенту про створення такого дня саме 23 вересня, який ще є днем укладення пакту Молотова-Ріббентропа».
«Цього року, внаслідок різних ситуацій у Криму, ми бачимо високу активність людей, їх бажання брати участь у таких заходах, і виходимо з того, що в цей день збереться близько 1000 осіб», – уточнив Чубаров.
Крім того, Р.Чубаров також зауважив, що «якби наша держава – Україна, відгукнулася б на всі заклики, які є в резолюції ОБСЄ, ми могли б уникнути багатьох недоладностей, які існують в нашому житті, особливо ті заклики, які забороняють виправдовувати жертви тоталітарних режимів, як нацизм і сталінізм. У нашій країні, на жаль, нічого такого не робиться».
Я хотів би сказати з приводу такого специфічного відомства, як СБУ. Дуже багато тверджень, що допускаються останнім часом різного роду авторами, політиками, громадськими діячами, що стосуються оцінки нашої історії, можна пояснити як власний світогляд цих людей, і в якійсь мірі я б пояснив це елементарним незнанням державної політики СРСР недавніх років, 20 – 40 років тому, – зауважив Чубаров. – У резолюції ОБСЄ є така стаття, в якій всі держави призиваються до відкриття своїх історичних, і, прошу зауважити, політичних архівів. У строгому розумінні цього слова, політичні архіви – це архіви радянської «охранки» у різних її формах: МВС, колишній КДБ, прокуратура. Я думаю, що наша СБУ давно повинна була відгукнутися на всеукраїнський заклик, зокрема, кримське управління як частина СБУ, для того, щоб зробити надбанням судові процеси, аналітичні довідки, доповіді, матеріали про насильницьке виселення кримських татар.
Багато осіб, що проживають у Криму, не обізнані у політичних діях, вчинених радянською владою проти кримських татар і проти їх повернення на історичну батьківщину – Крим, тобто проти відновлення прав людини.
Це необхідно для того, щоб покоління людей, які живуть у Криму, уявляли собі, наскільки специфічним було ставлення тієї влади СРСР до проблем повернення кримських татар, їх боротьби щодо відновлення своїх прав. Можливо, завдяки такій «відкритості» архівів СБУ, частина дослідників та громадських діячів могли б більше розуміти ті процеси, які вони беруться оцінювати, – зазначив перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу.
Представник молодіжної організації «Яшлар Шураси» Ділявер Акієв повідомив, що Сімферопольська міська рада в установленому законом порядку сповіщена про майбутній захід. Ділявер Акієв також сказав, що молодь, у відповідь на випадки пропаганди Сталіна та сталінізму, що почастішали останнім часом, закликає бути більш активними і навів, як приклад, покладання квітів вищими посадовими особами до портрета Сталіна 22 червня 2013 року біля меморіалу «Вічного вогню».
Говорячи про необхідність проведення мітингу, присвяченого Загальноєвропейському Дню пам’яті жертв нацизму і сталінізму, а також закликаючи співвітчизників взяти участь у ньому, глава Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв озвучив ряд резонансних подій у Криму та Україні, які у відвертій формі пропагують і виправдовують злочинний режим Сталіна. У їх числі він навів виставку, яка пропагує Сталіна, в грудні 2012 року, приурочену до дня його народження, покладання квітів до портрета Сталіна, випуск так званої «Книги пам’яті», де опублікована цинічна брехня по відношенню до кримських татар. «У цій книзі наводяться посилання на СБУ, вигаданий матеріал, але посилання на СБУ. Є відверта брехня і в цю брехню втягнули СБУ, а офіційного спростування Служби Безпеки України з цього приводу немає. Тобто в даному випадку структура стає співучасником тієї тенденції, яку ми сьогодні спостерігаємо по відношенню до кримських татар, формування з кримських татар образу поголовних злочинців, починаючи з історії і закінчуючи сьогоднішнім днем, – сказав З. Смедляєв».
Всі ці події приголомшили нашу громадськість, – сказав Заїр Смедляєв, і тому багато наших співвітчизників попросили нас активізувати цей захід і висловили бажання взяти в ньому участь.
Ми закликаємо всіх наших співвітчизників прийти 23 серпня об 11:00 в парк Салгірка, до меморіалу жертв депортацій з Криму і взяти участь в акції, висловивши свою громадянську позицію щодо злочинів сталінських і нацистських режимів».
На завершення Рефат Чубаров також звернув увагу на те, що інформаційний пікет, присвячений Загальноєвропейському дню пам’яті жертв сталінізму і нацизму, абсолютно відкритий, прийти і підтримати мітинг може будь-хто, незалежно від політичних поглядів і національної приналежності.