Алі Хамзін: Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв має залишитися на своєму посту з метою реалізації ідеї проведення першого Міжнародного Форуму

21 Серпня 2013
Алі Хамзін: Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв має залишитися на своєму посту з метою реалізації ідеї проведення першого Міжнародного Форуму

21 серпня 2013 року в Сімферополі пройшла прес-конференція активних учасників і ветеранів національного руху кримськотатарського народу Зевджета Куртумерова і Алі Хамзіна, які виступили з відкритим листом до делегатів Курултаю кримськотатарського народу VI скликання з проханням підтримати пропозицію щодо обрання Мустафи Джемілєва на пост Голови Меджлісу кримськотатарського народу.

«У зазначеному листі ми висловлюємо свої думки і пропозиції з приводу озвученого нинішнім головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим свого рішення не балотуватися на пост Голови Меджлісу на першій сесії Курултаю 6 скликання, – сказав Алі Хамзін. – Я хочу відзначити, що це результат нашої спільної позиції разом з членом Меджлісу кримськотатарського народу Зевджетом Куртумеровим».

Глава відділу зовнішніх зв’язків Хамзін переконаний, що чинний глава Меджлісу Мустафа Джемілєв має залишитися на посту глави Меджлісу з метою реалізації ідеї проведення Міжнародного Форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

«У зазначеному листі ми висловлюємо свої думки і пропозиції з приводу озвученого нинішнім головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим свого рішення не балотуватися на пост Голови Меджлісу на першій сесії Курултаю 6 скликання, – сказав Алі Хамзін. – Я хочу відзначити, що це результат нашої спільної позиції разом з членом Меджлісу кримськотатарського народу Зевджетом Куртумеровим».

Глава відділу зовнішніх зв’язків Хамзін переконаний, що чинний глава Меджлісу Мустафа Джемілєв має залишитися на посту глави Меджлісу з метою реалізації ідеї проведення Міжнародного Форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

«Ми вважаємо, що буде нелогічно, якщо ми поступимося Мустафі аг’а в тому плані, щоб він більше не балотувався на пост голови Міллі Меджлісу, – продовжив глава відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу А. Хамзін. – Ми робимо акцент на Міжнародний форум тільки тому, що цей захід буде найважливішим моментом у долі нашого народу після його депортації».

На думку Алі Хамзіна, який керує підготовкою Міжнародного форуму з 2010 року, «не на шкоду і не в образу всім тим, хто працював у цей період зі мною, хочу відзначити, що ім’я Мустафи Джемілєва відкривало нам майже всі двері».

«Від авторитету та імені Мустафи Джемілєва залежить багато чого. Він може після проведення Форуму оголосити, що хоче піти, якщо треба буде, то ми можемо скликати позачергову сесію і задовольнити його бажання, але перший Міжнародний Форум повинен пройти неодмінно при голові Меджлісу Мустафі Джемілєву», – переконаний Алі Хамзін.

Ветеран кримськотатарського національного руху, член Президії Меджлісу Зевджет Куртумеров також підтримав озвучені Алі Хамзіним доводи, додавши, що від особистості Мустафи Джемілєва залежить дуже багато. «Голову Меджлісу можна обрати, але лідера народу – ні. Лідером стають завдяки діям протягом багатьох і багатьох років, – упевнений Зевджет Куртумеров. – Він повинен пройти багато чого, показати себе як мужній і гідний чоловік. Усі якості притаманні Мустафі аг’а».

Продовжуючи аргументації своєї позиції в питанні важливості перебування на чолі представницького органу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, Алі Хамзін також заявив, що сьогодні спостерігається активний процес самоусунення України від рішення кримськотатарського питання. «Особисто мені нинішня політика України нагадує політику радянської влади. Це не самий правильний хід. Я вважаю, що завдяки Міжнародному форуму ми повинні зробити тему кримських татар темою міжнародного обговорення».

Відкритий лист опубліковано в газеті «Авдет» і автори листа готові вивчити думки та пропозиції новообраних делегатів національного з’їзду кримських татар 6 скликання, а також сподіваються на їхнє розуміння і підтримку.


ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

делегатам Курултаю кримськотатарського народу VI скликання

Шановні делегати!

Щиро вітаємо Вас,новообраних делегатів Курултаю кримськотатарського народу VI скликання, гідних обранців, які представляють кримськотатарський народ.

Нинішні вибори поточного скликання Курултаю кримськотатарського народу таємним і прямим голосуванням – це ще один крок на шляху до успіху в політичному житті національного органу самоврядування народу і високий авторитет нашого представницького органу кримськотатарського народу системи Курултай-Меджліс.

Це перемога традиційних демократичних цінностей національного руху кримськотатарського народу за відродження і відновлення прав нашого народу в Криму.

Напередодні першої сесії VI Курултаю кримськотатарського народу йдуть відкриті обговорення майбутнього розвитку нашого представницького органу, розглядаються перспективи і необхідність проведення нових реформ, які, на думку авторів, сприятимуть відродженню та відновленню прав нашого народу. Це нормальний і очікуваний процес, який дозволяє сподіватися, що нові сили, які вливаються в національний рух, нададуть нового імпульсу процесу відродження кримськотатарського народу в Криму.

У цих обговореннях прозвучали поради безпосередньо і на адресу лідера нашої нації Мустафи Джемілєва, якому у зв’язку з можливим обранням нового Голови Меджлісу кримськотатарського народу, окремими авторами пропонується місце в майбутній суспільно-політичній системі нашого народу, або даються рекомендації, чим йому краще зайнятися в особистому плані .

До цієї позиції нових сил у національному русі, які бажають рішучих і кардинальних змін у національному русі, ми ставимося з розумінням, як до відомого в історії формату «максималізму».

Нам, учасникам національного руху кримськотатарського народу, що вступили до його рядів в радянський період це почуття «максималізму» відоме, його пережило і наше покоління. «Максималізм» нашої юності, в національному русі наприкінці ХХ століття привів до безпрецедентних акцій протесту на Червоній площі в Москві в липні 1987 року на знак дискримінаційного положення кримських татар в СРСР. Завдяки цим демонстраціям, національна проблема кримських татар в радянській імперії стала міжнародною темою обговорення і власті змушені були створити Державну комісію по кримським татарам на чолі з головою Верховної Ради СРСР, відомим противником відновлення прав нашого народу Андрієм Громико.

Після брудного повідомлення Державної комісії на чолі з Громико від 9 червня 1988 року, що забороняло повернення до Криму кримських татар, та яка не бажала відновлення нашої національної автономії, обурений цим, наш юний «максималізм» привів тоді до найпотужніших акцій протесту і страйків у Криму, Краснодарському краї, в Москві, Ташкенті та багатьох інших містах в Узбекистані, Україні та Росії.

Особливо хочемо відзначити жорстоке, звіряче побоїще військами МВС СРСР нашої акції протесту в Ташкенті 26 червня 1988, коли на площі столиці Узбекистану вийшли десятки тисяч кримських татар, які не бажали більше миритися зі своїм дискримінаційним положенням, як другосортних громадян радянського суспільства.

Саме з цього періоду, народ, переставши вірити брехливим обіцянкам радянської влади, незважаючи на перепони,які чинились владою, почав повертатися до Криму. Ці та багато інших акцій протесту «максималістів» нашої юності привели тоді наш народ на Батьківщину. Але, на жаль, і сьогодні наш народ в Україні продовжує перебувати в дискримінаційному становищі …

Будемо сподіватися, що сучасний «максималізм» нових сил, обраних на Курултай кримськотатарського народу VI скликання, примножить всесвітньо відомі мужні традиції національної боротьби нашого народу, що особливо актуальні напередодні 70-річчя депортації кримськотатарського народу з Криму. Це може допомогти у визначенні необхідних шляхів для вирішення національного питання кримських татар вже в незалежній Україні.

На цьому Курултаї за ініціативи нині діючого Голови Меджлісу кримськотатарського народу, можливо, буде розглянуто питання про обрання нового глави нашого представницького органу. Ми поважаємо це бажання лідера нашої нації і готові його підтримати, але, першза все, хочемо звернути увагу нового складу делегатів на одне важливе питання і момент в долі нашого народу.

Це питання стосується долі Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні. Меджлісом кримськотатарського народу в період з 2010 року проведена величезна робота, спрямована на проведення даного форуму і сьогодні є всі передумови, що він може бути реалізований.

У цьому напрямку ми домоглися важливого успіху – загальної підтримки глав дипломатичних представництв держав і міжнародних організацій, акредитованих в Україні, депутатів Європарламенту, членів Парламентської Асамблеї Ради Європи та Парламентської Асамблеї ОБСЄ, відомих європейських політиків і державних діячів різних країн щодо проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

При цьому, практично всі співрозмовники і партнери відзначають, що проведення Міжнародного форуму під егідою ОБСЄ дозволить максимально досягти результатів, які сприяють усуненню наслідків геноциду, вчиненого проти кримськотатарського народу тоталітарним комуністичним режимом СРСР.

Ми не будемо перераховувати величезний авторитет і особисту заслугу Мустафи Джемілєва як всесвітньо відомого радянського правозахисника і борця за права свого народу в підготовчому етапі з проведення цього важливого для нашого народу Міжнародного Форуму, який і так очевидний. Не станемо говорити і про те, що на міжнародному рівні саме він уособлює особу кримськотатарського національного руху, саме він відомий як лідер нашого народу, який зміг домогтися визнання в міжнародному співтоваристві проблеми дискримінації кримських татар.

Є тверда впевненість, якщо ми, об’єднавшись, докладемо всіх своїх зусиль напередодні 70-річчя депортації кримськотатарського народу, цей важливий Міжнародний Форум буде проведено в 2014 році.

Ми впевнені, що участь міжнародної спільноти, держав Європейського Союзу та відомих демократичних держав у долі кримськотатарського народу та Криму в цілому, шляхом проведення Міжнародного Форуму, виступає гарантом безпеки не тільки нашого народу, а й самої України, її незалежності, і територіальної цілісності, не допущення повтору трагічно відомих подій, як це було в серпні 2008 року.

На жаль, цього поки не можуть усвідомити навіть розсудливі політики нинішньої партії влади і, що ще більше викликає у нас розчарування – наші політичні союзники з опозиційних сил України, які поки відкрито не виступили на підтримку проведення Міжнародного Форуму по кримським татарам.

Саме тому, на нашу думку, стратегічно важливо і буде правильним, якщо в проведенні цього першого Міжнародного форуму, що стосується відновлення прав нашого народу, після проведення чергового VI Курултаю, візьме участь Мустафа Джемілєв як Голова Меджлісу кримськотатарського народу.

При цьому, ми не применшуємо гідності можливих претендентів на пост Голови Меджлісу кримськотатарського народу, але хочемо зауважити, що бажання Мустафи Джемілєва не балотуватися на пост глави Меджлісу на Курултаї кримськотатарського народу VI скликання, в цей відповідальний момент для народу є не логічним.

У зв’язку з цим ми звертаємося з проханням до делегатів нового складу Курултаю кримськотатарського народу:

– підтримати нашу пропозицію щодо обрання Мустафи Джемілєва на Курултаї кримськотатарського народу VIскликання на пост Голови Меджлісу кримськотатарського народу з метою реалізації ідеї щодо проведення першого Міжнародного Форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні, який стає реальністю.

Наша пропозиція продиктована, в першу чергу, практичним підходом і тільки турботою про долю кримськотатарського народу в інтересах якого велику роль може зіграти намічуваний Міжнародний Форум.

Відразу після проведення Міжнародного форуму ми готові підтримати ініціативу лідера народу про обрання нового Голови Меджлісу кримськотатарського народу.

Сподіваємося на розуміння і підтримку делегатів Курултаю кримськотатарського народу VI скликання.

Ваші думки та пропозиції пропонуємо направляти для обговорення та врахування думки до редакції газети «Авдет».

Активні учасники та ветерани національного руху

 кримськотатарського народу