Меню

У Криму пройшла Міжнародна конференція мережі ПЕН-центрів Урал-Алтай Міжнародного ПЕН-клубу

20 Червня 2012
У Криму пройшла Міжнародна конференція мережі ПЕН-центрів Урал-Алтай Міжнародного ПЕН-клубу

18 – 19 червня 2012 року в Криму відбулася IV Міжнародна конференція мережі ПЕН-центрів Урал-Алтай «Літературний переклад і національні спільноти – мовне право людини в регіоні», організована Уйгурським ПЕН-центром.

У конференції взяли участь Президент Міжнародного ПЕН-клубу пан Джон Ралстон Соул, секретар Міжнародного ПЕН-клубу Горі Такеакі і представники 11 національних ПЕН-центрів, що входять в мережу Урал-Алтай Міжнародного ПЕН-клубу.

Вели Міжнародну конференцію співголови мережі ПЕН-центрів Урал-Алтай, президент Уйгурського ПЕН-центру Хайсер Абдурасул Озгун і директор офісу Японського ПЕН-центру Іде Тсутому.

В якості гостей Міжнародної конференції в її роботі взяли участь члени Союзу кримськотатарських письменників.

Меджліс кримськотатарського народу, який сприяв організації та проведення в Криму IV Міжнародної конференції мережі ПЕН-центрів Урал-Алтай «Літературний переклад і національні спільноти – мовне право людини в регіоні», представляли керівник управління з інформаційної політики і зв’язків з громадськими організаціями Шевкет Кайбуллаєв, керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв і керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін.

Урочисте відкриття Міжнародної конференції «Літературний переклад і національні спільноти – мовне право людини в регіоні» і засідання першого дня роботи пройшли в залі Кримського історичного музею «Ларішес», розташованого на території історико-архітектурного комплексу Девлет-Сарай.

З вітаннями перед учасниками Міжнародної конференції виступили Президент Міжнародного ПЕН-клубу Джон Ралстон Соул, Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв і Президент Всесвітнього конгресу кримських татар, депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим Рефат Чубаров.

Цього дня з доповідями виступили Президент Міжнародного ПЕН-клубу Джон Ралстон Соул (Канада), Секретар Міжнародного ПЕН-Клубу Горі Такеакі (Японія), Президент Центрально-Азіатського Пен-клубу, сценарист і кінорежисер Дальміра Тілепбергенова (Киргизія), Президент Пен-клубу Кореї, відомий корейський поет Лєє Гіл-Вон (Корея), секретар татарського Пен-центру Акхат Мушинський (Росія), Президент Уйгурського ПЕН-центру Хайсер Абдурасул Озгун (Швеція), Президент Фінляндського Пен-центру Жарко Тонті (Фінляндія), директор уйгурської редакції Radio Free Asia (RFA) у Вашингтоні Дулкун Камбері (США) та інші.

Цього ж дня учасники Міжнародної конференції мали можливість ознайомитися з пам’ятками історико-архітектурного комплексу Девлет-Сарай та вклонитися могилі великого просвітителя тюркського світу Ісмаїла Гаспринського.

У перерві роботи конференції перед її учасниками виступили артисти кримськотатарського фольклорного ансамблю «Къырым».

19 червня Міжнародна конференція продовжила свою роботу в Сімферополі, в конференц-залі готелю «Москва». Цього дня були вислухані та обговорені доповіді, присвячені питанням стану та перспектив розвитку рідних мов в багатомовному середовищі, необхідності кращого розуміння народами один одного через знайомство з літературними перекладами з різних мов.

При цьому, як відзначали виступаючі, більшість існуючих проблем зумовлені відсутністю можливостей для системного використання мов корінних народів у поліетнічних суспільствах, небажанням держав проводити рівну політику по відношенню до носіїв мов корінних народів, сприяти розвитку національних засобів масової інформації, відкриття шкіл з навчанням рідними мовами.

Всі, хто виступав, характеризували положення народів, що представляються ними, та акцентували увагу на необхідності дотримання державами норм міжнародного права в сфері мовних прав корінних народів і національних меншин.

Так, завідуючий кафедри кримськотатарської літератури факультету кримськотатарської та східної філології Таврійського національного університету Шевкет Юнусов, який презентував доповідь на тему «Про проблеми освіти кримськотатарського народу», зазначив, що в умовах реформування системи освіти в Україні, яка не враховує становище кримськотатарської мови і необхідність вживання термінових заходів по її відродженню, існує реальна загроза мовної асиміляції кримських татар.

Також, зауважив Шевкет Юнусов, відкриття в Криму всього лише 15 шкіл з кримськотатарською мовою навчання, ні в якій мірі не вирішує цю серйозну проблему в порівнянні з кількістю шкіл, необхідних для охоплення всіх школярів – кримських татар.

У своєму виступі Шевкет Юнусов також поділився досвідом співпраці Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» з різними міжнародними фондами та організаціями в сфері відродження системи шкільної освіти кримськотатарською мовою.

Головний редактор кримськотатарської газети «Къырым» Бекір Мамутов розповів про становище ЗМІ, що видаються кримськотатарською мовою. За його словами, це положення слід характеризувати як плачевне. При цьому, Бекір Мамутов порівняв становище сьогоднішніх кримськотатарських газет «Янъы Дунья» (виходить 1 раз на тиждень) і «Къырым» (виходить 2 рази на тиждень) з газетою «Терджиман», що була заснована Ісмаїлом Гаспринським в 1883 році і видавалася до 1918 року, зазначивши, що порівняння не на користь сучасності.

Секретар Союзу кримськотатарських письменників, головний редактор журналу «Йылдыз» Ділявер Османов, розповідаючи учасникам Міжнародної конференції про сучасний стан справ у кримськотатарській літературі, акцентував їх увагу на труднощі вступу до кримськотатарської літератури молодих обдарованих людей, викликані, перш за все, слабким знанням рідної мови. Проте, сказав Ділявер Османов, Союз кримськотатарських письменників робить все можливе, щоб залучити молодих письменників, поетів.

На завершення своєї роботи учасники IV Міжнародної конференції мережі ПЕН-центрів Урал-Алтай обмінялися думками щодо проектів документів, що були заздалегідь запропоновані учасниками і, після дискусії, що відбулася, прийняли їх голосуванням в якості офіційних документів конференції.

У числі двох документів, прийнятих учасниками Міжнародної конференції, спеціальна резолюція щодо ситуації з кримськотатарською мовою, що складається з 9 пунктів.

Як зазначив Президент Міжнародного ПЕН-клубу пан Джон Ралстон Соул, прийнята резолюція про ситуацію з кримськотатарською мовою буде направлена на адресу всіх національних ПЕН-центрів для того, щоб на Всесвітньому конгресі ПЕН-центрів, що відбудеться в Сеулі у вересні 2012 року, прийняти її у вигляді окремого документа.