Кримська влада з самого початку підготовки до Курултаю зайняли ворожу позицію. На основі надрукованих в газеті «Авдет» проектів документів влада заявила, що в них передбачається створення незалежного національного парламенту та паралельних структур влади. Вони відмовились дати офіційний дозвіл на проведення Курултаю.
У відповідь на це 30 травня 1991 року декільк сотен кримських татар провели акцію протесту під будівлею Ради Міністрів Криму у Сімферополі. В результаті влада була вимушена підписати запрошення іноземним гостям та видати офіційний дозвіл на проведення з’їзду. Пізніше стало відомо, що радянські посольства та консульства отримали розпорядження не видавати візи на в’їзд в СРСР особам, які запрошені на Курултай кримськотатарського народу.
Напередодні Курултаю виборча комісія підбила підсумки виборів: в Криму було обрано 129 делегатів, в Узбекистані – 88, в Казахстані – 1, в Киргизстані – 4, в Таджикистані – 3, РРФСР – 16, в Украіні (окрім Криму) – 9, В Литві – 3, в Латвії – 1, в м. Сухумі – 1. Мандатною комісією Курултаю було підтверджено повноваження 255 делегатів. Враховуючи норма 1 делегат від 1000 людей, а також наявність представників майже з усіх регіонів, де жили кримські татари, Курултай в такому складі мав право вирішувати поставлені завдання та обирати єдиний повноважний представницький орган кримськотатарського народу.
Запрошення на національний з’їзд кримськотатарського народу було розіслано в усі існуючі державні органи Радянського Союзу, суспільно-політичним та правозахисним організаціям, в засоби масової інформації. Державні органи влади не виявили зацікавленості, та на Курултаї не були присутні, за виключенням представника Ради міністрів України та заступника Ради міністрів Криму. Проте багато уваги до Курултаю було з боку громадськості та ЗМІ.
ІІ Курултай відкрився 26 червня 1991 року в Сімферополі. На сесії Курултаю з поміж його делегатів було обрано Меджліс кримськотатарського народу у складі 33 людей, а також Голову Меджлісу – Мустафу Джемілєва та його заступника – Рефата Чубарова.
6 липня 1991 року відбулося перше засідання Меджлісу кримськотатарського народу, на якому було затверджено його структуру та прийнято рішення про підготовку Положення про місцеві органи національного самоврядування. Ці органи утворювались згідно з дорученням Курултаю та були покликані реалізовувати рішення Меджлісу кримськотатарського народу, захищати інтереси народу при взаємодії з місцевою владою, сприяти відродженню та розвитку культури, мови, релігії, звичаїв та традицій. На території практично усіх 290 сільських, селищних, міських рад Криму протягом 1991–1992 років було обрано регіональні та місцеві органи національного самоврядування (меджліси), серед них – 15 районних та 7 міських меджлісів.