Меню
15 Травня 2013

Про це 15 травня 2013 року в Сімферополі на прес-конференції, присвяченій офіційній прем’єрі першого кримськотатарського історичного художнього фільму «Хайтарма», сказав генеральний продюсер фільму Лєнур Іслямов.

 «Ми хочемо розвиватися і не хочемо розвиватися без коріння, ми хочемо живитися з цих коренів. І це, в першу чергу, фільм для самих кримських татар, саме для нас, для самих себе. Це наше дзеркало, пізнання себе», – підкреслив Л. Іслямов.

«Фільм за своєю суттю унікальний, – зазначив на прес-конференції креативний директор телеканалу АТР Айдер Мурадосілов. – Аналогів немає ні в Україні, ні в світі. Сюжет фільму побудований на документальних фактах страшної трагедії, яка спіткала кримськотатарський народу 18 травня 1944 року».

На питання про те, чому фільм, незважаючи на те, що слово «хайтарма» не означає «повернення» на Батьківщину, носить саме таку назву Лєнур Іслямов відповів: «Хайтарма – це дійсно повернення. Це рух по колу в танці. В Узбекистані є вираз «хайтар дуньйо». Це значить, все, що ви робите в житті, до вас повертається. Чому ми взяли саме це слово? – Все-таки це кримськотатарський народний танець, відомий у всьому світі і ми його не могли залишити – це два поняття, як «танець» і «повернення». Це наш художній підхід. Це деяка алегорія».

«Як сказав Лєнур-ефенді, це слово означає обертання, то і у фільмі у нас в операторську і режисерську концепції був покладений елемент обертання. У нас все обертається і повертається на круги своя», – додав художник-постановник Шевкет Сейдаметов.

Лєнур Іслямов зазначив, що як і в будь відповідальній роботі не обійшлося без складнощів. «По-перше, треба було відтворити історичну атмосферу. На дворі 2013 рік, а події, про які ми розповідаємо – травень 1944 року, – пояснив Іслямов. – Складнощі були на кожному кроці. Який би план не брала камера, в неї потрапляли елементи сучасності».

Спікери також відзначили, що були невеликі проблеми з режисером і виконавцем головної ролі Ахтемом Сеітаблаєва – під час зйомок він впав з коня і зламав ключицю.

У свою чергу художник-постановник фільму “Хайтарма” Шевкет Сейдаметов висловив слова подяки людям, які відгукнулися на прохання знімальної команди і взяли участь у зйомках масових сцен депортації. “Більше тисячі людей з усього Криму приїхали на зйомки. Велика частина з них – люди похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року», – підкреслив Ш.Сейдаметов.

На питання про те, в яких країнах відбудеться показ фільму, генеральний продюсер фільму сказав: «Хотілося б, щоб фільм побачили якомога більше людей в різних країнах. Нашим завданням було створити кримськотатарський продакшн. Вже є кримськотатарський канал і при ньому обов’язково повинен бути свій продакшн. Коли все піднімаєш з нуля сам, то розумієш, що своє – це своє. Тому почали з основ, з пам’яті, з віддачі належного нашим старикам. Це як дуа, молитва. Словом, початок покладено, далі будуть інші фільми. Ми сподіваємося, що наш глядач прийде».

Лєнур Іслямов також зазначив, що показ фільму буде в ряді міст Криму, в Києві і є попередні домовленості з містами на Західній Україні.

Також, за словами творців фільму «Хайтарма» буде представлений на Канському кінофестивалі.

На офіційну прем’єру фільму 17 травня 2013 року, яка відбудеться в кінотеатрі ім. Шевченка в Сімферополі, за словами творців фільму, приїдуть багато льотчиків з Росії, тричі Герої Радянського Союзу, льотчики, космонавти, які пам’ятали Амет-Хана Султана, буде внучка Амет-Хана Султана, прилетять посли кількох держав. Приїдуть представники діаспор, журналісти центральних телеканалів, в тому числі і російських, а також керівництво Криму.

Нагадаємо, що 17-18 травня 2013 року в Криму пройдуть меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу і приурочені до 69-х роковин депортації. 17 травня після вечора-реквієму в Українському театрі, в Ак’месджіті пройде прем’єрний показ першого кримськотатарського історичного художнього фільму «Хайтарма».

_____________________________________________________

Для довідки: «Хайтарма» («Повернення») – перший в історії незалежної України кримськотатарський історичний художній фільм, який розповідає про двічі Героя СРСР, легендарного кримськотатарського льотчика Амет-Хана Султана.

Режисером фільму є Ахтем Сейтаблаєв, зйомки здійснював кримськотатарський телеканал ATR.

Сюжет розгортається на тлі Другої світової війни. За задумом творців, картина розкриває трагедію кримськотатарського народу – депортацію. Головний герой – двічі Герой Радянського Союзу Амет-Хан Султан, якого зіграв режисер картини Ахтем Сейтаблаєв.

Над фільмом працювали фахівці, багато з них київські. Знімали картину два молодих, але досвідчених оператора. Один з них – Володимир Іванов – за короткометражний фільм у Каннах отримав золоту пальмову гілку.