Меню

16 квітня 2013 року в Акмесджиті поховали дружину відомого кримськотатарського поета Ешрефа Шем’ї-заде – Саїде Алі-к’изи Боданінську

16 Квітня 2013
16 квітня 2013 року в Акмесджиті поховали дружину відомого кримськотатарського поета Ешрефа Шем’ї-заде – Саїде Алі-к’изи Боданінську

Тіло покійної було привезено з Москви до Криму 16 квітня вночі. Дженазе (похорон) відбувся на мусульманському кладовищі «Абдал». Організацією похорону займався син Саїде Боданінської Айдин Шем’ї-заде і Духовне управління мусульман Криму. Таким чином, було виконано заповіт Саїде ханум, яка більшу частину свого життя прожила за межами Батьківщини, – бути похованою на землі, де вона народилася.

У похоронній церемонії взяли участь члени Меджлісу кримськотатарського народу і представники кримськотатарської громадськості.

Саїде Алі-к’изи Боданінська померла в Москві 14 квітня 2013 року у віці 100 років і 8 місяців.

Нагадаємо, що Саїде Боданінська народилася в 1912-му році. Її батько, Алі-ефенді Боданінський – один з керівників кримськотатарської національно-демократичної революції 1917-го року, мама – Аніфе-ханим – одна з чотирьох жінок – членів I Курултаю кримськотатарського народу, скликаного у листопаді 1917 року.

Після загибелі батька виховувалася з дев’яти і до 18 років у родині свого дядька Усеїна Боданінського.

У 1931-му році в Москві познайомилася і вийшла заміж за молодого поета Ешрефа Шем’ї-заде, який навчався в Інституті кінематографії. Двічі її чоловіка забирали з родини чекісти, після другого арешту Ешрефа Шем’ї-заде в 1949-му році (у райцентрі Чинабад, звідки сім’я не могла вибратися) вона залишилася з двома дітьми. Вдалося переїхати до сестри Зоре в місто Янгиюль. Чоловік Ешреф був звільнений в 1955-му році. Через кілька років родина отримала від Союзу письменників квартиру в Ташкенті.

Коли в 1978-му році Ешреф Шем’ї-заде помер у Москві, Саїде ханум сказала синам Айдину і Вільдану, передбачаючи перешкоди влади в похованні чоловіка в Криму: «Сюйреп алип кетсекте, бабан’изни К’иримг’а алип кетерміз» («Навіть якщо доведеться нести на собі, батька поховаємо в Криму»). Донька Алі Боданінського була стійка і рішуча, сини її підтримали. Вдалося поховати Ешрефа Шем’ї-заде в Криму, тому що сини підготували оповіщення московських дисидентів, відомих діячів культури з числа друзів батька і десятка іноземних журналістів про бажання Саїде поховати чоловіка на батьківщині, в Криму.