Меню

Зустріч в МЗС Німеччини з делегацією Меджлісу кримськотатарського народу.

30 Червня 2011
Зустріч в МЗС Німеччини з делегацією Меджлісу кримськотатарського народу.

В рамках робочого візиту до Німеччини, делегація Меджлісу кримськотатарського народу, очолювана Головою Меджлісу, народним депутатом України Мустафою Джемілєвим і в складі Президента Світового конгресу кримських татар, першого заступника Голови Меджлісу Рефата Чубарова, керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзіна, професора, дослідника сучасних етнополітичних процесів на пострадянській території Світлани Червоної та помічника Голови Меджлісу Лілі Муслімової 28 червня 2011 зустрілася з керівником Реферата зі Східного партнерства Міністерства закордонних справ Німеччини Сюзанною Шютц і референтом з питань України Міністерства закордонних справ Німеччини Барбарою Kвік.

В зустрічі, що проходила в Міністерстві закордонних справ Німеччини, також брали участь член Координаційної ради ВККТ, представник Меджлісу в Німеччині Ахмет Озай, депутат міської ради м. Кельна Ерхан Кара і представники Товариства сприяння Східній Європі Ільдар Харісов і Місте Хотопп-Ріке.

Оскільки пані Сюзанна Шютц, що раніше працювала в Посольстві Федеративної Республіки Німеччини в Україні, неодноразово зустрічалася з керівниками Меджлісу і їй добре відоме сучасне становище кримськотатарського народу, учасники зустрічі мали можливість відразу перейти до викладу своїх позицій з широкого кола актуальних проблем Криму і кримськотатарського народу та їх обговорення.

Представники МЗС Німеччини зазначили, що уважно стежать за широким спектром подій, що відбуваються сьогодні в Україні і Криму, деякі з яких, за їхніми словами, викликають стурбованість.

В той же час, як зазначила керівник Реферата зі Східного партнерства Міністерства закордонних справ Німеччини Сюзанна Шютц, в Німеччині позитивно оцінюють продовження курсу України на зближення з Європейським Союзом і дуже сподіваються на те, що до кінця поточного року Україна стане асоційованим членом ЄС.

Продовжуючи тему поглиблення взаємовідносин України та ЄС, пані Сюзанна Шютц підкреслила, що «Європейський Союз, вибудовуючи свої відносини з Україною, пропонує їй, в першу чергу, сплав демократичних цінностей, законності і правових основ суспільства».

Відзначивши, що права людини є основою демократії, пані Сюзанна Шютц привітала рішення кримської влади про виділення земельної ділянки по вул. Ялтинській, 22 міста Сімферополя для будівництва Буюк Джума Джамі (Соборної мечеті).

Коментуючи громадсько-політичну ситуацію в Україні та Криму за останній рік, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв повідомив, що кардинальних позитивних зрушень у вирішенні кримськотатарської проблеми, на жаль, не спостерігається. Більш того, щодо ряду позицій, як, наприклад, державне фінансування програми повернення та облаштування кримських татар, ступінь представництва кримських татар в органах управління і структурах представницької влади, фінансова підтримка державою кримськотатарських ЗМІ та інших, допущено різке зниження рівнів, досягнутих за попередні роки.

Також Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв навів конкретні факти відкритої демонстрації високими посадовими особами, в тому числі і деякими міністрами Україні, ксенофобії по відношенню до кримськотатарського народу.

Серед основних тем, що обговорювалися учасниками зустрічі, були також питання наділення кримських татар земельними наділами, стану дошкільної і шкільної освіти кримськотатарською мовою.

Особливу увагу було приділено питанню підготовки та проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні. Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, Президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров детально виклав аргументи про доцільність проведення Форуму та інформував своїх співрозмовників про перебіг його підготовки.

При цьому, звертаючись до німецьких дипломатів, які мають досвід роботи в Україні і добре представляють складності, що виникають в парламенті України при розгляді законопроектів у сфері прав людини і прав народів, Рефат Чубаров і Алі Хамзін підкреслили, що без сприяння міжнародного співтовариства кримськотатарський народ ризикує і далі залишатися в ситуації несправедливості, безправ’я, і нерівних можливостей для розвитку. «Ми ж хочемо допомогти Україні, громадянами якої є, гідно вийти з цієї ситуації, підтримавши скликання під егідою ОБСЄ та за участю ЄС, Ради Європи та спеціальних інститутів ООН Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні », – сказав Рефат Чубаров.

На завершення зустрічі сторони, висловлюючи єдину думку про те, що досвід і підтримка європейського співтовариства зможуть надати належне сприяння демократичному розвитку України і, тим самим допомогти відновленню прав кримськотатарського народу, визнали корисним подальше продовження діалогу про становище кримськотатарського народу в Україні в контексті співпраці України та країн-членів ЄС.