Меню

Зустріч керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з Верховним Комісаром ОБСЄ з питань національних меншин

12 Грудня 2017
Зустріч керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з Верховним Комісаром ОБСЄ з питань національних меншин

11 грудня 2017 року відбулась зустріч лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, а також його заступників Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза із Верховним Комісаром ОБСЄ з питань національних меншин паном Ламбертом Занньєром та співробітниками його офісу.

Пан Ламберт Занньєр, який обіймає відповідну посаду з 19 липня 2017, наголосив, що за долею кримськотатарського народу почав спостерігати давно і планує приділити значну увагу питанню дотриманню прав кримських татар у своїй роботі. Його також цікавить питання внесення змін до Конституції України в частині Автономної Республіки Крим. Пан Занньєр повідомив, що в рамках поточного візиту планує візит на південь України для оцінки ситуації на місці, а також проведення консультацій із Українським урядом щодо подальших дій Української держави щодо кримського питання. Після візиту до України Верховний Комісар також планує відвідати Російську Федерацію.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу, Рефат Чубаров, привітав пана Занньєра із призначенням і поінформував Верховного Комісара про ситуацію в Криму, в тому числі про численні арешти, зникнення, обшуки. При цьому Рефат Ага наголосив, що остаточною метою всіх репресій з боку окупаційної російської влади є витіснення кримських татар за межі півострова. Пан Чубаров подякував Верховному Комісару ОБСЄ з питань національних меншин за звіти, які його офіс регулярно готує і презентує на міжнародних майданчиках, що стали підвалиною для формування міжнародної правової оцінки подій на окупованому півострові з боку інших міжнародних організацій.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу повідомив пану Занньєру про хід підготовки змін до Конституції України в частині Розділу Х «Автономна Республіка Крим» та про основні параметри тексту, що був підготовлений. При цьому Рефат Ага наголосив, що пропоновані зміни повністю узгоджуються із Лундськими рекомендаціями ОБСЄ, та запропонував Верховному Комісару провести експертизу тексту на його відповідність міжнародним стандартам дотриманням прав людини.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв привітав пана Занньєра на високій посаді, зазначивши, що у кримськотатарського народу завжди були тісні відносини із верховними комісарами ОБСЄ з питань національних меншин, що кримські татари із приємністю і теплотою згадують про пана Ван дер Стула, про пані Астрід Торс, яка за свою стійку позицію була піддана обструкції з боку РФ. Мустафа Ага наголосив, що всі законопроекти, які готуються Меджлісом кримськотатарського народу, завжди прив’язуються до інтересів Української держави. Автономія в Криму ніколи не відповідала таким. Сьогодні, після Революції Гідності політична ситуація в Україні змінилась та склалась нормальна обстановка для ухвалення законопроектів, необхідних для забезпечення прав кримськотатарського народу.

Кримськотатарська сторона окремо приділила увагу питанню фасадності кроків окупаційної влади по відношенню до кримських татар. Сфера вжитку кримськотатарської мови, незважаючи на отриманий статус державної, дедалі скорочується. Замість реабілітації, кримські татари отримали репресії. А за відновленням пам’яток історії приховується знищення історичної спадщини кримськотатарського народу. При цьому окупанти навчились створювати ілюзію благополуччя в Криму, знайшовши для цієї мети зручних кримських татар.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз підкреслив, що в Криму насправді йдеться вже не тільки про порушення прав людини – мова йде про терор. Обшуки проводяться рано вранці, о 5-й годині вриваються люди в масках зі зброєю, кидають дорослих на підлогу і заковують їх у кайдани. Усе це відбувається на очах дітей і людей похилого віку. Внаслідок таких «оперативних дій» люди скаржаться на серцеві напади, загострення хронічних хвороб. Нещодавно під час однієї з таких спец.операцій зупинилось серце ветерана кримськотатарського народу 82-річної Веджіє Кашки. Також пан Ахтем наголосив, що навколо Меджлісу в Криму сьогодні консолідуються всі політичні в’язні і ті, хто чинить опір окупації Росії.

Заступник Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров перелічив інші сфери прав людини, де відбуваються порушення в Криму, включаючи викрадення людей, яких потім знаходять зі слідами катувань, тиск на адвокатів, а також відсутність незалежних ЗМІ.

Окремо лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв звернув увагу Верховного Комісара на військовий злочин, що його вчиняє окупаційна влада, коли заміщає місцеве населення прибулими з окупованих районів Донбасу і Російської Федерації. За різними оцінками кількість новоприбулих становить до 500 тис. осіб, що є прямим порушенням Женевської Конвенції від 1949 року. Також значним є шкода довкіллю Криму, адже окупанти змінюють ландшафт для військових потреб. Зокрема, була відновлена діяльність ядерного сховища в Криму, куди, за даними експертів, були завезені ядерні боєголовки.

Пан Занньєр запевнив керівництво Меджлісу в готовності Верховного Комісару і в подальшому підтримувати кримських татар. Він також заявив про готовність  надати експертний висновок щодо змін у Конституцію України. Верховний Комісар ОБСЄ з питань національних меншин погодився із тезою керівництва кримськотатарського народу про неприпустимість черговості щодо вирішення питань Донбасу і Криму. Так, вони є різними, але необхідно по них працювати паралельно. Пан Занньєр переконаний, що на порядку денному Верховного Комісара ОБСЄ з питань національних меншин кримськотатарське питання буде завжди серед головних пріоритетів.