Зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва з Надзвичайним послом Французької Республіки в Україні Аленом Ремі
Наприкінці минулого тижня, в Києві, відбулася офіційна зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва з Надзвичайним послом Французької Республіки в Україні Аленом Ремі. На зустрічі також були присутні перший секретар Посольства Франції в Україні Еманюель Берар і представник голови Меджлісу у Франції Гулівер Альтін.
На зустрічі, яка проходила в резиденції посла Франції, учасники обговорили суспільно-політичну ситуацію в Україні, відносини влади України та Автономної Республіки Крим до проблем кримськотатарського народу.
Посол Франції Ален Ремі цікавився участю властей України у вирішенні актуальних проблем кримськотатарського народу, рівнем діалогу між Меджлісом кримськотатарського народу і Президентом України, а також про відносини з Головою Ради Міністрів АРК.
У свою чергу Голова Меджлісу розповів про динаміку взаємин між владою України і кримськими татарами, про невирішеність ряду проблем в земельній сфері, освіти рідною мовою, культури та ін.
Учасники обмінялися думками про підготовку до проведення Міжнародного форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.
Посла Франції також цікавила політична система кримськотатарського народу, структура її органів, виборча система в Курултай і майбутні вибори в Курултай.
Сторони обговорили співробітництво в галузі культури. Враховуючи багатовікові зв’язки французів і кримських татар, Мустафа Джемілєв запропонував створити в Бахчисараї музей і культурний центр «Дім консула Франції в Криму».
Представник голови Меджлісу у Франції Гулівер Альтін виклав суть пропонованого проекту. «Будинок консула Франції в Криму» буде музеєм і культурним центром, що показує багатовікові дипломатичні та культурні зв’язки французів і кримських татар на основі музейних та архівних матеріалів.
Експозиція музею відображає дипломатичні відносини Франції і Криму, культурні зв’язки французів і кримських татар, а також сучасні контакти Франції з кримськотатарським народом. Основні теми експозиції: французькі мандрівники в Криму (XIII-XVIIIвв.), дипломатичні зв’язки Французького королівства і Кримського ханства, місії французьких дипломатів після анексії Криму, важливість кримськотатарської мови для французької дипломатії і торгівлі (Парламентський закон 30 березня 1795 р.), Франція та Крим у XIX столітті (план Наполеона щодо створення держави кримських татар та українських козаків у 1812 р.), участь кримських татар у війні між Францією і Росією в 1812 г, роль Франції та кримських татар у Кримській війні (1853-1856 рр.), імміграція французів до Криму наприкін. XVIII-поч. XX ст, кримські татари у Франції (Ісмаїл Гаспринський, Джафер Сейдамет тощо), місце кримськотатарського художника Гази Ле Татар в історії французького живопису, участь кримських татар у Паризькій виставці 1925 р., наукове вивчення історії кримських татар у Франції, зміст французьких музейних фондів на предмет історії та культури кримських татар і кримськотатарських фондів на предмет історії та культури французів, французька преса про кримськотатарський національний рух. Музей буде створений при Кримському історичному музеї «Ларішес». В організації будуть брати участь Асоціація «Франція-Крим» (м. Ліон, Франція) та Кримське товариство французів (м. Сімферополь, Україна).
Гулівер Альтін також розповів про діяльність Кримського історичного музею «Ларішес». У свою чергу Мустафа Джемілєв пояснив, що Меджліс сприяє діяльності музею, а також у вирішенні митних питань з перевезенням колекції. Посол Франції також відзначив, що Посольство Франції надасть допомогу у вирішенні цих проблем.
На завершення зустрічі Мустафа Джемілєв подарував книгу історика і поета Халім Герая з історії Кримського ханства – «Рожевий кущ ханів, або історія Криму»,перекладену французькою мовою.