Зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва з делегацією старших слухачів Королівського коледжу оборонних наук Великобританії
16 травня 2011 в офісі Меджлісу відбулася зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з делегацією старших слухачів Королівського коледжу оборонних наук Великобританії на чолі із заступником начальника Королівського коледжу, генерал-майором Ендрю Кеннетом.
На зустрічі також були присутні керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін і співробітники посольства Великобританії в Україні, що супроводжували слухачів Королівського коледжу.
У ході зустрічі глава делегації, генерал-майор Ендрю Кеннет повідомив, що до складу делегації увійшли 15 слухачів з 12 країн – Великобританії, Саудівської Аравії, Пакистану, Австралії, Йорданії, Індії, США, Ефіопії, Ємену, Руанди, Судану і Катару. За його словами, програма навчання в оборонній академії в рамках Євро-Азіатського туру слухачів Академії передбачає відвідини різних регіонів світу, серед яких Україна, Румунія і Казахстан. «Наша головна мета у ході відвідування зазначених країн – вироблення стратегічного бачення поточної ситуації та перспектив збереження і зміцнення стабільності, безпеки і процвітання даних держав», – підкреслив Ендрю Кеннет. Він також інформував главу Меджлісу, що Королівський коледж оборонних наук Великобританії заснований в 1927 році, і є частиною Академії оборони Великобританії. Коледж готує старших офіцерів і посадових осіб Великобританії та інших країн, майбутніх керівників приватного та державного секторів для подальшої роботи. Як відомо, з 1995 року британський уряд фінансує одне місце на рік для слухача з України, який відбирається з кандидатів від міністерства оборони, закордонних та внутрішніх справ, а також Ради національної безпеки і оборони України.
На прохання гостей Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв коротко розповів про історію кримськотатарського народу і його національного руху. М. Джемілєв ознайомив слухачів оборонної академії зі структурою і діяльністю Меджлісу кримськотатарського народу, а також системою національного самоуправління кримських татар. У ході бесіди були порушені поточні проблеми кримськотатарського народу і механізм інтеграції кримських татар в українське суспільство, системи освіти кримськотатарською мовою, проблеми повернення і облаштування кримських татар. Крім того, глава Меджлісу інформував гостей, що через 2 дні в Криму пройдуть меморіальні заходи, присвячені 67-й річниці однієї з найтрагічніших дат в історії кримськотатарського народу – Дню депортації 18 травня 1944 року. За словами М. Джемілєва більше 30 тисяч співвітчизників візьмуть участь у траурному мітингу.
Крім того, слухачі Коледжу мали можливість задати главі Меджлісу актуальні питання, що цікавили їх відносно положення кримськотатарського народу в Україні, а також у сфері зовнішніх відносин представницького органу з міжнародними організаціями і державами. Зокрема, бригадний генерал Мубарак Аль-Хаджрі з Катару поцікавився рівнем взаємовідносин Меджлісу кримськотатарського народу з мусульманськими організаціями і країнами. «Протягом довгих років активісти кримськотатарського національного руху зверталися до багатьох мусульманських держав, але на жаль вони ними не були почуті», – сказав М. Джемілєв.
Відповідаючи на питання М.Аль-Хаджрі, Мустафа Джемілєв особливо підкреслив, що тільки Туреччина не залишилася байдужою до долі депортованого кримськотатарського народу. «За радянських часів в турецьких ЗМІ було опубліковано велику кількість публікацій, спрямованих на захист кримськотатарського народу і проводилися численні акції протесту на підтримку боротьби кримських татар за своє право повернутися на історичну батьківщину», – зазначив голова Меджлісу. Було з великим задоволенням відзначено, що турецький народ і сьогодні через різні проекти, здійснювані ТІКА (Турецьке управління зі співробітництва і розвитку при Апараті Прем’єр-міністра Республіки Туреччина) продовжує традиційно надавати допомогу кримським татарам, але вже в процесі їх повернення, облаштування, відродження національної освіти, культури та історичної спадщини кримських татар.
Також надходили питання про розвиток і збереження кримськотатарської мови, чи має можливість кримськотатарська молодь здобувати освіту в іноземних вузах. Крім того, заступник начальника Королівського коледжу, генерал-майор Ендрю Кеннет, вислухавши інформацію про грубі порушення прав кримських татар в земельних питаннях у Криму, з жалем зазначив, що галявини протесту кримських татар, які він бачив по дорозі з аеропорту «Сімферополь», є для кримських татар вимушеною формою в захисті свого законного право на землю.
На завершення зустрічі слухачі Королівського коледжу оборонних наук Великобританії висловили слова подяки Голові Меджлісу М. Джемілєву і підкреслили, що знаходяться під враженням від плідного діалогу.