Зустріч членів делегації Меджлісу кримськотатарського народу з представниками німецьких НДО
Відповідно до програми візиту делегації Меджлісу кримськотатарського народу до Німеччини, 28 липня 2011 року в фонді Генріха Бьолля пройшла зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва та членів делегації з представниками недержавних організацій Німеччини. Модераторами зустрічі виступили директор фонду Генріха Бьолля Вальтер Кауфман і Місте Хоттоп-Ріке – представник Інституту з дослідження проблем інтеграції ZWEIHEIMISCH.
Під час зустрічі недержавні організації Німеччини представляли Ульф Енгерт – керівник програми “Білорусь / Україна” в “Товаристві з екологічних проектів, сільського господарства та земельного розвитку у Східній Європі” А.П.О.Л.Л.О “, Юлія Ернер – аспірантка факультету соціологічних досліджень університету ім. Гумбольда, Олександра Бінерт – координатор проекту «Київські діалоги / Європейський обмін», Ільдар Харісов, Товариство сприяння Східній Європі, Роберт Вернер – віце-голова Ініціативи “Середня і Східна Європа”, Детлеф Штайн – керівник видавництва “Osteuropa- Zentrum Berlin”, Роберт Вьобке – координатор проектів товариства “Тріалог”, Мартін Бранд – голова товариства “Тріалог”, Ірина Сердюк – керівник проекту «Украіналє» – фестивалю української культури в Німеччині.
В ході представлення своїх організацій, учасники зустрічі – представники НДО розповіли про проекти, що реалізуються ними в Україні та Криму. У своїх виступах вони особливо відзначали свій інтерес до Криму і бажання, щоб у реалізованих на сучасному етапі проектах на Україні брали участь безпосередньо представники кримськотатарських громадських організацій.
Мустафа Джемілєв, зробивши короткий екскурс в історичне минуле Криму і кримськотатарського народу, докладно зупинився на сучасних проблемах, пов’язаних з поверненням, облаштуванням і відновленням прав кримськотатарського народу.
Характеризуючи сучасну боротьбу кримських татар за свої національні права, Мустафа Джемілєв акцентував увагу своїх співрозмовників на основних принципах кримськотатарського національного руху, заснованих на демократичних цінностях і принципах ненасильства, завдяки яким кримські татари змогли вистояти у боротьбі з тоталітарним режимом СРСР, активно взаємодіяти з міжнародними правозахисними та демократичними інститутами, домогтися повернення на свою Батьківщину, а тепер і продовжувати боротьбу за відновлення прав народу на своїй землі.
Далі представники німецьких НДО мали можливість звернутися з питаннями до Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва і членів делегації з найширшого кола питань, пов’язаних з положенням кримськотатарського народу в Україні, перспективами його економічного та духовного відродження, особливостями взаємодії з органами державної влади України та Автономної Республіки Крим.
Беручи участь у діалозі з представниками німецьких НДО члени делегації Рефат Чубаров, Алі Хамзін і Світлана Червонна детально зупинилися на останніх ініціативах Меджлісу кримськотатарського народу, направлених на залучення міжнародної громадськості у наданні сприяння кримськотатарському народу у подоланні наслідків злочинної депортації 1944 року і десятиліть вигнання, приділивши при цьому особливу увагу питанню підготовки та проведення Міжнародного Форуму щодо відновлення прав кримськотатарського народу, надання гарантій безпеки та розвитку в Україні.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, відповідаючи на питання, зазначив, що проведення Міжнародного форуму «покликане сприяти не тільки відновленню прав кримськотатарського народу, а і самій Україні як у справедливому вирішенні кримськотатарської проблеми і подоланні наслідків злочинів, що дісталися їй у спадок від тоталітарного режиму СРСР, так і в отриманні додаткових міжнародних гарантій, що виключають можливість вчинення відносно неї дій, подібних подіям серпня 2008 року, здійсненним проти суверенної Грузії ».
Крім того, продовжив Мустафа Джемілєв, підтримка Українською державою ідеї проведення Міжнародного форуму та залучення міжнародної громадськості у вирішенні кримськотатарської проблеми, безсумнівно, буде свідчити про прагнення України відповідати загальноприйнятим стандартам прав людини і прав народів, що є обов’язковою умовою інтеграції в європейське співтовариство.
Члени делегації Меджлісу, висловивши подяку представникам німецьких НДО за реалізацію ними різних проектів в Україні і Криму, покликаних сприяти становленню громадянського суспільства, вітали їх бажання активно залучати для участі у своїх проектах кримськотатарські громадські організації, багато з яких мають співпраці з партнерами, що представляють український та міжнародний сегмент НДО. При цьому Рефат Чубаров запропонував представникам німецьких НДО і керівництву фонду імені Генріха Бьолля провести в Криму окремий семінар з кримськими громадськими організаціями.
Підводячи результати зустрічі, що відбулася, директор фонду імені Генріха Бьолля Вальтер Кауфман відзначив важливість ідеї проведення Міжнародного форуму, завдяки якому можна сподіватися на відновлення прав кримськотатарського народу за сприяння міжнародних інститутів і висловив подяку Голові Меджлісу Мустафі Джемілєву і членам делегації за прийняте ними запрошення відвідати фонд.