Візит Регіонального представника Верховного комісару ООН у справах біженців Олдріха Андрисека до Криму
Регіональний представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Республіці Білорусь, Республіці Молдова та Україні Олдріх Андрисек, який перебуває в Криму з робочим візитом, присвятив весь свій робочий день 26 липня 2011 року відвідуванню ряду селищ компактного облаштування кримських татар, а також об’єктів, пов’язаних з культурою, історією і релігією кримських татар.
Посла Олдріха Андрисека в його поїздці супроводжували Президент Світового конгресу кримських татар, перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, керівник Відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін, голова Земельної комісії Меджлісу Зевджет Куртумеров, помічник народного депутата України Ліля Муслімова, директор Фонду з натуралізації та прав людини «Сприяння», який є виконавчим партнером УВКБ ООН у Криму, Ахтем Зейтуллаєв.
Ознайомлення з сучасними проблемами кримських татар почалося з відвідин місця майбутнього будівництва Буюк Джума Джамі (Соборної мечеті) в Сімферополі, де високого візитера було детально поінформовано про передісторію виділення даної земельної ділянки Духовному управлінню мусульман Криму. «Жаль, що питання про виділення цієї ділянки для будівництва Соборної мечеті торпедувалося владою протягом декількох років, але, слава Всевишньому, при безпосередній участі голови Ради міністрів Криму Василя Джарти, вдалося спільно знайти гідний вихід із ситуації, що склалася», – зазначив Рефат Чубаров, додавши, що вже в кінці серпня 2011 року будуть підведені підсумки оголошеного відкритого конкурсу на кращий ескізний проект Соборної мечеті.
Наступним місцем відвідування Регіональним представником УВКБ ООН в Республіці Білорусь, Республіці Молдова і Україні та супроводжуючих його осіб стало селище компактного облаштування кримських татар «Васієт» (Строганівка), початок якому було покладено рівно 20 років тому.
До речі, саме це селище відвідала у вересні 1997 року Верховний комісар ООН у справах біженців пані Садако Огата під час свого дводенного візиту до Криму, після чого були знайдені форми спрощеної процедури надання громадянства України більше 80 тисячам кримських татар, що повернулися на той час з Узбекистану та інших пострадянських держав в Крим.
Посла Олдріха Андрисека та супроводжуючих його осіб зустріли голова місцевого меджлісу Едем Мустафаєв і місцеві жителі. Зупинившись в одному з найбільш необлаштованих кварталів масиву «Васієт», місцеві активісти розповіли своїм гостям про найбільш актуальні проблеми розвитку свого селища, серед яких відсутність централізованого водопостачання, доріг, незавершеність будівництва ліній електропередач. «У нашому селищі 982 дітей шкільного віку, які через відсутність в селищі своєї школи змушені добиратися по бездоріжжю у віддалені школи», – сказав Едем Мустафаєв.
Регіональний представник УВКБ ООН у справах біженців Олдріх Андрисек зазначивши в бесіді з місцевими жителями, що його завдання полягає у наданні підтримки людям у реалізації прав, безпосередньо зазначених мандатом УВКБ ООН, додав, що побачене в Криму дасть йому можливість звернути увагу свого керівництва на багато інших питань, пов’язаних з положенням кримських татар, які також потребують особливої уваги і турботи з боку міжнародного співтовариства.
Далі Олдріх Андрисек відвідав майстерню відомого кримськотатарського майстра по кераміці Рустема Скибіна, що розмістилася в сел. Акрополіс. Після оглядової лекції, що супроводжувалася демонстрацією останніх робіт майстра, Рустем Скібін запросив своїх гостей на традиційне кавування, під час якого відбувся обмін думками про стан і перспективи збереження народних ремесел.
До моменту прибуття гостей на масив «Ана-юрт» біля споруджуваної мечеті вже зібралися жителі селища. Голова місцевого меджлісу Ельдар Ібрагімов розповів про історію виникнення селища і його сьогоднішні проблеми, які багато в чому схожі на проблеми інших селищ кримських татар: відсутність електропостачання, водопроводу, об’єктів соціальної інфраструктури. У той же час, як виклали жителі селища «Ана-юрт», деякі з проблем, що створюються владою, носять штучний характер, як, наприклад, відмова в реєстрації людей за місцем (адресою) законно наданих їм ділянок. Посол Олдріх Андрисек, зазначивши, що дана проблема знаходиться в рамках повноважень УВКБ ООН, відреагував негайно – «ми обов’язково візьмемо цю проблему до нашої уваги і докладемо максимум зусиль, щоб вирішити спільно з владою».
Побувавши в селищах кримських татар, що виникли на початку 1990-х років, Регіональний представник УВКБ ООН Олдріх Андрисек і супроводжуючі його особи відвідали також «галявини протесту», розташовані по вул. Балаклавській і на масиві «КримавтоГАЗ», де зустрілися з кримськими татарами, котрі відстоюють своє право на отримання землі для облаштування своїх сімей. Під час відвідин «полян протесту» голова земельної комісії Меджлісу Зевджет Куртумеров детально інформував пана Посла про причини та передумови, які змушують людей до проведення різних акцій з метою захисту своїх прав на землю.
Після завершення програми в Сімферополі і Сімферопольському районі, Олдріх Андрисек відправився в Бахчисарай, де оглянув пам’ятники історії і культури кримських татар Хан-сарай і комплекс Зинджирли-медресе. Тут же пан Посол зустрівся з директором будинку-музею Ісмаїла Гаспринського Якубом Аппазовим, засновником музею «Ларішес» Гулівером Алтином, викладачем КІПУ Наріманом Абдульвааповим, який виклав гостю найбільш актуальні проблеми, пов’язані з відродженням і збереженням пам’яток культури та історії кримських татар.
У ході окремої зустрічі з першим заступником Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим, керівником відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзіним, головою Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтемом Чийгозом Регіональний представник УВКБ ООН Олдріх Андрисек отримав вичерпні відповіді на багато питань, що виникли у нього після відвідин селищ кримських татар і бесід з їх мешканцями, в тому числі про особливості обрання та організації діяльності органів національного самоврядування кримськотатарського народу – Курултаю, Меджлісу кримськотатарського народу і місцевих меджлісів.
Також відбувся обмін думками про перспективи проведення Міжнародного Форуму щодо відновлення прав кримськотатарського народу, надання гарантій безпеки та розвитку в Україні.
Широка програма робочого дня Регіонального представника УВКБ ООН завершилася в Євпаторії, де Олдріх Андрисек і Рефат Чубаров спільно оглянули пам’ятник історії і культури кримських татар – Одун-Базар к’апи, відновлений зусиллями меценатів Діляри і Зейнура Якубових і Ділявера Мамбетова.
Протягом усього дня Олдріха Андрисека супроводжувала з камерою також пані Паула Паласіос – французький кінорежисер іспанського походження, що виношує ідею створення фільму про минуле та сьогодення кримськотатарського народу.