В Стамбулі завершилася сесія Ради міністрів закордонних справ ОІС

22 червня в Стамбулі завершилася дводенна сесія Ради міністрів закордонних справ Організації Ісламського Співробітництва (ОІС), у роботі якої, як запрошені гості, взяли участь народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, та Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Крім того, напередодні сесії Ради міністрів закордонних справ ОІС, Меджліс кримськотатарського народу звернувся до її учасників зі спеціальним Зверненням, в якому закликав держави-члени ОІС до активної підтримки України та захисту кримськотатарського народу.
У рамках сесії Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров провели зустрічі з міністром закордонних справ Туреччини Хаканом Фіданом та низкою інших учасників сесії Ради міністрів закордонних справ ОІС, під час яких обговорювалися питання, пов’язані з російською агресією проти України та становищем корінного кримськотатарського народу в окупованому росією Криму.

Частина роботи сесії, включно з ухваленням резолюцій та інших рішень Ради міністрів закордонних справ ОІС, проходила у закритому режимі, участь в якому брали лише міністри та їхні помічники.
Результатом обговорення становища мусульман у країнах, що не є членами ОІС, стало ухвалення резолюції щодо мусульман – кримських татар, текст якої наводиться нижче.
За оцінкою Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, ухвалення резолюції щодо становища кримськотатарського народу в окупованому Криму на сесії Ради міністрів Закордонних Справ ОІС є результатом зусиль, докладених Меджлісом кримськотатарського народу та делегаціями тих держав, які у своїй зовнішній політиці займають позицію підтримки України та виступають на захист кримських татар.
У резолюції міститься заклик (вочевидь, до росії) до негайного звільнення ув’язнених кримських татар, позбавлених волі з політичних мотивів.
Резолюція відкриває можливості для безпосереднього залучення Генерального секретаря ОІС та інших інституцій Організації до здійснення моніторингу та досліджень щодо стану прав кримськотатарського народу з метою підготовки відповідної доповіді на 52-гу сесію Ради Міністрів закордонних справ ОІС, яка відбудеться у 2026 році.
Водночас, зауважив Рефат Чубаров, відсутність у резолюції чітких і прямих формулювань із засудженням російської федерації, а також помітна розпливчастість документа зумовлені позицією тих держав-членів ОІС, які уникають відкритого засудження російської агресії проти України.
Відповідно, додав Рефат Чубаров, Меджліс кримськотатарського народу намагатиметься розширити свою взаємодію з державами-членами ОІС задля підвищення їхньої обізнаності про реальну ситуацію з переслідуванням корінного кримськотатарського народу в окупованому росією Криму.

Наводимо НЕОФІЦІЙНИЙ переклад затвердженої резолюції:
OIC/CFM-51/2025/MM/RES/FINAL/31
РЕЗОЛЮЦІЯ №5/51-MM ЩОДО СИТУАЦІЇ МУСУЛЬМАН-КРИМСЬКИХ ТАТАР
П’ятдесят перша сесія Ради міністрів закордонних справ Організації Ісламського Співробітництва (тема: «ОІС у світі, що трансформується»), яка відбулася у Стамбулі, Республіка Туреччина, 21–22 червня 2025 року (25–26 Зуль-хіджжа 1446 г.х.),
1. Висловлює занепокоєння щодо ситуації мусульман-кримських татар у світлі останніх подій на тимчасово окупованій території Криму;
2. Наголошує на необхідності належним чином вирішити питання статусу, безпеки і захисту кримських татар та забезпечити їм ефективний доступ до їхніх релігійних, культурних, освітніх і майнових прав;
3. Підкреслює важливість гарантування безпеки і захисту мусульман-кримських татар;
4. Закликає до негайного звільнення лідерів кримськотатарського народу, які перебувають під арештом з політичних мотивів;
5. Заохочує Генерального секретаря провести необхідні контакти та дослідження щодо ситуації кримських татар у контексті останніх подій;
6. Просить Генерального секретаря здійснювати подальший моніторинг реалізації цієї резолюції та представити відповідну доповідь на 52-й сесії Ради міністрів закордонних справ.