В Києві провели дискусію «Культурні репрезентації Криму та кримців»

27 Січня 2025
В Києві провели дискусію «Культурні репрезентації Криму та кримців»

В Національному музеї історії України у Другій світовій війні 26 січня відбулася дискусія «Культурні репрезентації Криму та кримців», організована Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим.

Учасники дискусії обговорили питання ідентичності, історії, культури та майбутнього Криму, зосередившись на важливості переосмислення образу півострова в українському суспільстві. До дискусії долучились перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, журналістка та громадська діячка Мавілє Халіл, актор та режисер, директор Кримського дому Ахтем Сеітаблаєв, директорка з адвокації в Центрі прав людини ZMINA Олена Луньова, журналіст і телеведучий Костянтин Грубич та головний редактор і засновник LiRoom медіа Олексій Бондаренко. Модерувала дискусію Марина Богуш, кураторка проєкту «Війна: зворотна перспектива».

Наріман Джелял підкреслив важливість повернення Криму його справжнього обличчя, наголошуючи на ролі корінних народів України: кримських татар, караїмів, кримчаків та представників різних національних меншин, у формуванні багатовікової культурної спадщини півострова. Він зазначив, що термін “кримці” має значний потенціал для витіснення негативної конотації терміну “кримчани”, який активно використовувався російською пропагандою. Він також наголосив на важливості витіснення колоніальних наративів у масовій культурі та в освіті, запропонувавши будувати сприйняття Криму на дослідженні історії півострова.

«Українці є політичною нацією, і наш обов’язок полягає у тому, щоб звертатися до власної історії, осмислювати її уроки та будувати майбутнє на основі справжніх, а не штучних цінностей і концепцій. Кримські татари мають сприйматися як невіддільна частина громадянського суспільства, а не як щось відокремлене чи чуже, бо цим наративом про “не наше” користується Росія», – зазначив Наріман Джелял.