Меню

В історичній столиці Криму – Бахчисараї відкрито Кримський історичний музей «La Richesse»

02 Липня 2011
В історичній столиці Криму – Бахчисараї відкрито Кримський історичний музей «La Richesse»

2 липня в Бахчисараї відбулося урочисте відкриття музею кримської історії «Ларішес», що налічує близько півтора тисячі експонатів XIII – XX століть, багато з яких є справжніми раритетами. Музей, засновником якого є кримський татарин Гулівер Алтин, що проживає у Франції, розташований на території історичного комплексу Зинджирли-медресе – в новому приміщенні медресе, побудованому Ісмаїлом Гаспринським на початку ХХ століття.

Муфтій мусульман Криму hаджі Еміралі Аблаєв благословив молитвою заходи, після чого Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і голова Бахчисарайської райдержадміністрації разом із засновником музею Гулівером Алтином, перерізали традиційну червону стрічку, офіційно відкривши двері музею для мешканців і гостей, шо прибули в цей день до Криму.

Для всіх присутніх на знаменній для Криму події, Гулівер Алтин разом з керівником науково-дослідної лабораторії музею Наріманом Абдульваапом провели презентацію семи залів музею.

У семи залах Кримського історичного музею «La Richesse» Гулівер Алтин представив такі експозиції. Перший зал музею присвячений топоніміці Криму і носить назву кримськотатарського топографа Ахмеда Киримія початку 19 століття. В експозиції залу представлена велика колекція географічних карт 1552 – 1942 рр., яка в оригіналі включає в себе більше 100 старовинних карт, за винятком двох репродукцій. Другий зал під назвою «Девлет» («Держава») розкриває історію Кримського Ханства. Тут можна побачити гравюри із зображеннями ханів, книги, видані в цей період, ділову та особисту переписку ханів, а також на адресу державних правителів. Третій зал охоплює історію Криму кінця 18 століття до кінця 19 століття, тобто період втрати державності та анексії Криму Росією. В четвертому залі розташовані унікальні фотографії, зроблені німецькими солдатами в Криму в період 1941 – 1943 рр.

В цілому колекція налічує більше 500 фотографій і надалі вона буде поповнюватися. П’ятий зал представляє картини відомого кримськотатарського художника-живописця Рустема Емінова із серії «Унутма» («Пам’ятай»), присвяченій темі Депортації кримськотатарського народу. За словами Гулівера Алтина, період Депортації представлений в картинах, так як немає ні одного фотодокумента, що відображає жахи того часу, а серія картин Рустема Емінова найбільш реалістично передає цей період. Шостий зал історичного музею «Ларішес» передає красу Криму, його мальовничих пейзажів. Тут розмістилася колекція картин відомого кримськотатарського художника-живописця Нурі Якубова, роботи створювалися художником протягом 20 років. У сьомому залі представлені картини сучасних кримськотатарських художників, виконані у різних жанрах і присвячені різним тематикам. Виставки шостого і сьомого залів не є стаціонарними, вони будуть постійно змінюватися.

Зі словами подяки та привітання на адресу засновника Кримського історичного музею «La Richesse» виступили Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров, голова Бахчисарайського регіонального меджлісу Ахтем Чийгоз, директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Євген Петров, а також ветеран Кримськотатарського національного руху, керівник Національного центру кримських татар в США Фікрет Юртер, що знаходиться разом з дружиною в ці дні в Криму.

За словами Голови Меджлісу відкриття Кримського історичного музею «La Richesse» є грандіозною подією в сучасному періоді життя кримськотатарського народу. «Уважно вивчаючи представлені в музеї експонати, біля яких можна стояти годинами, можна зрозуміти, яка у нашого народу багата і багатогранна культура, яку всіляко і неодноразово намагалися знищити», – сказав М. Джемілєв.

Глава Меджлісу підкреслив, що засновник музею кримський татарин Гулівер Алтин, перебуваючи за межами своєї історичної батьківщини і ретельно вивчаючи історію і культуру свого народу, на власні кошти зібрав колекцію «Ларішес» в 35 країнах за допомогою Інтернету і це єдина музейна колекція, зібрана таким способом. Мустафа Джемілєв, висловлюючи від імені Меджлісу кримськотатарського народу слова подяки Гуліверу Алтину, охарактеризував його крок словами великого просвітителя Ісмаїла Гаспринського, який говорив: «Якщо хочеш допомогти своєму народу, зроби все можливе, що в твоїх руках».

Вітаючи Гулівера Алтина з гідним першим кроком, директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Євген Петров зазначив, що музей, який відкрився – це зовнішня оболонка грандіозного проекту та творчого задуму, який дуже скоро буде здійснений.

Для довідки:

Фонди Кримського історичного музею «Ларішес» налічують тисячі одиниць зберігання з історії Криму і кримських татар XIII – XX ст. Колекція «Ларішес» є однією з найбільш представницьких колекцій з історії кримських татар. Музейне зібрання складається з найбільшої в світі колекції зображень Криму і кримських татар кін. XV – поч. XX ст., унікальної бібліотеки раритетних книг кін. XV – поч. XX ст., крупної колекції географічних карт 1552-1942 рр.. і великого фонду фотоматеріалів про Крим і кримських татар в період II Світової війни. Музей «Ларішес» – найбільший кримськотатарський центр з пошуку та придбання цінних предметів у всіх кінцях світу. «Ларішес» збирає інформацію про знаходження цінних предметів кримськотатарської культури в державних і приватних музеях та колекціях світу. Музей «Ларішес» є науково-дослідним центром з вивчення історії Криму і кримських татар XIII-XX ст. У музеї зібрана унікальна інформація про місцезнаходження сотень рукописів кримських учених, поетів, істориків XIII-XIX ст., А також величезної кількості документів періоду Кримського ханства. Музей «Ларішес» є мережевим музеєм, діяльність якого охоплює весь Крим. Засновником музею є приватна особа – кримський татарин Гулівер Алтин (Альтін)