Меню

У Сімферополі пройшов Загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини

10 Грудня 2012
У Сімферополі пройшов Загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини

Учасники Загальнокримського мітингу заявили, що докладуть усіх зусиль для зміцнення згуртованості та духовної єдності кримськотатарського народу, подальшого розвитку і посилення виборних органів кримських татар

10 грудня 2012 року на Центральній площі міста Сімферополя відбувся Загальнокримський мітинг, присвячений Міжнародному дню прав людини, ініціаторами якого виступили кримськотатарські громадські організації за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу.

У мітингу, що проходив під гаслом «Мій голос має значення», взяли участь більше 3 тисяч осіб, які прибули з різних регіонів Криму. Учасники акції тримали в руках кримськотатарські національні прапори, плакати з написами: «1 – грудня – Міжнародний день прав людини!», «Вимагаємо або повернути наші будинки, або наділити землею для облаштування наших сімей», «Вимагаємо відновлення наших прав», «Відновлення прав кримськотатарського народу – під егіду міжнародного співтовариства», «Крим – кому перлина, а кому – Батьківщина», «Козаки-розбійники повинні відповісти за нічний погром!».

На мітингу виступили представники кримськотатарської, російської та української громадськості, політики, активісти Кримськотатарського національного руху.

Вів мітинг виконуючий директор Міжнародної громадської організації «Бізім Кирим» Асан Егіз.

Заступник Муфтія мусульман Криму hаджі Енвер Нагашев благословив захід читанням дуа (молитви).

Відкрив мітинг керівник Секретаріату Меджлісу кримськотатарського народу Заїр Смедляєв. У своєму вступному слові, сказаному як кримськотатарською, так і російською мовою, він поінформував присутніх про останні резонансні події.

«Як би нам не заважали повернутися – ми повернулися на Батьківщину! Сьогодні, перебуваючи на галявинах протесту, ми не вимагаємо чиєїсь землі, ми говоримо: «дайте нам невеликий шматок землі замість тієї, яка в нас була відібрана в 1944 році, – заявив у своєму виступі Заїр Смедляєв. Жоден кримський татарин 18 травня 1944 не писав заяви про відмову від свого земельного чи майнового паю, так само як не написав заяви про те, що він дарує свої будинки – у нас все це просто відняли. Тому де-юре наші права за нами збережені».

Керівник Секретаріату Меджлісу підкреслив, що кримські татари не вимагають чужої землі, «ми говоримо – поверніть нам те, що належить нам по праву».

Народи Криму повинні пам’ятати уроки минулого, щоб зробити висновки для майбутнього. «У Міжнародний День захисту прав людини ми повинні говорити про те, що сьогодні діалог і прийняття закону «Про відновлення прав кримськотатарського народу та осіб, депортованих за національною ознакою» можуть допомогти вирішити величезний пласт наявних проблем», – переконаний керівник Секретаріату Меджлісу.

Звертаючись до учасників мітингу, керівник Земельної комісії Меджлісу кримськотатарського народу Зевджет Куртумеров зазначив, що сьогодні в Україні право на надання людям житла, які його потребують, і землі для будівництва будинків, практично звелося до нуля.

Зевджет Куртумеров підкреслив, що в березні 2013 року виповниться вже 10 років як земельне питання учасників кримських акцій протесту, де стоять десятки тисяч жителів Криму, практично не вирішується. «Влада зробила все, щоб затягнути процес вирішення земельного питання, продовжує вигадувати різного роду перешкоди та законодавчі акти, притягуючи до кримінальної відповідальності людей за вимушене зайняття землі», – підкреслив Куртумеров.

На думку З. Куртумерова, затягування вирішення земельного питання обумовлено і тим, що влада знайшла для себе «вигідних угодівців» серед учасників акцій протесту, які задля держчиновників ведуть провокаційну роботу.

Серед виступаючих на мітингу були заступник Голови Меджлісу Ахтем Чийгоз, член громадської організації «Авдет» Назім Меметов, голова ревізійної комісії Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Бейе Ільясова, голова Сімферопольського регіонального меджлісу Леммар Юнусов, Голова кримської організації Української народної партії Олег Фомушкін, виконуючий обов’язки голови Ревізійної комісії Курултаю кримськотатарського народу Куртсеіт Абдуллаєв.

Усі виступаючі безпосередньо проводили взаємозв’язок дотримання прав людини з необхідністю дотримання прав народу, заявляючи, що без відновлення прав кримськотатарського народу і реалізації його права на самовизначення важко розраховувати на дотримання прав людини в Україні.

«Ми боролися і боремося за те, щоб на землі своїх предків відродити народ, свою мову, культуру та релігію, – сказала у своєму виступі ветеран кримськотатарського національного руху Айше Сейтмуратова. Ми не заважаємо іншим народам і не виступаємо проти інших мов і релігій».

Глава Кримської організації Конгресу українських націоналістів Василь Овчарук, звертаючись до учасників мітингу, зазначив, що кримські татари є представниками самого активного етносу на просторах Криму і України.

«Українці разом з небайдужими росіянами спільно повинні зрозуміти, що порушуючи права і свободи своїх сусідів, неможливо побудувати мирне і справедливе суспільство», – заявив Василь Овчарук.

У свою чергу керівник поляни протесту, що складається з громадян різних національностей, розташованої в районі аеропорту «Сімферополь» Влад Дорошенко відзначив, що у всіх людей проблеми абсолютно однакові і всі люди рівні. «Але деякі, мабуть, ставлять себе вище за інших і спокійно отримують 9 тисяч га, щоб вирощувати там лишайники. Влада говорить пересічному громадянину демократичної держави, що для нього немає землі, але в той же час знаходяться величезні площі землі під сонячні установки і виділяються сотні гектарів в особисте користування «важливим людям», – зауважив Дорошенко.

На думку Влада Дорошенка, погроми в Молодіжному – це ганьба для України. «Я б задумався про те, що не завадило б об’єднатися всім захватам – і слов’янським і кримськотатарським, оскільки завдання у нас одне, і воно абсолютно збігається зі статтею Конституції, яка дає кожному громадянину право на землю», – переконаний Дорошенко.

Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, голова депутатської фракції «Курултай-Рух» у ВР АРК Рефат Чубаров, подякувавши присутнім співвітчизникам за їх громадянську позицію і демонстровану ними єдність, озвучив слоган Організації Об’єднаних Націй цього року в Міжнародний день прав людини –  «Мій голос має значення».

Рефат Чубаров переконаний, що якщо людина сама не буде захищати свої права, то ніхто не зробить це замість неї.

На думку Чубарова, в Криму порушуються права всіх жителів, а в значній мірі – кримських татар, особливо в питаннях освіти рідною мовою і забезпечення землею для будівництва індивідуального житла.

Перший заступник Голови Меджлісу закликав жителів Криму об’єднати зусилля заради захисту своїх законних громадянських прав.

Говорячи про погроми в смт. Молодіжному Сімферопольського району і вибухи на території майбутнього будівництва Соборної мечеті, Рефат Чубаров охарактеризував їх як «бандитські напади». «Навіть при самій сильній суперечці, свідомі громадяни повинні сідати за стіл переговорів», – вважає політик. Він також наголосив, що в державі, де діють закони, ніхто не може приймати на себе повноваження судових органів або тих органів, на які суд покладає ті чи інші дії.

Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров також підкреслив, що від кожного кримського татарина залежить доля і розвиток національної освіти і відновлення історичної топонімії. Він закликав людей бути активними і відстоювати свої громадянські права, виступати з ініціативою будівництва в своїх населених пунктах мечетей, а батькам писати заяви про відкриття національних класів, де їхні діти будуть вивчати рідну мову.

Виступаючі також висловили своє невдоволення у зв’язку з встановленням пам’ятника кривавому фельдмаршалу Лассі, руйнівнику тисяч селищ Криму та розкрадачу та палієві Ханської бібліотеки, а також участі в його відкритті представників влади.

На завершення мітингу його учасники одноголосно прийняли Резолюцію, в якій заявили, що докладуть всі свої зусилля для зміцнення згуртованості і духовної єдності кримськотатарського народу, подальшого розвитку і посилення виборних органів кримськотатарського народу – Курултаю кримськотатарського народу, Міллій Меджлісу, регіональних і місцевих меджлісів.

Дискримінація прав людини в Україні, що продовжується, відкрите ігнорування необхідності Українською державою відновлення прав кримськотатарського народу є головними перешкодами на шляху побудови в Україні громадянського суспільства, покликаного забезпечити рівність, справедливість та гідні умови життя для всіх його громадян.

Учасники Загальнокримського мітингу також закликали Президента України підтримати ініціативу кримськотатарського народу, схвалену урядами країн-членів ОБСЄ та міжнародними організаціями щодо проведення в 2013 році Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

________________________________________

Для довідки:   Міжнародний день прав людини щорічно відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної Асамблеї ООН, починаючи з 1950 року. У цей день в 1948 році Генасамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини.