Меню

У Празі за участю Мустафи Джемілєва відбувся дискусійний клуб «Майбутнє Криму»

13 Жовтня 2011
У Празі за участю Мустафи Джемілєва відбувся дискусійний клуб «Майбутнє Криму»

12 жовтня 2011 року, в завершальний день Міжнародної конференції «Форум 2000», що проходила у Празі з 9 по 12 жовтня 2011 року, в інституті ім. Гете відбувся дискусійний клуб на тему «Майбутнє Криму» за участю Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва. Організатором регіональної дискусійної панелі Форуму виступила одна з найбільших неурядових організацій Чехії – Асоціація з міжнародних зв’язків.

Модератором круглого столу, присвяченого темі перспектив Криму, а також широкого кола питань, що стосуються історії, культури, економіки, релігії і, безумовно, політики, стала відомий чеський суспільно-політичний діяч, журналіст і дисидент Петрушка Шустрова.

Мустафа Джемілєв і Петрушка Шустрова, до початку дискусії, за чашкою кави провели дружню бесіду, обмінявшись думками щодо поточної ситуацій в Криму, а також згадали спільних знайомих по дисидентському рухові. Пані Шустрова передала Мустафі Джемілєву копію знятого нею фільму про трагічну долю кримськотатарського народу.

У ході круглого столу Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв дав докладний аналіз подіям, що відбуваються сьогодні в Україні і Криму, що стосуються, в першу чергу, повернення та облаштування на своїй історичній батьківщині його корінного народу – кримських татар. «В Україні ще досить багато невирішених проблем, які корінням йдуть в радянське минуле», – зазначив Мустафа Джемілєв. На його думку, ігнорування цих проблем не тільки перешкоджає демократичному розвитку України, а й несе загрозу громадянському миру і злагоді в суспільстві. Глава Меджлісу звернув увагу аудиторії, що кримські татари практично з перших днів незалежності України домагаються прийняття закону про справедливе відновлення своїх прав, додавши при цьому, що йдеться також про необхідність відновлення в правах представників ряду національних меншин, що також зазнали депортації в роки СРСР з території сучасної України. «На жаль, український політикум свідомо уникає створення правової бази, що регулює кримськотатарське питання», – резюмував Джемілєв.

Голова Меджлісу також дав докладну інформацію про серйозне порушення прав кримських татар на землю, про високий рівень дискримінації кримських татар при прийомі на роботу і виборчу систему, яка діє в Україні, і на відміну від ряду європейських країн, не передбачає гарантії забезпечення представництва національних груп у представницьких органах влади.

Продовжуючи свій виступ, Мустафа Джемілєв зауважив, що волаюча дискримінація пояснюється не тільки недосконалістю виборчої системи, а й дуже високим рівнем шовінізму і ксенофобії, яка побутує на території півострова. «Тобто цілком очевидно, що у багатьох чиновників відносно кримських татар спрацьовують стереотипи, впроваджені у свідомість людей ще радянським режимом», – заявив він. Глава Меджлісу додав, що в зв’язку з цим особливо турбує відсутність можливостей для ведення постійного діалогу з вищими органами влади України з метою врегулювання широкого кола проблем.

Говорячи про рішення Курултаю кримськотатарського народу про проведення Міжнародного форуму з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні, Голова Меджлісу із задоволенням зауважив, що дана ініціатива сприймається багатьма міжнародними співрозмовниками з розумінням і бажанням надати підтримку. «Правда, ми не отримали ще чіткої відповіді на свою ініціативу від керівництва України, участь якої в роботі цього форуму була б вкрай важливою і необхідною», – підсумував він.

Далі дискусія проходила у форматі «питання-відповідь». На думку більшості учасників діалогу, процес повернення кримськотатарського народу на свою землю, є одним з небагатьох позитивних прикладів усунення наслідків тоталітарного режиму на пострадянському просторі.

У той же час, як зазначили учасники дискусії, «головна заслуга в тому, що кримські татари повертаються на свою батьківщину і продовжують боротьбу за відновлення своїх прав, належить самому народу і кримськотатарському національному рухові, що дотримується виключно ненасильницьких методів боротьби».

У цей же день в Празі відбулася ділова вечеря Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з Надзвичайним і Повноважним послом України в Чехії Іваном Грицаком, в ході якої співрозмовники обмінялися думками щодо самого широкого кола питань, як тих, що були винесені до порядку XV Міжнародної конференції «Форум 2000», так і про Міжнародний форум з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні, що став головною темою обговорення під час численних празьких зустрічей Мустафи Джемілєва з громадськими та політичними діячами різних країн.