У Латвії обговорять визнання світом геноциду та відновлення прав кримських татар в Україні
23 жовтня об 11:00 у Музеї окупації Латвії (Рига) відбудеться сайд-івент на тему «Депортація кримськотатарського народу 1944 року: від визнання геноциду до відновлення прав кримських татар у складі Української держави».
Організатори: Меджліс кримськотатарського народу, ГО Кримськотатарський Ресурсний Центр за підтримки Посольства України в Латвії.
Захід присвячений забезпеченню визнання країнами світу депортації кримськотатарського народу 1944 року актом геноциду та обговоренню шляхів відновлення прав корінного кримськотатарського народу у складі незалежної України.
Учасники заходу зосередяться на міжнародному визнанні депортації геноцидом, зокрема участі країн Міжнародної Кримської платформи у цьому процесі. Обговорюватимуться масштаби та наслідки втрат, що понесли кримські татари через депортацію, визначатимуться роль і місце міжнародних організацій у забезпеченні прав корінного кримськотатарського народу, включаючи право на самовизначення у складі суверенної Української держави.
Особливу увагу буде приділено важливості міжнародних механізмів реінтеграції тимчасово окупованого Криму до складу України.
Питання для обговорення:
- Міжнародне визнання депортації кримськотатарського народу у 1944 році геноцидом: шляхи, результати, важливість.
- Тимчасова російська окупація Криму та переслідування кримськотатарського народу як продовження геноцидальної політики, здійсненої радянським режимом у 1944 році.
- Відновлення територіальної цілісності України та забезпечення прав кримськотатарського народу: статус Криму у складі Української держави.
Модератор:
Ромульдас РАЖУКАС – депутат 12-го Саейму Латвії (2014 –
2018 рр.), другий голова Народного фронту Латвії.
Спікери:
Руслан СТЕФАНЧУК – Голова Верховної Ради України (вітальне слово);
Вадим ГАЛАЙЧУК – народний депутат України, Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу, співголова Міжфракційного об’єднання «Кримська платформа»;
Рефат ЧУБАРОВ – Голова Меджлісу кримськотатарського народу;
Наріман ДЖЕЛЯЛОВ – Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, з вересня 2021 по червень 2024 – в’язень Кремля (було засуджено до 17 років позбавлення волі; звільнений 28 червня 2024 року внаслідок обміну військовополоненими та цивільними заручниками);
Ескендер БАРІЄВ – член Меджлісу кримськотатарського народу, Голова Правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр;
Андріс ТЕЙКМАНІС – латвійський політик, юрист, дипломат, керівник Канцелярії Президента Латвії Е. Левітса;
Інета Цімеле – професор, доктор філософії, латвійський юрист, правознавець та суддя. Голова Конституційного суду Латвії (2017-2020) – попередньо записане відео.